Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy

Raitiovaunun kiskoilta suistuminen haittasi liikennettä keskustassa

Jaa
Linjan 9 raitiovaunu suistui kiskoilta Kaivokadun ja Mannerheimintien risteyksessä myöhään keskiviikkoiltana. Onnettomuudesta ei aiheutunut tiedossa olevia henkilövahinkoja.

Raitiovaunun rakenne vaurioitui tilanteessa huomattavasti, ja se jouduttiin poistamaan liikenteestä. Siirtoa odottava vaunu haittasi autoliikennettä ja raitioliikenne ohjattiin poikkeusreiteille. Vaunu saatiin työnnettyä halliin yhden jälkeen yöllä. Raitiorata ei vaurioitunut onnettomuudessa.

Onnettomuuden aiheutti tämän hetkisen tiedon mukaan raitioradan vaihteessa ollut auton renkaasta irronnut pultti. Pulttia on ollut mahdoton havaita etukäteen ohjaamosta pimeässä ja märässä kelissä.

Yhteyshenkilöt

HKL, kunnossapitoyksikön johtaja Toni Jurva, p. 0400 582 583.

Tietoja julkaisijasta

Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
PL 100
01022 Kaupunkiliikenne

(09) 310 1071https://kaupunkiliikenne.fi/

HKL vastaa raitiovaunujen ja metrojen liikennöinnistä, kaupunkipyöristä sekä joukkoliikenneinfran eli ratojen, asemien ja varikoiden hoidosta ja kehittämisestä. HKL – kaupungin paras liike.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye