Rakennusterveysseminaarissa 11.10. ajankohtaiset aiheet: energian säästökeinot ja sisäilmaston parantaminen meillä ja muualla

Seminaarin aiheina ovat myös rakennusten ja peruskorjausten suunnittelu, terveyden edistäminen sekä osaamisen kehittäminen.
Tilaisuudessa energian säästökeinoista ja sisäilmaston parantamisesta kertoo Oulun yliopiston professori Ulla Haverinen-Shaugnessy. Esityksessään hän tarkentaa, kuinka paljon sisälämpötilaa voidaan laskea, ilman että kosteus kertyy rakenteisiin ja mikrobivaurion riski kasvaa. Professori myös esittelee alustavia tuloksia seurantatutkimuksesta, josta selviää, kuinka korkeissa lämpötiloissa kodeissa oleskellaan, ja paljonko lämmityksessä olisi vielä varaa säästää. Katso myös Ylen tuore haastattelu (kohdasta 5:05).
Vesa Pekkola sosiaali- ja terveysministeriöstä kertoo asumisterveysasetuksen tulevaisuudesta sekä toimenpiderajoista sisälämpötilan ja ilmanvaihdon suhteen. Kerttu Valtanen puolestaan valottaa, kuinka Saksassa nyt laaditaan ohjeita kansalaisille tiivistyskorjauksiin liittyen.
Tilaisuuden järjestävät Oulun yliopisto ja Pohjois-Suomen rakennusklusteri.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Professori Ulla Haverinen-Shaugnessy, p. 050 406 4428 ulla.haverinen-shaughnessy@oulu.fi, tutkijasivu: https://www.oulu.fi/fi/tutkijat/ulla-haverinen-shaughnessy
Viestintäasiantuntija Kaisu Koivumäki, p. 050 4344261, kaisu.koivumaki@oulu.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Kansalaistiedettä, robotteja ja drooneja Oulun yliopiston Tutkijoiden yössä18.9.2025 06:48:00 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yötä vietetään Oulun yliopiston Linnanmaan kampuksella perjantaina 26. syyskuuta. Tapahtumassa tiede esittäytyy kymmenissä työpajoissa ja yleistajuisissa esityksissä.
Porolaidunnus voi hillitä ilmastonmuutoksen vaikutuksia metsien hiilipäästöihin17.9.2025 10:28:00 EEST | Tiedote
Talven aikainen ilmastonmuutos vaikuttaa pohjoisten mäntymetsien hiilitaseeseen, mutta vaikutukset riippuvat porojen laidunnuksesta, selviää Oulun yliopiston tuoreessa tutkimuksessa. Tutkimuksessa vertailtiin porojen laitumia aitauksiin, joista porolaidunnus oli poistettu Oulangalla 25 ja Kevolla jopa 55 vuodeksi.
Oulun yliopisto herättää henkiin sivistyneen keskustelukulttuurin – mukana eturivin vaikuttajia16.9.2025 05:58:00 EEST | Tiedote
Miten keskustelukulttuurimme voi? Onko se hiipunut ja vaipunut sosiaalisen median myrkyllisiin syövereihin? Oulun yliopistossa hyvää keskustelukulttuuria herätellään henkiin Puolesta & Vastaan -väittelysarjalla, jossa kiistanalaisistakin aiheista keskustellaan järkiperäisesti ja kunnioittavasti. Mukana on valtakunnallisesti tunnettuja asiantuntijoita ja vaikuttajia. Ensimmäinen väittely käydään keskiviikkona 24. syyskuuta.
Oulun yliopisto avaa kasvatusalan ammattilaisille polun tohtoriksi15.9.2025 05:54:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto tarjoaa työssäkäyville kasvatusalan ammattilaisille uudenlaista mahdollisuutta opiskella tohtoriksi työn ohella. Uudistuvan opetuksen ja jatkuvan oppimisen tohtoripolku alkaa tammikuussa 2026 kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnassa. Väitöskirjan voi tehdä suomeksi tai englanniksi, joko yhtenäisenä monografiana tai artikkeliväitöskirjana.
Nuoruusiän ADHD-oireet vaikuttavat aikuisiän tuloihin epäsuorasti koulutuksen ja mielenterveyden kautta11.9.2025 06:50:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston kliinisen lääketieteen tutkimusyksikkö ja kauppakorkeakoulu ovat selvittäneet, miten nuoruusiän ADHD:n (aktiivisuuden ja tarkkaavuuden häiriö) ja uhmakkuushäiriön (ODD) oireet liittyvät aikuisiän tuloihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme