Rantatunnelissa sähköverkon muutostöitä yöllä 21.–22. heinäkuuta
Tampereen Rantatunnelissa tehdään sähkötöitä, mutta tunnelia ei suljeta liikenteeltä.

Sähköverkkoyhtiö Tampereen Vera Oy tekee Rantatunnelissa sähköverkon muutostöitä. Niiden vuoksi tunnelissa joudutaan tekemään sähkökatko 21.–22.7.2022 välisenä yönä kello 21–05. Tunnelia ei suljeta liikenteeltä, sillä sähköä saadaan tunnelin varavoimakoneesta. Tällöin kuitenkin aivan kaikki järjestelmät eivät ole toiminnassa, ja ainakin
- nopeusrajoitus on 40 km/t,
- valaistus on normaalia himmeämpi,
- kaistaopastimet eivät ole toiminnassa,
- tiedotusopasteet eivät ole käytettävissä ja
- kauimmaiset nopeusrajoitusmerkit tunnelin ulkopuolella eivät ole käytettävissä.
Tunnelin huoltourakoitsija ja varavoimakoneen toimittajan asiantuntijat ovat paikalla varmistamassa varavoimakoneen ja tunnelin järjestelmien toimintaa.
Myöhemmin kesän aikana tehdään vielä Rantatunnelin sähkölaitteiden huoltoja, jolloin tunneli joudutaan sulkemaan pariksi yöksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tampereen Vera Oy:
Lasse Annala
lasse.annala@tampereenvera.fi
Puhelin 050 364 6021
Pirkanmaan ELY-keskus:
Projektipäällikkö Heikki Koski
heikki.koski@ely-keskus.fi
Puhelin 0295 036 251
Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Yliopistonkatu 38, PL 297
33101 Tampere
http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-pirkanmaa
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Sinilevähavainnot edelleen vähäisiä Pirkanmaalla4.8.2022 10:26:06 EEST | Tiedote
Pirkanmaan järvien sinilevähavainnot ovat edellisen viikon tasolla.
Kangasalan Lamminrahkan itäisen läjitysalueen vuosittaisen täyttömäärän nosto -hankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus nähtävänä1.8.2022 09:52:30 EEST | Tiedote
Hankkeesta järjestetään yleisötilaisuus 17.8.2022 verkossa. Mielipiteitä hankkeesta voi esittää 31.8.2022 asti.
Sinilevähavaintoja vain kolmella paikalla Pirkanmaalla28.7.2022 10:50:07 EEST | Tiedote
Pirkanmaalla tehtiin viikolla 30 vain muutama sinilevähavainto valtakunnallisilla havaintopaikoilla.
Työttömien määrän laskusuunta vuositasolla jatkui kesäkuussa, Pirkanmaan työttömyysaste 9 prosenttia26.7.2022 08:00:00 EEST | Tiedote
Tämän vuoden kesäkuussa Pirkanmaalla oli työttömiä työnhakijoita yli 5 600 vähemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Kesäkuussa 2022 Pirkanmaan työttömyysaste oli 9,0 prosenttia. Vuosi sitten, eli kesäkuussa 2021, Pirkanmaan työttömyysaste oli vielä 11,4 prosenttia.
Sinilevää on havaittua aiempaa enemmän Pirkanmaalla21.7.2022 10:05:41 EEST | Tiedote
Pirkanmaalla tehtiin viikolla 29 edellisviikkoa enemmän sinilevähavaintoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme