Ravintolaterassin voi perustaa Espoossa tänä kesänä kevennetyllä menettelyllä
5.6.2020 07:00:00 EEST | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote
Kesä–syyskuussa ravintolaterassin perustaminen tai laajentaminen ei edellytä rakennusvalvonnan lupakäsittelyä, mikäli maa-alue on vuokrattu Espoon kaupungilta, eikä terassiin kuulu kiinteitä rakennelmia, kuten katoksia. Kaupunki on laatinut erillisen ohjeistuksen, josta ehdot käyvät ilmi tarkemmin. Käytännössä kevennetty menettely tarkoittaa sitä, että luvan terassin perustamiselle tai lisätilan vuokraamiselle saa yhdellä hakemuksella.
”Tavoitteena on helpottaa Espoossa toimivien ravintola- ja kahvilayrittäjien toimintaa keventämällä lupamenettelyä ja nopeuttamalla hakemusten käsittelyä. Lisäksi siirrämme kesäterassien vuokralaskujen eräpäivät syyskuun loppuun”, kertoo teknisen toimen johtaja Olli Isotalo.
Yksityiselle maalle sijoittuvien ravintolaterassien osalta tulee kuitenkin olla yhteydessä rakennusvalvontaan toimenpiteen luvanvaraisuuden arvioimiseksi. Samoin tulee toimia, mikäli suunnitelmaan sisältyy kiinteitä aitauksia tai muita rakennelmia tai terassin perustaminen edellyttää puiden kaatamista.
Yhteyshenkilöt
Hilkka JulkunenTonttipäällikkö
Puh:+358 50 304 7628hilkka.julkunen@espoo.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Info från nämnden Svenska rum 27.8.202627.8.2026 18:19:02 EEST | Pressmeddelande
På höstens första möte godkände nämnden Svenska rum användningsprinciperna och debiteringsgrunderna för lokaler för kulturverksamhet och annan invånar- och hobbyverksamhet.
Espoo-mitalin saajat 202627.8.2026 17:09:06 EEST | Tiedote
Espoo-mitali on myönnetty 11 henkilölle tunnustuksena Espoon hyväksi tehdystä työstä. Mitalit jaetaan osana Espoo-päivän vastaanotto –kutsuvierastilaisuutta torstaina 27.8.
Pohjoismaiden johtava kaksoiskäyttöteknologioihin ja deep techiin keskittyvä Defence Tech Hub kasvaa ja kokoaa Helsingin seudun puolustusalan ekosysteemin yhteen26.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Pohjoismaiden johtava kaksoiskäyttöteknologioihin ja deep techiin keskittyvä Defence Tech Hub kasvaa ja kokoaa Helsingin seudun deep tech -yritykset ja innovaatiotoimijat yhdeksi yhteiseksi ekosysteemiksi vauhdittaakseen yhteistyötä, kasvua ja teknologioiden kehittämistä.
Työllisyys- ja kotoutumisjaoston päätöksiä 24.8.202624.8.2026 15:15:58 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen työllisyys- ja kotoutumisjaosto käsitteli kokouksessaan 24.8. ajankohtaista työllisyystilannetta. Erityisesti nuorten työttömyys on kasvanut voimakkaasti.
Pizzor som såldes som glutenfria var verkligen glutenfria i restaurangerna i Esboregionen – små brister i marknadsföringen24.8.2026 11:00:30 EEST | Pressmeddelande
Esboregionens miljö- och hälsoskydd utredde glutenhalten i pizzor som såldes som glutenfria våren 2026. Resultaten visar att alla pizzor var glutenfria. Prover togs på 25 pizzor som hade beställts från olika restauranger i Esbo, Kyrkslätt och Grankulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme