Ravisteleva tietokirja romuttaa käsityksemme Raamatun muuttumattomuudesta

Ville Mäkipelto ja Paavo Huotari: Sensuroitu – Raamatun muutosten vaiettu historia
Ilmestyy 8.3.2023
Raamattu on edelleen maailman myydyin, siteeratuin ja myös väärinkäytetyin kirja. Se nousee säännöllisesti esille politiikassa, mediassa, kulttuurissa, koulussa sekä ihmiselämän eri vaiheissa. Tuhannet suomalaiset pohjaavat elämänvalintojaan ja arvojaan raamatuntulkintaan. Monille Raamattu edustaa yhtenäistä kirjaa, vaikka todellisuudessa se on historian saatossa inhimillisten valintojen, virheiden ja sattuman kautta muotoutunut tekstikokoelma.
Psykologi ja teologi Ville Mäkipellon ja väitöskirjatutkija Paavo Huotarin Sensuroitu johdattaa lukijan viihdyttävästi ja helposti lähestyttävällä tavalla Raamatun käsikirjoituksiin ja niiden tutkimukseen. Kirja purkaa illuusion tekstin muuttumattomuudesta ja tarjoaa tilalle tietoa käsikirjoitusten rikkaasta historiasta.
Varhaisimpina aikoina Raamatun sisältö siirtyi ja sitä levitettiin kirjurien tekeminä tekstikopioina. Inhimillisistä syistä tekstiin tuli mukaan virheitä ja väärintulkintoja. Raamattu myös muuttuu aina, kun se käännetään uudelle kielelle. Kiinnostavimpia ovat kuitenkin ne muokkaukset, joita tehtiin tekstiin harkiten joko uskonnollisten tai poliittisten tarkoitusperien palvelemiseksi.
Raamatun teksteissä alun perin ilmennyttä monijumalaisuutta on sensuroitu ja naisten asemaa toimijoina on häivytetty. Kuningas Daavidista tehtiin uskonnollisesta näkökulmasta katsoen sankari, jonka väärinkäytöksiä vähäteltiin. Sotien oikeuttaminen Jumalan tahtona on ollut politiikan ja propagandan työkalu kautta aikojen. Jeesuksen erikoinen elämä on myös käsikirjoitettu uskonnon oppeja silmällä pitäen.
Joskus kirjuri on saattanut myös törmätä tekstissä vanhentuneeseen uskonnolliseen käsitykseen, jota yhteisössä ei enää allekirjoitettu tai jota on pidetty loukkaavana. Kun maailma ja uskomukset muuttuivat, myös pyhiä tekstejä muutettiin, jotta ne pysyivät ajankohtaisina.
Sensuroitu osoittaa, että Raamatun muuttumatonta pyhää tekstiä ei ole koskaan ollut olemassakaan. Raamattua on käytetty luomaan vastakkainasettelua ja oikeuttamaan väkivaltaa mutta toisaalta myös luomaan toivoa. Tekijät korostavat, että Raamattu on ihmisten kirjoittama ja ihmisten tulkitsema ja siten ihmisillä itsellään on vastuu sen käytöstä.
Ville Mäkipelto on psykologi, teologian tohtori, joka on tutkinut muutoksia Raamatun tekstihistoriassa. Hänen suosittua YouTube-kanavaansa historiasta, ihmismielestä ja kulttuurista seuraa 162 000 tilaajaa. Paavo Huotari tekee väitöskirjaa Helsingin yliopistossa varhaisimmista raamatunkäännöksistä. Evankelis-luterilaisen kirkon pappina hän haluaa haastaa uskonnollisia yhteisöjä pohtimaan pyhien tekstien moninaisuutta. Helluntaiseurakunnasta eronneiden kirjoittajien oma suhde Raamattuun on muuttunut tutkimustyön ja elämänhistorian aikana dramaattisesti useita kertoja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloViestintäpäällikköOtava
Atena, Moreeni, Nemo, Like, viihde ja hyvinvointi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Otava tukee ekaluokkalaisten lukemisen iloa ja oppimista lahjoittamalla kattavan lukupaketin kaikille Tähtietsivät-aapisen käyttöönsä ottaville luokille20.11.2025 12:40:05 EET | Tiedote
Otava lahjoittaa keväällä 2026 runsaan ja monipuolisen lukupaketin kaikille ensimmäisille luokille, jotka ottavat käyttöönsä uuden Tähtietsivät-aapisen. Lahjoituksen tavoitteena on edistää lasten lukemaan oppimista ja innostaa heitä kirjojen pariin.
Tervetuloa Otavan lifestyle-pressiin kuulemaan kevään ihanista uutuuskirjoista17.11.2025 09:48:58 EET | Tiedote
Otavan kustantamoperheen kevään lifestyle-pressi kokoaa yhteen hyvinvoinnin ja hyvänmielen kaunokirjojen ajankohtaisimmat tekijät. Tule kuulemaan kirjailijoiden esittelyt kevään kiinnostavimmista uutuuksista! Etäpressiin pääsee kätevästi osallistumaan omalta koneelta käsin.
Otava ja huippusuosittu Fanni Emotions yhteistyöhön: Luvassa kaksi uutta lasten tunnetaitosarjaa13.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Miu- ja Fanni-sarjoistaan tunnetut Julia Pöyhönen ja Heidi Livingston ovat tehneet Kustannusosakeyhtiö Otavan kanssa sopimuksen uusista lastenkirjasarjoista, joista toinen alkaa ensi vuonna ja toinen vuonna 2027. Luvassa on lempeää luettavaa tunnetaidoista niin päiväkoti- kuin alakouluikäisille.
Kaisu Tuokon uusi jännitysromaani Pimeän hetket on Eevi Manner -sarjan itsenäinen esiosa ja vie vuoteen 200112.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Kaisu Tuokon neljäs romaani Pimeän hetket sijoittuu aikaan ennen Kosto-, Yksin- ja Valhe-romaaneja ja kertoo, mistä kaikki alkoi. Itsenäinen esiosa avaa Eevi Mannerin nuoruusvuosia ja vie lukijan tummasävyiseen mutta valon läpäisemään maailmaan.
Tervetuloa Otavan lifestyle-pressiin kuulemaan kevään ihanista uutuuskirjoista7.11.2025 10:22:07 EET | Tiedote
Otavan kustantamoperheen kevään lifestyle-pressi kokoaa yhteen hyvinvoinnin ja hyvänmielen kaunokirjojen ajankohtaisimmat tekijät. Tule kuulemaan kirjailijoiden esittelyt kevään kiinnostavimmista uutuuksista! Etäpressiin pääsee kätevästi osallistumaan omalta koneelta käsin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

