Red Bull Tampereen Kannen areenan kumppaniksi
12.9.2019 09:00:00 EEST | Red Bull Finland | Tiedote

Sopimuksen myötä Red Bullin juomat tulevat myyntiin kaikkiin areenan myyntipisteisiin ja sopimus kattaa kaikki areenalla pidetyt tapahtumat. Areenan käyttöaste tulee heti olemaan korkea, sillä tamperelaiset jääkiekkojoukkueet Ilves ja Tappara pelaavat kotiottelunsa areenalla liigakaudesta 2021-2022 lähtien. Lisäksi areena toimii vuoden 2022 jääkiekon MM-kisojen päänäyttämönä.
”Sopimus Tampereen Kannen areenan kanssa on meille merkittävä. Panostuksemme paikalliseen jääkiekkoon avattiin viime vuonna Red Bull Läpimurto -konseptin kanssa ja areenayhteistyön myötä olemme jatkossa mukana myös entistä vahvemmin itse ottelutapahtumissa”, kertoo Red Bullin toimitusjohtaja Petteri Parta.
Tampereen Kannen areenalla nautitaan myös laajasta, kansainvälisestä kulttuuri- ja musiikkitarjonnasta elämyksellisten tapahtumien ja monipuolisten artistien muodossa.
”Urheilumaailman lisäksi olemme vahvasti myös tukemassa paikallista kulttuuria yhdessä Suomen suurimpien festivaalien ja artistien kanssa. Tampereen Kannen areenan 15 000 tapahtumavieraan kapasiteetti tarjoaa loistavat puitteet viedä tapahtumaelämykset uudelle tasolle,” jatkaa Parta.
”Olemme erittäin ylpeitä ja iloisia kumppanuudesta Red Bullin kanssa. Red Bull tuo hienon lisävahvistuksen areenan kumppaniverkostoon markkinoinnin, tapahtumien ja elämyksellisyyden näkökulmasta sekä Suomessa että kansainvälisellä tasolla”, Tampereen Kannen areenan kumppanuuksista vastaava Mika Sulin Starsquad Oy:stä sanoo.
Lisätietoja
Tuomas Kinnunen, SRV, Tampereen Kansi markkinointi ja viestintä, 040 651 2309, tuomas.kinnunen@srv.fi
Isak Kullman, Red Bull, Viestintäpäällikkö, isak.kullman@redbull.com
Red Bull
Dietrich Mateschitz perusti Red Bullin 1980-luvun puolivälissä Kaukoidän toiminnallisten juomien innoittamana. Hän loi Red Bull energiajuoman reseptin ja kehitti Red Bullin ainutlaatuisen markkinointikonseptin. Vuonna 1987, 1. huhtikuuta, Red Bull energiajuoma tuli ensi kerran myyntiin kotimarkkinoillaan Itävallassa. Kyseessä ei ollut ainoastaan täysin uuden tuotteen tulo markkinoille, vaan myös aivan uuden tuotekategorian synty. Tänä päivänä Red Bull on saatavilla yli 171 maassa, ja tähän mennessä on nautittu noin 75 miljardia tölkkiä Red Bullia.
Kuvia areenasta: https://srv.imagebank.fi/#/category/10000141
Tampereen Kannen Areena
Tampereen Kannen Areena verkossa: areenatampere.fi. Sosiaalisessa mediassa: @TampereenKannenAreena #KannenAreena Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram.
Tampereen Kansi ja Areena -hanke liittää yhteen Tampereen itä- ja länsipuolen. Alue muodostaa uudenlaisen hybridikorttelin, jossa yhdistyvät asuminen, työskentely ja Suomen suurin, noin 13 000 - 15 000 katsojapaikan urheilu- ja tapahtuma-areena. Paikalliset SM-liigajoukkueet Tappara ja Ilves pelaavat ottelunsa uudella areenalla liigakaudesta 2021-2022 alkaen. Ensimmäisessä vaiheessa eteläiselle ratapihalle rakennetaan kansi ja sen päälle areena, harjoitushalli, hotelli ja kaksi tornitaloa. Toinen vaihe pitää sisällään pohjoisen kannen sekä kolme tornitaloa. Kokonaisuudessaan kohteeseen tulee arviolta jopa tuhat asuntoa.Tampereen Kannen uuden areenan omistaa konsortio, jonka muodostavat Tampereen kaupunki, SRV sekä hankkeen sijoittajat OP ja LähiTapiola.
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Red Bull Finland
Suomalaisten suosima jalkapallovideopeli saa oman turnauksensa18.9.2026 10:45:00 EEST | Tiedote
EA SPORTS FC on vakiinnuttanut paikkansa suomalaisten suosikkipelien joukossa. Nyt pelisarjan ympärille rakentuu uusi maailmanlaajuinen turnaus Red Bull Wings Cup. Verkossa ja korkeakoulukampuksilla järjestettävistä karsinnoista tie voi viedä aina Miamin maailmanfinaaliin saakka.
Max Verstappen ohitti 100 kuljettajaa maailman suurimmassa kartingkilpailussa – mukana suomalainen Daniel Ahola17.9.2026 14:58:34 EEST | Tiedote
Max Verstappen ohitti kaikki 100 kilpailijaansa 16.9. Silverstonessa järjestetyssä Max vs 100 -haasteessa, ja nousi viimeisestä lähtöruudusta joukon kärkeen jo 14. kierroksella. Maailman suurimmassa kartingkilpailussa mukana oli myös suomalainen sisällöntuottaja Daniel Ahola.
Max Verstappenin haastama Daniel Ahola on treenannun huippujen opissa – kierrosajasta katosi lähes 17 sekuntia14.9.2026 13:49:24 EEST | Tiedote
Suomalainen somevaikuttaja ja sisällöntuottaja Daniel Ahola valmistautuu keskiviikkona 16.9. Silverstonessa ajettavaan Max vs 100 -kartinghaasteeseen, johon hänet kutsui nelinkertainen Formula 1 -maailmanmestari Max Verstappen. Viime kuukausien aikana Ahola on harjoitellut Suomen huippukuljettajien opissa ja onnistunut parantamaan kierrosaikaansa lähes 17 sekunnilla.
Pistaasitrendi saapuu energiajuomiin: Red Bullin uusi Winter Edition yhdistää pähkinäiset ja marjaiset maut14.9.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Red Bull ravistelee energiajuomakategoriaa uudella Winter Editionilla, jossa yhdistyvät yllättävä trendimaku pistaasi sekä raikkaat marjat. Pähkinäinen makuprofiili on juomamarkkinassa harvinainen ja tuo tuttuun energiajuomaan täysin uudenlaisen twistin.
Kalle Rovanperän driftaa läpi Jyväskylän unelmaprojektissaan10.9.2026 18:00:00 EEST | Tiedote
Kalle Rovanperä ajaa Jyväskylän driftingin maailmankartalle uudessa Dream Run videoprojektissaan, jossa hänen Toyota GR Supransa nähdään hallituissa sivuluisuissa Keski-Suomen näyttävissä maisemissa. Video vie katsojan vauhdikkaasti Laukaan mutkaisilta teiltä aina Tourulan rampille ja Jyväskylän keskustaan saakka.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

