Riihimäellä puhdistetaan maaperää Jokikylän ja Suokylän kaupunginosissa
Kiinteistö 694-4-432-3 osoitteessa Pesispolku 1 on metsikköinen viheralue, joka rajautuu alueen pohjois- ja länsiosassa Piikinmäen puistoalueeseen, itäosassa Pesispolkuun ja eteläosassa Kulmalan Puistokatuun. Alueen maaperä on pilaantunut antimonilla, kuparilla, lyijyllä ja sinkillä ja PAH-yhdisteillä (polyaromaattiset hiilivedyt). Pilaantunutta maata on arviolta noin 3 100 tonnia. Puhdistustyö toteutetaan keväällä 2021 ja työn arvioitu kesto on noin kaksi viikkoa.
Suokylän kaupunginosassa sijaitsevat kiinteistöt 694-2-211-1, 694-2-211-2, 694-2-211-4, 694-2-211-5, 694-2-9906-1 rajautuvat Oikopolun, Suokujan, Kauppakadun ja Pohjoisen Rautatienkadun väliselle alueelle. Alueen maaperä on pilaantunut kuparilla, lyijyllä ja sinkillä ja PAH-yhdisteillä. Pilaantunutta maata on arviolta noin 5 000 tonnia. Puhdistustyö on suunniteltu toteutettavaksi vuoden 2021 ensimmäisen puolikkaan aikana ja työn arvioitu kesto on noin kolme viikkoa.
Pilaantuneet alueet on puhdistettava siten, etteivät pilaantunut maaperä ja jäte haittaa alueen käyttöä. Hämeen ELY-keskus edellyttää päätöksissään, että pilaantunut maa-aines ja jäte tulee kaivaa pois. Ympäristöteknisen asiantuntijan tulee valvoa puhdistustyön toteutusta ja laatua. Pois kaivetut maat ja jätteet toimitetaan käsittelylaitokseen, jolla on lupa vastaanottaa kyseisiä maita ja jätteitä. Pilaantuneet maat ja jäte on kaivettava, lastattava ja kuljetettava pois niin, ettei työstä aiheudu ympäristölle haittaa. Puhdistuksen lopuksi maaperän riittävä puhtaus selvitetään maaperästä otettavilla näytteillä ja puhdistuksesta laaditaan raportti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Maria Borg, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 246
Tiedotus:
Miira Pakkala, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 176
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Sateet nostavat vedenkorkeuksia Hämeen vesistöissä, mutta suuremmat vesistöt ovat vielä keskimääräistä alempana28.10.2025 08:30:42 EET | Tiedote
Hämeen vesitilanne kehittyi hieman tavanomaista kuivemmaksi syys-lokakuun aikana. Viime viikolla alkaneet sateet ovat osuneet vaihtelevasti Hämeen alueelle ja nostaneet vain osaa vesistöistä. Sateiden täytyy vielä jatkua, jotta ne nostavat myös suurempien järvien vedenkorkeuksia. Virtavedet ja pienet vesistöt saattavat hetkellisesti nousta tavallista korkeammalle runsaiden sateiden osuessa kohdalle.
Läksiön silta Kärkölässä uusitaan, liikenne kiertotielle perjantaina 31.10. klo 18.0024.10.2025 10:23:00 EEST | Tiedote
Koskentie (tie 295) Kärkölässä katkaistaan liikenteeltä Läksiön sillan uusimisen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
ELY-keskus selvitti tienpidon olosuhteita Lahdessa viikonloppuna tapahtuneissa ketjukolareissa22.10.2025 14:32:00 EEST | Tiedote
Lauantaina 18.10.2025 Lahdessa tapahtui vakava ketjukolari, jossa oli osallisina kymmeniä ajoneuvoja. ELY-keskuksen näkemyksen mukaan onnettomuuden syinä olivat poikkeukselliset sääolosuhteet yhdistettynä kesänopeuksiin ja kesärenkaisiin.
Forssan datakeskushankkeen YVA-menettely on alkanut22.10.2025 08:24:29 EEST | Tiedote
Pikku-Muolaan kehitys Oy on toimittanut Hämeen ELY-keskukseen ympäristövaikutusten arviointimenettelystä annetun lain mukaisen arviointiohjelman (YVA-ohjelman) Forssan kaupunkiin suunnitteilla olevasta datakeskushankkeesta. Hanke sijoittuu Kanta-Hämeen maakuntaan noin 1–2 kilometriä Forssan keskustaajamasta etelään. Datakeskusalue sijoittuu kokonaisuudessaan Forssan kaupungin alueelle. Datakeskusalue rajautuu eteläreunaltaan Tammelan kuntarajaan.
Nuorisotyöttömyys on kasvanut ja pitkittynyt Hämeessä21.10.2025 08:05:00 EEST | Tiedote
Hämeessä oli syyskuun lopussa 21 283 työtöntä työnhakijaa. Työttömänä oli 2 553 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten. Nuorisotyöttömyys on kasvanut vuoden aikana neljänneksellä. Tiedot ilmenevät Hämeen ELY-keskuksen elokuun työllisyyskatsauksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
