Demarinaiset

Rinteen hallitus antaa uskottavaa toivoa ja keinoja paremmasta - Demarinaiset kiittävät tasa-arvon ja kestävän kehityksen linjauksista

16.6.2019 15:00:00 EEST | Demarinaiset | Tiedote

Jaa
Viime viikolla julkaistu hallitusohjelma kääntää uuden lehden Suomen tasa-arvopolitiikassa. Hallitusohjelmassa tasa-arvo otetaan huomioon läpileikkaavasti kaikessa päätöksenteossa niin talous-, työelämä-, sosiaali- ja terveys- kuin ulkopolitiikassakin.

”Iloksemme toteamme, että moni Demarinaisten eduskuntavaaliohjelmassa ollut tavoite on hallitusohjelmassa. Tasa-arvo on saanut vakavasti otettavan aseman ja sitä edistetään selkein toimenpitein”.

”Tasa-arvon kannalta merkittävimpiä uudistuksia on perhevapaauudistus, joka tasapainottaa perheenhoivavastuuta sekä pitkällä aikavälillä kaventaa sukupuolten välisiä palkka- ja eläke-eroja. Hallitus tulee laatimaan tasa-arvo-ohjelman, joka nostaa Suomen tasa-arvon kärkimaaksi. Tämän tavoite on myös ulkopoliittisista kirjauksista, joissa nimenomaan korostetaan tyttöjen ja naisten oikeuksien keskiöön nostamista, sekä Suomen asemaa rauhan edistämisessä ja turvaamisessa, niin maailmanlaajuisesti kuin EU- tasolla”, painottaa Demarinaisten puheenjohtaja, EU-ministeri Tytti Tuppurainen.

Erityisen paljon tehdään Suomessa naisten aseman parantamiseksi. Perusteettomiin sukupuolten välisiin palkkaeroihin puututaan nykyistä tiukemmin ja tasa-arvolakiin lisätään työntekijöiden oikeuksia puuttua palkkasyrjintään. Vanhuksia ja heidän parissaan työtä tekeviä arvostetaan: henkilöstöä on lisättävä tiukemman mitoituksen ansiosta. Päivähoidossa ryhmäkokoja pienennetään työntekijöiden jaksamisen ja varhaiskasvatuksen laadun hyväksi. Naisiin kohdistuvan väkivallan poistamiseksi tehdään toimenpideohjelma sekä rikoslain 20 luvun kokonaisvaltainen uudistus, jossa raiskauksen kriteeriksi määritellään suostumuksen puute.

Demarinaisten järjestökentässä ollaan tyytyväisiä hallituksen kokoonpanoon, jossa on otettu huomioon sukupuolten edustuksellinen tasa-arvo.

”Riemuitsemme ja olemme ylpeitä puheenjohtajastamme Tytti Tuppuraisesta, joka aloitti Eurooppaministerinä, Sanna Marinista Liikenne- ja viestintäministerinä, Krista Kiurusta Perhe- ja palveluministerinä ja Sirpa Paaterosta Kunta- ja omistajaohjausministerinä sekä Suomen ensimmäisestä naisesta Jutta Urpilaisesta, joka on ehdolla komissaariksi. Demarinaiset tulevat vahvasti edustamaan tasa-arvoa niin Suomessa, kuin eurooppalaisella tasolla”.

Demarinaisten hallitus 16.kesäkuuta 2019

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Demarinaiset
Siltasaarenkatu 18-20 C, 6. krs. 00530 HELSINKI


https://www.demarinaiset.fi/

Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset

Demarinaiset: Suomeen julistettava hätätila naisiin kohdistuvasta väkivallasta ja naissurmista21.5.2026 14:09:05 EEST | Tiedote

Naisiin kohdistuva väkivalta ja naissurmat ovat Suomessa vakava ja jatkuva yhteiskunnallinen kriisi. Kyse on yhdestä merkittävimmistä ihmisoikeusongelmista Suomessa. Tilastojen valossa Suomi on yksi turvattomimmista maista naisille, ja kuluvasta vuodesta uhkaa tulla naissurmien ennätysvuosi. Jokainen väkivallanteko ja jokainen menetetty henki on liikaa. Jokainen heistä olisi ollut estettävissä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye