Rinteen hallitus antaa uskottavaa toivoa ja keinoja paremmasta - Demarinaiset kiittävät tasa-arvon ja kestävän kehityksen linjauksista
16.6.2019 15:00:00 EEST | Demarinaiset | Tiedote

”Iloksemme toteamme, että moni Demarinaisten eduskuntavaaliohjelmassa ollut tavoite on hallitusohjelmassa. Tasa-arvo on saanut vakavasti otettavan aseman ja sitä edistetään selkein toimenpitein”.
”Tasa-arvon kannalta merkittävimpiä uudistuksia on perhevapaauudistus, joka tasapainottaa perheenhoivavastuuta sekä pitkällä aikavälillä kaventaa sukupuolten välisiä palkka- ja eläke-eroja. Hallitus tulee laatimaan tasa-arvo-ohjelman, joka nostaa Suomen tasa-arvon kärkimaaksi. Tämän tavoite on myös ulkopoliittisista kirjauksista, joissa nimenomaan korostetaan tyttöjen ja naisten oikeuksien keskiöön nostamista, sekä Suomen asemaa rauhan edistämisessä ja turvaamisessa, niin maailmanlaajuisesti kuin EU- tasolla”, painottaa Demarinaisten puheenjohtaja, EU-ministeri Tytti Tuppurainen.
Erityisen paljon tehdään Suomessa naisten aseman parantamiseksi. Perusteettomiin sukupuolten välisiin palkkaeroihin puututaan nykyistä tiukemmin ja tasa-arvolakiin lisätään työntekijöiden oikeuksia puuttua palkkasyrjintään. Vanhuksia ja heidän parissaan työtä tekeviä arvostetaan: henkilöstöä on lisättävä tiukemman mitoituksen ansiosta. Päivähoidossa ryhmäkokoja pienennetään työntekijöiden jaksamisen ja varhaiskasvatuksen laadun hyväksi. Naisiin kohdistuvan väkivallan poistamiseksi tehdään toimenpideohjelma sekä rikoslain 20 luvun kokonaisvaltainen uudistus, jossa raiskauksen kriteeriksi määritellään suostumuksen puute.
Demarinaisten järjestökentässä ollaan tyytyväisiä hallituksen kokoonpanoon, jossa on otettu huomioon sukupuolten edustuksellinen tasa-arvo.
”Riemuitsemme ja olemme ylpeitä puheenjohtajastamme Tytti Tuppuraisesta, joka aloitti Eurooppaministerinä, Sanna Marinista Liikenne- ja viestintäministerinä, Krista Kiurusta Perhe- ja palveluministerinä ja Sirpa Paaterosta Kunta- ja omistajaohjausministerinä sekä Suomen ensimmäisestä naisesta Jutta Urpilaisesta, joka on ehdolla komissaariksi. Demarinaiset tulevat vahvasti edustamaan tasa-arvoa niin Suomessa, kuin eurooppalaisella tasolla”.
Demarinaisten hallitus 16.kesäkuuta 2019
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenKansanedustaja, Demarinaisten puheenjohtaja
tytti.tuppurainen@eduskunta.fiwww.tytti.infoMerja-Hannele VuohelainenToiminnanjohtaja
Puh:040 746 4070merja.vuohelainen@sdp.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset
Helena Marttila: Miksi ministerit eivät osoita julkisesti tukeaan sateenkaarinuorille?23.6.2026 14:40:35 EEST | Tiedote
Helsinki Priden vuoden 2026 teema korostaa jokaisen lapsen ja nuoren oikeutta kasvaa omaksi itsekseen ilman syrjintää. Demarinaiset muistuttaa, että sateenkaarinuorten hyvinvoinnin ja yhdenvertaisuuden puolustaminen vaatii määrätietoisia ja johdonmukaisia toimia ympäri vuoden.
Oliko nuorten toivottomuus yllätys - vai onko kyse siitä, että heitä ei ole kuultu?17.6.2026 14:11:46 EEST | Tiedote
Uutisissa vilisevät otsikot nuorten tulevaisuususkon hiipumisesta. Erityisesti keväällä uutisoidut nuorisobarometrin tulokset herättivät keskustelua aiheesta niin lehtien palstoilla kuin eduskunnan kyselytunnilla. Mutta oliko tämä oikeasti suurikin yllätys, vai onko kyse siitä, että nuorten ääntä ei ole aikaisemmin kuultu?
Helena Marttila: Hallituksen järjestövihamielisyydellä ei ole mitään rajaa15.6.2026 15:38:12 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman on tänään ilmoittanut päätöksestään evätä STEA-avustus keskus- ja kattojärjestöiltä, ja myös niiltä järjestöiltä, joiden toiminta on keskittynyt yhteiskunnalliseen vaikuttamis- tai neuvontatyöhön. “Tätä päätöstä perustellaan taloudellisilla syillä, mutta sen läpi kuuluu taka-ajatus hiljentää järjestökentän kriittiset äänet. Rydmanin leikkaukset kohdistuvat juuri niihin toimijoihin, joilla on ollut parhaimmat mahdollisuudet olla tuomassa esiin hallituksen politiikan huolestuttavia seurauksia”, Demarinaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Helena Marttila sanoo.
Äärioikeiston uhka on todellinen – siksi oikeudet on turvattava kunnolla15.6.2026 12:19:16 EEST | Tiedote
Äärioikeiston uhka on todellinen ja se vaatii välittömiä konkreettisia toimia. Emme voi seurata vain sivulta maailmalla nähtävää huolestuttavaa kehitystä, missä demokratiaa ja yksilön oikeuksia murennetaan. Usein ensimmäisinä kohteina ovat naisten ja vähemmistöjen oikeudet. Muutos ei tapahdu kerralla, vaan pienin askelin: puhetavoissa ja yksittäisissä lakimuutoksissa.
Vaihdevuodet: Puutteellinen hoito, suuri hinta11.6.2026 09:35:47 EEST | Tiedote
Vaihdevuodet koskettavat lähes jokaisen naisen elämää, mutta silti vaihdevuosioireiden tunnistaminen ja hoito ovat puutteellista. Vaihdevuodet ovatkin edelleen alitutkittuja ja alidiagnosoituja, kuten monet naisten terveyttä kuormittavat muutokset ja sairaudet. Vaihdevuosioireiden hoitamattomuus haittaa naisten elämää ja työssä jaksamista, siksi vaihdevuosista onkin puhuttava.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
