Ripaus kurkumaa -keittokirja tarjoaa vastustamatonta kasvisruokaa Lähi-idästä suosikkibloggaajan ihanilla resepteillä

Ripaus kurkumaa -ruokablogista tutun Gelawej Viyanin keittiössä valmistuu ihania Lähi-idän ruokia, jotka lumoavat lempeillä ja tulisilla mauillaan ja herkullisilla tuoksuillaan. Monet ruoista yhdistelevät hapanta ja makeaa. Makumaailmaa ryydittävät pippurit, kurkuma, sahrami ja minttu, sekä tietysti ruusuvesi ja granaattiomena.
Kirjan lähes 60 kasvisruokaohjeella valmistuvat mezet, salaatit, keitot, täytetyt kasvikset sekä pata- ja riisiruoat - unohtamatta suussasulavia baklavia ja jälkiruokia.
Mukana on tarinoita ja makumuistoja Gelawej'n lapsuuden Kurdistanista, tietoa mausteista, vinkkejä ruoanlaittoon sekä menuehdotuksia runsaille aterioille.
"Uskon, että ruoka yhdistää meitä ihmisiä poikkeuksellisella tavalla. Sen nauttimiseen ei tarvita yhteistä kieltä tai kulttuuria, mutta se välittää eteenpäin aina oman palansa historiaa, perinteitä ja tarinoita. Tämä kirja on matka lapsuuteni ja nuoruuteni makuihin. Äitini laittaa ruokaan kuin ruokaan ripauksen kurkumaa, ja rakkaus Lähi-idän mausteisiin näkyy myös omassa ruoanlaitossani", Gelawej kertoo.
Gelawej Viyan on helsinkiläinen ruokabloggaaja ja järjestötyöntekijä. Hän jakaa Ripaus kurkumaa -blogissaan ruokamuistoja lapsuudestaan sekä reseptejä ja tarinoita Lähi-idän ruuista. Gelawej rakastaa viininlehtikääryleitä ja kaikkea, missä on ruusuvettä, sahramia ja pistaasipähkinöitä.
Pdf-vedokset ja haastattelupyynnöt: adele.couavoux@like.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappaleet@like.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Sara Al Husainin romaani Kenelle maa kuuluu voitti Toisinkoinen-palkinnon8.12.2025 14:07:21 EET | Tiedote
Toisinkoinen-palkinto on myönnetty tänä vuonna Sara Al Husainin romaanille Kenelle maa kuuluu. Se on kertomus sodasta, ikuisesta pakenemisesta, kodittomuudesta ja toivon hauraista säikeistä. Al Husainin esikoisromaani Huono tyttö julkaistiin vuonna 2023, ja se voitti BookBeatin Vuoden tulokas -palkinnon ja oli ehdolla myös Helsingin Sanomien esikoiskirjapalkinnon ja Savonia-kirjallisuuspalkinnon saajaksi.
LIKEn kirjakevät 2026 on täynnä sykähdyttäviä tarinoita, mieleen jääviä ääniä ja musiikin voimaa29.10.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Keväällä 2026 Liken kirjat tarjoavat vahvoja tarinoita niin palkituilta kirjailijoilta kuin kiinnostavilta uusilta tulokkailta, rohkeaa ja kantaa ottavaa tietoa ajankohtaisista teemoista sekä runsaasti uutta infoa musiikkikirjojen ystäville. Sarjakuvasuosikit Fingerpori ja Kamala luonto ilahduttavat fanejaan myös ensi keväänä.
Trillerin sykkeellä etenevässä Tattarisuon noitapiiri -tietokirjassa Aki Ollikainen kuvaa sekä yhteiskunnan että ihmismielen kieroutta16.10.2025 13:03:01 EEST | Tiedote
"Tattarisuon maine ei kai koskaan ole ollut kovin mairitteleva. Se ei ollut sitä kieltolain aikanakaan, mutta kun sen lähteestä 1930-luvun alussa nousi ylös irti leikattuja ruumiinosia, muuttui ohikulkijoiden kirkasvetinen juomapaikka koko nuorta kansakuntaa värisyttäneen kauhutarinan mustaksi keskipisteeksi." Tattarisuon noitapiiri on tietokirja mustasta magiasta, salaliittoteorioista ja järkyttävistä ihmiskohtaloista. Teos on palkitun kirjailijan Aki Ollikaisen vuosien mittaisen taustatyön tulos.
Jopa kauhun kuningas Stephen King rakastaa tätä kirjaa – Jason Rekulakin Teddy on karmean kekseliäs ja omaperäinen kauhutrilleri, jonka lukemisen jälkeen et enää katso lasten piirustuksia samoin silmin1.10.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Niin lukijoiden kuin kriitikoiden ylistämä Teddy on voittanut GoodReads Choice Awardsin kauhun kategoriassa, sen käännösoikeudet on myyty ympäri maailmaa, ja filmatisointioikeudet on hankkinut Netflix.
Kesällä menehtynyt Ozzy Osbourne kertoo muistelmateoksessaan kärsimysnäytelmästä, joka edelsi hänen jäähyväiskeikkaansa30.9.2025 12:53:11 EEST | Tiedote
"Mutta lopulta et oikeasti voi huijata kuolemaa. Hän pitää sinua aina silmällä. Ja ennemmin tai myöhemmin hän pitää huolen, että velat tulevat kuitattua. Tämä kirja kertoo siitä, miten hän tuli perimään minulta saataviaan."
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


