Osuuskauppa Keskimaa

Rosso Kirkkopuiston yt-neuvottelut ovat päättyneet – Rosso Kirkkopuisto suljetaan syyskuun lopulla

27.5.2021 13:00:00 EEST | Osuuskauppa Keskimaa | Tiedote

Jaa
Jyväskylän keskustassa vuodesta 1985 asti toimineen Rosso Kirkkopuiston toiminta loppuu syksyllä. Rosso Kirkkopuiston henkilökunnalle tarjotaan töitä Keskimaan muista toimipaikoista toiminnan loppuessa. Keskimaa haluaa panostaa täysillä toukokuun alussa avattuun uuteen Rosso Jyväskylään.
Vuodesta 1985 asti toimineen Rosso Kirkkopuiston toiminta loppuu syksyllä. Kuva: Keskimaa
Vuodesta 1985 asti toimineen Rosso Kirkkopuiston toiminta loppuu syksyllä. Kuva: Keskimaa

Osuuskauppa Keskimaa Rosso Kirkkopuistoa koskevat yhteistoimintaneuvottelut on saatu päätökseen. Yt-neuvottelut koskivat koko Rosso Kirkkopuiston henkilöstöä, yhteensä kuutta (6) henkilöä. Kaksi viikkoa kestäneiden neuvottelujen päätyttyä on päätetty lopettaa Rosso Kirkkopuiston toiminta syksyn aikana. Kaikille Rosso Kirkkopuiston työtekijöille tullaan tarjoamaan töitä ensisijaisesti Keskimaan muista ravintoloista.

− Kerroimmekin jo yt-neuvottelujen alkaessa, että neuvottelujen taustalla on Rosso Kirkkopuiston vuokrasopimuksen päättyminen. Helatorstaina avatun Rosso Jyväskylän toiminta on lähtenyt onnistuneesti käyntiin ja haluamme keskittyä nyt täysillä uuden Rosson toimintaan. Nämä asiat puoltavat ratkaisuamme lopettaa Rosso Kirkkopuiston toiminta kesän jälkeen, toteaa Osuuskauppa Keskimaan matkailu- ja ravitsemisalan toimialajohtaja Pasi Kunelius.

− Rosso Kirkkopuistossa meillä tulisi vastaan mittavat remontit, joten tämä on nyt oikea hetki tehdä päätös Rosson toiminnan lopettamisesta Kirkkopuiston miljöössä. Täytyy kuitenkin muistaa, että uusi Rossomme sijaitsee vain muutaman korttelin päässä Kirkkopuistosta, Kunelius lisää.

Rosso Kirkkopuisto on ensimmäinen Rosso Jyväskylässä ja se on toiminut nykyisellä paikalla vuodesta 1985 lähtien. Rosso Kirkkopuiston toiminta tullaan lopettamaan kesän jälkeen, todennäköisesti syyskuun loppuun mennessä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Osuuskauppa Keskimaa, Pasi Kunelius, matkailu- ja ravitsemisalan toimialajohtaja, 010 767 3060, pasi.kunelius@sok.fi
Osuuskauppa Keskimaa, Mikko Parviainen, ryhmäpäällikkö, 010 767 3062, mikko.parviainen@sok.fi

Kuvat

Vuodesta 1985 asti toimineen Rosso Kirkkopuiston toiminta loppuu syksyllä. Kuva: Keskimaa
Vuodesta 1985 asti toimineen Rosso Kirkkopuiston toiminta loppuu syksyllä. Kuva: Keskimaa
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Osuuskauppa Keskimaa
Osuuskauppa Keskimaa
Ahjokatu 7
40320 JYVÄSKYLÄ

010 767 3000http://www.keskimaa.fi

Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä yli 624 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 134 000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme lähes 2000 keskisuomalaista.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa

Mestarin Keittiö ja Kahvila uudistui kauppakeskus Sokkarilla – entistä monipuolisemmat palvelut9.4.2026 08:05:00 EEST | Tiedote

Mestarin Keittiön ja Kahvilan laaja uudistus kauppakeskus Sokkarin pohjakerroksessa on valmistunut. Entistä monipuolisempi palvelukokonaisuus avautuu asiakkaille torstaina 9.4.2026. Uudistuneissa tiloissa asiakkaita odottavat entistä sujuvampi asiointi, laajentuneet kahvilapalvelut sekä arkiaamujen aamiainen ja sunnuntaibrunssi. Omassa keittiössä valmistettu lounas on säilynyt ennallaan.

Solo Sokos Hotel Paviljongissa uudistettu 170 huonetta ja aulatilat8.4.2026 08:25:00 EEST | Tiedote

Osuuskauppa Keskimaa on uudistanut Jyväskylässä sijaitsevan Solo Sokos Hotel Paviljonki hotellin huone- ja aulatiloja vaiheittain viimeisten noin kuuden kuukauden aikana. Uudistusten myötä hotellin kaikki alkuperäisen, vuonna 2012 rakennetun osan huoneet on päivitetty vastaamaan asiakasodotuksia ja Solo-hotellien korkeaa laatutasoa. Samalla hotellin aulatila on saanut raikkaan, yhtenäisen ilmeen.

Prisma Seppälän ravintolamaailma uudistuu – Pizza & Buffa ja Presso sulkeutuvat remontin ajaksi pääsiäisen jälkeen31.3.2026 13:45:00 EEST | Tiedote

Prisma Seppälän ravintolamaailmassa käynnistyy pääsiäisen jälkeen kokonaisvaltainen uudistus, kun koko perheen ravintola Pizza & Buffa sekä kahvila Presso uudistetaan. Remontin vuoksi ravintolan ja kahvilan tilat suljetaan noin kolmen viikon ajaksi pääsiäisen jälkeen, maanantaista 6.4. alkaen. Uudistettu ravintolamaailma avataan asiakkaille vappuviikolla.

Uusi S-market Jämsänkoski avataan torstaina 26.3.2026 – moderni myymälä vastaa asiakkaiden toiveisiin ja tuo palvelut nykyaikaisiin tiloihin25.3.2026 08:55:00 EET | Tiedote

Osuuskauppa Keskimaan uusi S-market Jämsänkoski avaa ovensa torstaina 26.3.2026. Uusi myymälä korvaa yli 40 vuotta palvelleen, elinkaarensa päähän tulleen S-marketin ja tarjoaa asiakkaille nykyaikaiset, tilavat ja energiatehokkaat puitteet asiointiin. Myös Jämsänkosken apteekki on siirtynyt uuteen kiinteistöön.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye