Rud Pedersenin toimitusjohtaja Suomessa vaihtuu: Susanna Korpivaarasta toimitusjohtaja, Esa Suominen hallituksen puheenjohtajaksi
23.3.2021 09:21:32 EET | Rud Pedersen Finland | Tiedote

Yhtiökokous valitsi uudeksi toimitusjohtajaksi terveysasiakkuuksista vastaavan osakkaan, VTM, MBA Susanna Korpivaaran. Syksystä 2015 yritystä johtanut nykyinen toimitusjohtaja YTM Esa Suominen siirtyy konsernin pääjohtaja Morten Rud Pedersenin tilalle hallituksen puheenjohtajaksi.
Vaihdoksilla valmistaudutaan edelleen jatkuvaan kasvuun ja käytetään yrityksessä olevaa osaamista parhaalla mahdollisella tavalla asiakkaiden hyväksi. Muutokset astuvat voimaan heti.
Esa Suomisen toimitusjohtajuuden aikana Rud Pedersen on vakiinnuttanut asemansa johtavana yhteiskuntapoliittisen konsultoinnin toimistona Suomessa. Samalla yrityksen liikevaihto on kasvanut voimakkaasti asiakkuuksien kasvaessa.
Suominen jatkaa päivittäisessä asiakastyössä keskittyen entistä enemmän strategisen tason suunnitteluun ja konsultointiin, asiakastyöhön sekä analyyseihin.
Susanna Korpivaara on työskennellyt Rud Pedersenillä osakkaana ja terveysasiakkuuksista vastaavana johtajana viimeiset kolme vuotta. Tätä ennen Korpivaara työskenteli kansainvälisessä lääkeyhtiössä vastaten Suomen rokoteliiketoiminnasta ja yhteiskuntasuhteista. Korpivaara on myös toiminut ministerien erityisavustajana ja muun muassa Suomen ylioppilaskuntien liiton pääsihteerinä.
”Toimimme jatkossakin asiakkaidemme luotettavana kumppanina heidän suunnistaessaan yhä monimutkaisemmassa yhteiskunnallisessa toimintaympäristössä. Jokaisella asiakkaallamme on viesti, joka ansaitsee tulla kuulluksi. Me Rud Pedersenillä haluamme edistää rehtiä, avointa ja monipuolista yhteiskunnallista keskustelua”, Korpivaara linjaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Susanna Korpivaara, susanna.korpivaara@rudpedersen.com, 0400322432
Esa Suominen, esa.suominen@rudpedersen.com, 0438245668
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Rud Pedersen Group
Rud Pedersen Group on yli 250 asiantuntijan voimin kahdeksassa maassa toimiva eurooppalainen konsulttiryhmä. Rud Pedersen Public Affairs keskittyy yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen ja päättäjäviestintään. Tytäryhtiöt King Street ja RP People täydentävät palveluvalikoimaa viestinnässä, strategiakonsultoinnissa ja henkilöstön kehittämiseen ja rekrytointeihin liittyvissä kysymyksissä. Palvelemme yrityksiä, julkisyhteisöjä ja organisaatiota. Suurin osa asiakkaistamme on kansainvälisiä toimijoita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rud Pedersen Finland
Karri Katteluksesta Rud Pedersenin Suomen vt. toimitusjohtaja27.2.2026 10:00:16 EET | Tiedote
Euroopan johtavan yhteiskunnallisen vaikuttamisen ja strategisen viestinnän konsulttitoimisto Rud Pedersen Finlandin toimitusjohtaja vaihtuu, kun nykyinen toimitusjohtaja Susanna Korpivaara siirtyy uusiin haasteisiin talon ulkopuolelle. Rud Pedersen valmistelee parhaillaan yhdistymistään viestintäyhtiö Tekiriin, ja vt. toimitusjohtaja Karri Kattelus johtaa yhtiötä integraatioprosessin ajan.
Rud Pedersen ja Tekir yhdistävät voimansa Suomen johtavaksi yhteiskunnallisen vaikuttamisen ja strategisen viestinnän konsulttitaloksi23.1.2026 09:00:22 EET | Tiedote
Rud Pedersen Finland ja Tekir yhdistyvät. Rud Pedersen on Euroopan johtava yhteiskunnallisen vaikuttamisen ja strategisen viestinnän konsultointiyritys ja Tekir kokenut vaativan viestinnän neuvonantaja. Yhdessä yhtiöt muodostavat huipputason yhteiskunnallisen vaikuttamisen ja strategisen viestinnän konsulttitalon, jolla on yli 60 paikallista asiantuntijaa ja eurooppalainen ulottuvuus.
Rud Pedersen Group jatkaa laajentumistaan yritysostolla Kroatiassa5.12.2024 13:42:13 EET | Tiedote
Euroopan johtava strategisen viestinnän ja yhteiskuntasuhteiden konsultointiyritys avaa verkostonsa 20:nnen toimiston Kroatian pääkaupunkiin Zagrebiin.
Rud Pedersen Group laajentaa toimintaansa Alankomaihin yritysostolla3.9.2024 10:08:38 EEST | Tiedote
Euroopan johtava yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen ja strategiseen viestintään keskittynyt konsultointiyritys lisää verkostoonsa 19:nnen toimiston.
Avoimuusrekisteri käynnistyy ensimmäisillä toimintailmoituksilla30.8.2024 16:07:41 EEST | Tiedote
Rud Pedersen ilmoitti 35 neuvonantoprojektia toiselta vuosineljännekseltä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



