POP Pankkikeskus osk

Ruoka eriarvoistaa suomalaislapsia – POP Pankki ohjaa joulumuistamisensa Venner-ruokalahjoitukseen perheille

27.11.2020 08:30:00 EET | POP Pankkikeskus osk | Tiedote

Jaa
Vähävaraisten perheiden ruoka-apupyynnöt ovat kasvaneet syksyä kohti. Tämä näkyy perheiden ravitsemuksen puolesta kampanjoivan Vennerin sekä järjestöjen yhteydenotoissa. Sekä koulujen että omaehtoiset koronakaranteenit ovat vaikuttaneet kotiaterioinnin lisääntymiseen ja tämä vuosi on haastanut perheitä monella tavalla. Riittävyyden ohella ruoan terveellisyys ja monipuolisuus huolestuttaa perheitä. POP Pankki lahjoittaa TekojenTiistaina 1.12.2020 suomalaisperheille yli 2300 terveellsitä ruoka-annosta mahdollistavaa Venner-laatikkoa.
Vennerin perustaja Tuulia Järvinen (vas.) ja POP Pankin markkinointipäällikkö Hanna Siimes
Vennerin perustaja Tuulia Järvinen (vas.) ja POP Pankin markkinointipäällikkö Hanna Siimes

Vaikka elintarvikkeiden hintatason kehitys on Suomessa muuhun Eurooppaan nähden maltillista, on ruoan hinta meillä POP Pankin Kansalaisbarometrin sekä Pellervon Taloustutkimuksen (PTT) mukaan yleiseen hintakehitykseen verrattuna korkealla*. Muun muassa kausityöntekijäpulasta ja logistiikasta johtuva hedelmien, marjojen ja vihannesten voimakas kuluttajahintojen kiristyminen on erityisesti vaikuttanut keskimääräiseen ruoan hinnan nousuun. Korona-aikaan ruoan kysyntä on yleisesti kohdistunut edullisempiin tuotteisiin.

Monipuolinen ruoka on haaste vähävaraisille perheille

Ravitseva ruoka on Vennerin perustajan Tuulia Järvisen mukaan yksi suomalaisperheiden suurimpia eriarvoistavia tekijöitä, sosioekonomisen aseman vaikuttaessa terveyteen voimakkaasti. Lapset tarvitsevat monipuolista ruokaa kehityksensä tueksi. Hinta on yksi tekijä, mutta perheissä kaivataan myös ohjausta ja taloudellisia kokkailutaitoja. Runsaat Venner-ruokalaatikot on suunniteltu siten, että ne sisältävät viikon ateriasuunnitelman 4-6 hengelle raaka-aineineen ja resepteineen. Lisäksi perhe saa kutsun yhteiseen ruoanlaittoon kutsuvalle e-kokkikurssille.

”Ruoka-avun tarve on jopa kaksin- tai kolminkertaistunut tämän haasteellisen vuoden aikana eri lähteiden mukaan. Kevät suorastaan räjäytti perheiden yhteydenotot meidän ja kumppaniemme suuntaan. Nyt, jos koskaan perheissä tarvitaan ravitsevia, iloa tuottavia hetkiä keittiössä, ja taloudellisia, terveellisiä kokkailutaitoja, jotka tukevat hyvinvointia, voimauttavat ja auttavat jaksamaan,” toteaa Vennerin Tuulia Järvinen.

POP Pankki ohjaa perinteisen joulumuistamisensa tänä vuonna Vennerille mahdollistaen   yli 50 ruokalaatikon jakamisen.

”Suomalaisen hyvinvoinnin tukeminen on yksi POP Pankin perusarvoista. Meillä on Suomessa rikkaat ruokaperinteet, joten ruoan nouseminen perheiden eriarvoistavaksi tekijäksi on huolestuttavaa. Venner tekee tärkeää työtä suomalaisten perheiden monipuolisen ravitsemuksen eteen. Haluamme konkreettisten raaka-aineiden lisäksi innostaa perheitä kokeilemaan erilaisia makuja ja edullisia reseptejä. On rohkaisevaa, kuinka Vennerin laatikkoa koskevien palautteiden mukaan perheissä on aidosti opittu uusia taitoja”, sanoo POP Pankin markkinointipäällikkö Hanna Siimes.

*Ruoan hinta nousee tänä vuonna 1,5 prosenttia, kun PTT:n kansatalouden ennusteen mukaan yleinen inflaatio on tänä vuonna 0,3 prosenttia. Lähde: https://www.ptt.fi/ennusteet/maa-ja-elintarviketalous.html

POP Pankin Kansalaisennuste, https://bit.ly/36Prell, julkaistiin kesäkuun lopulla, seuraava julkaistaan joulukuussa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja:


Hanna Siimes, markkinointipäällikkö, POP Pankki, puh. 040 484 6300, hanna.siimes@poppankki.fi


Tuulia Järvinen, perustaja, Venner, 050 300 1390, tuulia@venner.fi

Kuvat

Vennerin perustaja Tuulia Järvinen (vas.) ja POP Pankin markkinointipäällikkö Hanna Siimes
Vennerin perustaja Tuulia Järvinen (vas.) ja POP Pankin markkinointipäällikkö Hanna Siimes
Lataa

Tietoja julkaisijasta

POP Pankkikeskus osk
POP Pankkikeskus osk
Hevosenkenkä 3
02600 Espoo

http://poppankki.fi
POP Pankki -ryhmä on yli 800 henkilöä työllistävä suomalainen pankkiryhmä, johon kuuluu 18 POP Pankkia, POP Pankkien keskusluottolaitos Bonum Pankki Oyj, POP Asuntoluottopankki Oyj ja POP Pankkikeskus osk. Haluamme olla henkilökohtaisen digitaalisen palvelun ja parhaan asiakastyytyväisyyden pankki, joka kasvattaa markkinaosuuttaan kannattavasti. Seuraamme asiakastyytyväisyydemme kehitystä osallistumalla EPSI Ratingin valtakunnalliseen pankki- ja rahoitusalaa koskeviin tutkimuksiin. Olemme olleet mukana ko. henkilöasiakastutkimuksessa vuodesta 2011 ja yritysasiakkaiden vastaavassa tutkimuksessa vuodesta 2021 lähtien sijoittuen vuodesta toiseen toimialan kärkeen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta POP Pankkikeskus osk

POP Pankki -ryhmän liiketoiminta jatkoi suotuisaa kehittymistä, ryhmän tilinpäätöstiedote vuodelta 2025 on julkaistu13.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote

POP Pankki -ryhmän luottokanta kasvoi Suomen talouden ennakoitua heikommasta kehityksestä huolimatta 2,5 prosenttia lähes 4,9 miljardiin euroon. Henkilöasiakkaille myönnetyt luotot kasvoivat edellisestä vuodesta 1,7 prosenttia, kun taas yritys- sekä maa- ja metsätalousasiakkaille myönnetyt luotot kasvoivat 3,7 prosenttia. Talletusten määrä kasvoi 4,3 prosenttia 4,6 miljardiin euroon.

Tutkimus: joka neljäs suomalainen on luopunut suoratoistopalveluista säästöjen vuoksi16.1.2026 14:28:04 EET | Tiedote

POP Pankin Iro Researchillä teettämän tutkimuksen mukaan suomalaiset suhtautuvat suoratoistopalveluihin aiempaa kriittisemmin. 24 prosenttia suomalaisista on jättänyt viime vuonna ainakin yhden suoratoistopalvelun pois. Tutkimuksen mukaan 42 prosenttia suomalaisista ei käytä suoratoistopalveluihin rahaa lainkaan. Suoratoistopalvelut ovat esimerkki kohteista, joiden käyttöä harkitaan osana oman talouden tasapainottamista.

POP Pankki -ryhmän kansalaissuhdanne-ennuste 2025–2026: talous kääntyy varovaiseen kasvuun22.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote

Suomen bruttokansantuotteen kasvu jää tänä vuonna supistuvan yksityisen kulutuksen painamana hyvin vaatimattomaksi, vain 0,1 prosenttiin. Ensi vuoden puolen välin tienoilla talousnäkymät alkavat kirkastua Euroopan kiihtyvän talouskasvun vanavedessä. Yksityinen kulutus kääntyy kasvuun ja investointikysyntä vahvistuu, erityisesti puolustussektorin panostusten myötä. Vuonna 2026 talouden ennakoidaan kasvavan 1,1 prosenttia. POP Pankin ennuste vuodelle 2026: BKT:n kasvu kiihtyy 1,1 prosenttiin 12 kuukauden Euriborin ennakoidaan olevan keskimäärin 2,3 prosenttia vienti kasvaa 2,7 prosenttia tuonti vauhdittuu 4,2 prosenttiin investoinnit siivittyvät 7,1 prosentin kasvuun; yksityisen kulutuksen arvioidaan kasvavan 0,6 prosenttia. inflaatio nousee 1,8 prosenttiin palkansaajien ostovoima paranee ensi vuonna 2,1 prosenttia työttömyysaste on vuonna 2026 keskimäärin 9,9 prosenttia ja 15–64-vuotiaiden työllisyysaste 71,6 prosenttia.

Tuore tutkimus: ”Työmyyräkulttuuri” on vahvoilla; suomalaiset palkitsevat itseään ruokaan panostamalla, matkustamalla ja liikkumalla – shoppailulla itseään hemmottelee vain joka neljäs17.10.2025 07:30:00 EEST | Tiedote

POP Pankin teettämän tutkimuksen mukaan suomalaiset ovat palkinneet itseään viimeisen puolen vuoden aikana panostamalla ruokaan (42 %), matkustamalla (33 %) tai liikkumalla (30 %). Shoppailemalla itseään on palkinnut noin 25 prosenttia vastaajista. Miehistä ja 45 –54-vuotiaista noin joka neljäs ei ole palkinnut itseään. Aktiivisemmin itseään hemmottelevat naiset sekä 18– 34-vuotiaat (ei ole palkinnut itseään 13 %, 10 %). Pääkaupunkiseudulla itsensä palkitseminen on pienempiä kuntia yleisempää (ei ole palkinnut itseään 18 % vrs. 25 %). ”Säästäminen on hyvin rationaalinen reaktio talouden viimeaikaisiin liikkeisiin, mutta itseensä satsaamisesta kannattaa pitää kiinni. Itsensä palkitseminen heijastuu omaan jaksamiseen, joka heijastuu taas työhyvinvointiin ja laajemmin taas yleiseen hyvinvointiin”, toteaa johtaja Timo Hulkko POP Pankista.

POP Pankki jatkaa menestymistä valtakunnallisessa pankkivertailussa15.9.2025 06:03:50 EEST | Tiedote

POP Pankilla on EPSI Ratingin pankkivertailussa tyytyväisimmät yritysasiakkaat. Henkilöasiakkaiden pankkivertailussa POP Pankki sijoittui toiseksi niukalla erolla. Yritysasiakasmittauksessa POP Pankki sai 77,4 indeksipistettä toimialan keskiarvon ollessa 70,9. Henkilöasiakasmittauksessa toimialan keskiarvo oli 73,6 indeksipistettä, POP Pankki ylitti tämän reilusti ansaiten 81 indeksipistettä. Petosten ennaltaehkäisyn osalta POP Pankki sai henkilö- ja yritysasiakkailta parhaat arviot. POP Pankki menestyi myös pankkien vastuullisuusmielikuvaa luotaavassa kestävyysindeksimittauksessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye