RUOSTE-hanke tuo digitalisaatiosta potkua rakennusalalle
17.9.2021 08:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Virallisesti 1.6.2021 käynnistyneen Rakennusalalle uutta osaamista ja teknologiaa (RUOSTE) -hankkeen on määrä kehittää rakennusalan digitaalisia valmiuksia Keski-Pohjanmaalla. Hankkeen toteuttaa Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen Informaatioteknologian yksikkö yhdessä Kokkolan kaupungin ja Perhon kunnan kanssa. Alueen rakennus- ja kiinteistöalan yrityksiä on mukana hankkeen kumppaneina.
Rakennusalalla ja rakennustuotteiden valmistuksella on vahvat perinteet Keski-Pohjanmaalla. Ala työllistää yli 5000 keskipohjalaista. Silti osa yrityksistä painiskelee osaamisen puutteen kanssa, eikä monellakaan yrityksellä ole rahkeita tuote- ja palvelukehitystyölle. Myös valtakunnallisesti on tunnistettu digitaalisaation heikko hyödyntäminen rakennusalalla.
Tähän haasteeseen tarttuminen voi avata paljon kasvupotentiaalia yrityksille.
Demot ja pilotit tuovat tietotaitoa yrityksiin
Keski-Pohjanmaan liiton rahoittama RUOSTE lähtee tukemaan alueellisten yritysten kehittymistä.
Reilun kahden vuoden hankkeen aikana on tavoitteena lähteä laajentamaan toimijoiden tietämystä digitalisaation ja IoT-teknologioiden hyödyntämisen mahdollisuuksista rakennusalalla.
Keskeisenä työkaluna tiedon levittämisessä toimivat erilaiset käytännön demonstraatiot, joita hankkeen aikana pilotoidaan yrityksille.
"Pyrimme ennen kaikkea demonstraatioiden ja pilottien kautta tuomaan uutta teknologiaa ja osaamista yritysten käyttöön, jotta yritykset pystyvät kehittämään palveluitaan ja tuotteitaan materiaali- ja energiatehokkaammiksi ja sitä myöten kilpailukykyisemmiksi", paaluttaa integraatioarkkitehti Ilkka Kivelä.
"Jotta pystymme tähän, on meidän ensiksi selvitettävä rakennusalan arvoketjujen toimijoiden tarpeita talotehtaista asiakkaisiin. Tämän tiedon avulla on mahdollista luoda uutta liiketoimintaa tai kasvattaa lisäarvoa jo olemassa oleviin palveluihin ja tuotteisiin", kertoo puolestaan projektipäällikkö Petri Jyrkkä.
Uusi pilvialusta käyttöön
Hankkeen kokonaisuus sisältää nykyistä laajempaa digitalisaatiota ja toimijariippumattoman pilvialustan käyttöönottoa, joka mahdollistaa uusien palveluiden innovoimisen demonstraatioiden avulla. Pilvialustan avulla dataa voidaan kerätä eri ympäristöistä ja jalostaa esimerkiksi tekoälyn avulla sekä jakaa hallitusti eri sovelluksiin.
"Kunkin ratkaisun tarkempi arviointi on mahdollista vasta silloin, kun pilotti toteutetaan oikeassa ympäristössä. Näin yritykset pystyvät ottamaan hankkeen ratkaisuja halutessaan käyttöön ja jatkamaan niiden kehittämistä tuotteiksi", kertoo Jyrkkä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Integraatioarkkitehti Ilkka Kivelä ilkka.v.kivela@jyu.fi +358 40 7710 482
Projektipäällikkö Petri Jykkä petri.ao.jyrkka@jyu.fi +358 40 7033 400
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on monitieteinen, Jyväskylän, Oulun ja Vaasan yliopistojen muodostama yliopistokeskus, jonka toimintaa koordinoi Jyväskylän yliopisto. Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on aikuisille suunnatun yliopistollisen opetuksen ja oppimisen edelläkävijä sekä kansainvälisesti ja alueellisesti verkottunut tutkimuskumppani.
www.chydenius.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Vuokatin liikuntateknologian maisteriohjelmasta valmistui 100. maisteri9.9.2026 11:30:41 EEST | Tiedote
Vuokatissa on koulutettu liikuntateknologian maistereita vuodesta 2004 lähtien. Koulutusohjelmasta on valmistunut nyt 100 maisteria. Vuokatin maisteriopiskelijat suorittavat opintojaan monimuoto-opiskeluna. Opintosuuntia ovat biomekaniikka, liikuntafysiologia ja valmennustieteet.
Strategisen tutkimuksen neuvostolta yli 3 miljoonaa euroa Jyväskylän yliopiston tutkimukseen9.9.2026 10:53:22 EEST | Tiedote
Suomen Akatemian yhteydessä toimiva strategisen tutkimuksen neuvosto (STN) on myöntänyt yhteensä 24 miljoonaa euroa rahoitusta mielen kansanterveyttä sekä arktisen alueen murrosta koskevaan tutkimukseen. Jyväskylän yliopisto sai rahoituksesta yli kolme miljoonaa euroa.
Kyberrosvoilta suojautumista ja bakteriofaagien ihmettelyä – Tutkijoiden yön koko ohjelma on nyt julkaistu!9.9.2026 10:52:28 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yön koko ohjelma on nyt julkaistu, ja luvassa on jälleen innostavia kohtaamisia tieteen ja uusien oivallusten parissa. Jyväskylän yliopiston ja Jyväskylän ammattikorkeakoulun yhteistyössä järjestämä maksuton tapahtuma kutsuu kaikenikäiset tutkimuksen ja elämysten äärelle perjantaina 25.9.2026.
Kaikkia teknologioita ei ole tarkoitettu pysyviksi: Tutkimus tuo uuden näkökulman teknologiseen suvereniteettiin9.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston, Helsingin yliopiston ja Tampereen yliopiston tutkijat osoittavat, että kriisit voivat synnyttää väliaikaisia teknologioita, jotka turvaavat kriittiset toiminnot ulkoisten shokkien yllättäessä. Sota-ajan Suomen tervaöljyteollisuus on tästä kiinnostava esimerkki.
Uusi korkeakoulujen yhteinen juoksutapahtuma tuo satoja opiskelijoita Finlandia Marathonille7.9.2026 15:24:57 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto ja Jyväskylän ammattikorkeakoulu järjestävät perjantaina 11. syyskuuta ensimmäistä kertaa yhteisen juoksutapahtuman, uMove Fun Runin, joka toteutetaan osana Finlandia Marathonia Jyväskylän Rantaraitilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

