S-Pankki Oyj

S-Asuntorahasto rakennuttaa 40 asuntoa Helsingin Vallilaan Pohjola Rakennuksen kanssa

Jaa
Vallilan puiston ympäristöön, Mäkelänkadun uimahallin itäpuolelle nouseva Asunto oy Helsingin Vallilan Jemma valmistuu alkuvuodesta 2022.
Asunto oy Helsingin Vallilan Jemma valmistuu alkuvuodesta 2022
Asunto oy Helsingin Vallilan Jemma valmistuu alkuvuodesta 2022

Aiempaa suurempi osa suomalaisista haluaa asua kaupungeissa ja kasvu on voimakasta etenkin pääkaupunkiseudulla. Helsingissä ja sen ympäryskunnissa asuu nykyään noin 1,5 miljoonaa asukasta ja pelkästään Helsingin väkiluvun ennustetaan kasvavan 820 000:een vuonna 2050.

Helsingissä asukasmäärän kasvu on tarkoittanut nopeaa kysynnän kasvua vuokra-asunnoille. Kysynnän voimistumisen takia S-Asuntorahasto rakennuttaa 40 vuokra-asuntoa suosittuun Vallilan kaupunginosaan Helsingin itäisessä kantakaupungissa.

Kohteen toteuttaa S-Asuntorahaston pitkäaikainen kumppani Pohjola Rakennus Oy Suomi, joka rakentaa alueelle yhteensä viisi uutta kerrostaloa. Runsaan kilometrin päässä Pasilan asemasta ja Sörnäisten metroasemasta sijaitsevan Asunto Oy Helsingin Vallilan Jemman rakentaminen alkaa tammikuussa 2021 ja on tarkoitus valmistua alkuvuodesta 2022.

“Vallila on suosittu ja nopeasti kehittyvä alue. Nyt rakennettavat asuntomme helpottavat osaltaan helsinkiläisten pulaa vuokra-asunnoista”, S-Pankki-konserniin kuuluvan FIM Kiinteistö Oy:n toimitusjohtaja Petri Jokinen kertoo.

S-Asuntorahaston rakennuttamat 40 asuntoa sijaitsevat kahdeksankerroksisessa talossa, josta avautuvat näkymät Vallilan siirtolapuutarhaan. Asunnot ovat kooltaan keskimäärin noin 42,5 neliömetriä.

S-Pankki panostaa vahvasti kiinteistövarainhoitoon ja osti kesällä vakuutuskonserni Fennian varainhoito- ja kiinteistösijoituspalvelut. Kaupan myötä pankin asiakkaat voivat sijoittaa ensi vuonna S-Pankki Tontti- ja S-Pankki Toimitila -erikoissijoitusrahastoihin.

”Asuntorahastomme on yli 13 000 osuudenomistajallaan yksi Suomen suosituimmista kiinteistörahastoista ja kiinteistörahastojen suosio ylipäänsä on kasvussa”, kommentoi S-Pankin Varallisuudenhoitoliiketoiminnan johtaja Hanna Porkka.

”Koko Vallilan hanke on Pohjolalle merkittävä ja rakennamme alueelle yhteensä noin 250 kotia muutaman tulevan vuoden aikana. S-Asuntorahastolle toteutettava hanke on luonnollista jatkumoa vuosia jatkuneelle hyvälle yhteistyölle”, kommentoi Pohjola Rakennus Oy Suomen varatoimitusjohtaja Miika Oksanen.

S-Asuntorahasto on osuussarja FIM Asuntotuotto -erikoissijoitusrahastossa, jota hallinnoi S-Pankki-konserniin kuuluva FIM Varainhoito Oy.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Asunto oy Helsingin Vallilan Jemma valmistuu alkuvuodesta 2022
Asunto oy Helsingin Vallilan Jemma valmistuu alkuvuodesta 2022
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

S-Pankki Oyj
S-Pankki Oyj
Fleminginkatu 34
00510 Helsinki

https://www.s-pankki.fi

S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj

I Finland finns det personer som är förmögna utan att veta om det: på ägarkundernas konton i S-Banken finns det upp till 424 miljoner euro som inte används25.11.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande

Fyra miljoner finländare har redan det gröna S-Förmånskortet i plånboken eller telefonen. Överraskande många av dem kan vara förmögna utan att veta om det, eftersom ägarkunderna har så mycket som 424 miljoner euro i oanvända pengar på S-Bankens konton. Ägarkunder kan om de vill låta bonuspengarna växa till sig genom att styra dem direkt till en fond via tjänsten Spararen i S-mobil.

Suomi on salarikkaiden maa: jopa 424 miljoonaa euroa käyttämätöntä rahaa S-Pankissa asiakasomistajien tileillä25.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Vihreä S-Etukortti löytyy jo neljän miljoonan suomalaisen lompakosta tai puhelimesta. Yllättävän moni heistä voi olla tietämättään rikas, sillä S-Pankin tileillä on käyttämättä asiakasomistajien rahoja jopa 424 miljoonaa euroa. Bonusrahat voi halutessaan pistää poikimaan ohjaamalla ne suoraan rahastoon S-mobiilin Säästäjä-palvelulla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye