S-Asuntorahasto rakennuttaa kymmeniä asuntoja Espooseen metroaseman ja Ison Omenan viereen yhdessä Pohjola Rakennuksen kanssa
10.6.2019 07:00:00 EEST | S-Pankki Oyj | Tiedote
Nähdäksesi tämän sisällön lähteestä www.s-pankki.fi, anna hyväksyntä sivun yläosasta.
Kaupungistuminen etenee vauhdilla Euroopassa. Alati kasvava osa suomalaisistakin asuu kaupungeissa ja etenkin pääkaupunkiseudun asukasmäärä on kasvanut viime vuosina voimakkaasti.
Kasvun uskotaan jatkuvan. Esimerkiksi Espoo ennustaa, että sen väestö voi kasvaa jopa 466 000 asukkaaseen vuoteen 2060 mennessä. Tämä kehitys tarkoittaa voimistuvaa tarvetta asunnoille. Kysynnän kasvun takia S-Asuntorahasto kasvattaa sijoituksiaan pääkaupunkiseudulla ja rakennuttaa kahdeksankerroksisen asuinrakennuksen Espoon Matinkylään.
Alle puolen kilometrin päähän Matinkylän metroasemasta ja kauppakeskus Isosta Omenasta nousevan talon rakennustyöt käynnistyvät elokuussa. Taloon on tulossa 59 huoneistoa ja 29 autopaikkaa ja sen arvioidaan valmistuvan vuoden 2020 loppupuolella. Asuntojen keskikoko on 45 neliömetriä.
”Espoon Mahtitaival on S-Asuntorahastolle hyvä sijoitus, sillä etenkin pienempien asuntojen kysyntä on vahvaa Espoossa ja muualla pääkaupunkiseudulla”, sanoo S-Pankki-konserniin kuuluvan FIMin kiinteistösijoituksista vastaava johtaja Petri Jokinen.
Jokisen mukaan rakennutettavien asuntojen houkuttelevuutta kasvattaa muun muassa se, että ne sijaitsevat lähellä monipuolisia palveluita ja erinomaisten liikenneyhteyksien varrella.
”Metrolla ja sujuvilla liikenneyhteyksillä ylipäänsä on nykyään iso merkitys asuntojen vuokraajille”, Jokinen kertoo.
Kohteen toteuttaa S-Asuntorahaston pitkäaikainen kumppani Pohjola Rakennus Oy Suomi.
”Meille valmistuu kortteliin kaikkiaan yli 200 asuntoa. Näistä 124 sijaitsee 16-kerroksisessa Espoon Mahtinokassa, jota myydään kuluttajille. Haimme kortteliin kumppania, ja S-Asuntorahasto valikoitui kumppaniksi, koska aiempinakin vuosina yhteistyö on toiminut ja S-Asuntorahasto toteuttaa laadukkaita vuokra-asuntoja omistukseensa”, sanoo Pohjolan asiakkuuksista vastaava varatoimitusjohtaja Miika Oksanen.
S-Asuntorahasto on erikoissijoitusrahasto, joka sijoittaa kasvukeskusten pieniin vuokra-asuntoihin Suomen kasvukeskuksissa tai niiden lähettyvillä työssäkäynti- ja opiskelualueilla. Rahastoa myydään S-Asuntorahasto- ja FIM Asuntotuotto -nimillä.
Vaikka kotimaisten asuntomarkkinoiden takavuosien huippuvauhdin tasaantuminen on saanut paljon huomioita osakseen, asuntosijoittaminen kannattaa yhä, Petri Jokinen arvioi.
”Uskon, että suurten kaupunkikeskusten suhteellinen vetovoima kasvaa Suomessa entisestään.”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Petri Jokinen, kiinteistösijoituksista vastaava johtaja, p. 040 751 081, petri.jokinen@fim.com
Miika Oksanen, varatoimitusjohtaja, p. 040 0781 341, miika.oksanen@pohjolarakennus.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
S-Bankens undersökning: Finländarnas syn på den egna ekonomiska situation visar en försiktig vändning till det bättre29.10.2026 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Allt fler finländare anser att deras ekonomiska situation har förbättrats. Jämfört med året innan går det nu också något enklare att täcka vanliga utgifter, framgår det av S-Bankens enkätundersökning om finländarnas ekonomiska kunskaper 2026. Ungefär en sjättedel har dock fortfarande svårigheter att täcka sina vanliga utgifter. Enligt en expert på S-Banken utgör även en försiktig förbättring av hushållens ekonomi grunden för en återhämtning av konsumtionen.
S-Pankin tutkimus: Suomalaisten kokemuksessa omasta taloustilanteesta näkyy varovainen käänne parempaan29.10.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Aiempaa useampi suomalainen kokee taloudellisen tilanteensa parantuneen. Myös tavanomaisten menojen kattaminen sujuu hieman viimevuotista helpommin, selviää S-Pankin Suomalaisten talousosaaminen 2026 -kyselytutkimuksesta. Vaikeuksia tavanomaisten menojensa kattamisessa on kuitenkin edelleen noin joka kuudennella. S-Pankin asiantuntijan mukaan kotitalouksien talouden varovainenkin kohentuminen luo pohjaa kulutuksen elpymiselle.
S-Pankki nousi Suomen ykköseksi asiakasuskollisuudessa28.10.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Asiakkuusindeksi 2026 -tutkimuksen mukaan S-Pankilla on Suomen uskollisimmat asiakkaat. Asiakaskokemuksessa S-Pankki oli tutkituista pankeista paras, ja myös vastaajien mielikuvat S-Pankin vastuullisuudesta olivat tutkimuksen kärkitasoa.
S-Bankens ränteprognos: Centralbankerna avstår från ytterligare räntehöjningar vid räntemötena i oktober26.10.2026 10:00:00 EET | Pressmeddelande
Både amerikanska centralbanken Fed och Europeiska centralbanken (ECB) ser över sina styrräntor vid sina möten denna vecka. Fed väntas behålla den nuvarande räntenivån och i lugn och ro utvärdera effekterna av räntehöjningen i september. Samtidigt dämpar det stundande mellanårsvalet benägenheten att ändra räntenivån. Även ECB väntas avstå från ytterligare räntehöjningar vid oktobermötet, eftersom det ännu inte finns tydliga belägg för att energiprisernas effekter sprider sig till andra priser.
S-Pankin korkoennakko: Keskuspankit pidättäytyvät lokakuun korkokokouksissa lisäkoronnostoista26.10.2026 10:00:00 EET | Tiedote
USA:n keskuspankki Fed ja Euroopan keskuspankki (EKP) tarkastelevat molemmat ohjauskorkoja kokouksissaan tällä viikolla. Fedin odotetaan jatkavan nykyisellä korkotasolla ja katsovan rauhassa syyskuun koronnoston vaikutuksia. Samalla lähestyvät välivaalit hillitsevät aikeita korkotason muutoksille. Myös EKP:n odotetaan pidättäytyvän lisäkoronnostoilta vielä lokakuun kokouksessaan, kun energianhintojen vaikutusten leviämisestä muihin hintoihin ei ole vielä selvää näyttöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
