S-Asuntorahastolta yli sata uutta asuntoa Helsingin ytimeen
17.12.2019 07:26:00 EET | S-Pankki Oyj | Tiedote

S-Asuntorahaston sijoitukset pääkaupunkiseudulla kasvavat. Marraskuun lopussa valmistuneen hankkeen myötä Helsingin ytimeen syntyy 111 uutta vuokra-asuntoa, 7 uutta toimistohuoneistoa ja 62 uutta lämmintä autohallipaikkaa.
Asunnot sijaitsevat Helsingin Taka-Töölössä osoitteessa Topeliuksenkatu 41a. S-Asuntorahasto osti kiinteistön vuonna 2018 ja on kehittänyt sitä asuinkäyttöön. Aiemmin kiinteistö toimi Työterveyslaitoksen toimisto- ja laboratoriotiloina. Uudet asunnot on korvamerkitty opiskelijoille ja senioreille.
”Topeliuksenkatu 41 on ainutlaatuinen kohde ja hyvä sijoitus, sillä tarve pienille vuokra-asunnoille jatkuu vahvana pääkaupunkiseudun väkiluvun kasvaessa”, sanoo S-Pankki-konserniin kuuluvan FIMin kiinteistösijoituksista vastaava johtaja Petri Jokinen.
Helsingin kaupungin tuoreimman väestöennusteen mukaan kaupungin väkiluvun ennustetaan kasvavan yli 170 000 asukkaalla vuoteen 2050 mennessä ja olevan noin 820 000 asukasta. Koko Helsingin seudun väestömäärän arvioidaan nousevan noin 1,9 miljoonaan vuonna 2050.
Asunnoissa on Suomen oloissa poikkeuksellisen kattavat liikuntamahdollisuudet, sillä ne sijaitsevat Töölön Urheilutalon kanssa samassa kiinteistössä. Vuonna 1967 valmistunut talo on käynyt läpi peruskorjauksen viimeisen vuoden aikana. Uusittu talo avaa ovensa keskiviikkona 18. joulukuuta ja tarjoaa asiakkaiden käyttöön muun muassa uimahallin, kuntosalin sekä ryhmäliikuntatilat.
”Yhteistyömme S-Asuntorahaston kanssa on sujunut erittäin hyvin. Korttelimme asukkaat ovat varmasti innoissaan siitä, että upouusista asunnoista on mahdollista siirtyä uimahalliin ja liikuntatiloihin suoraan hissillä. Topeliuksenkadulle onkin noussut varsinainen töölöläinen hyvinvointikeidas”, Urheiluhallit Oy:n toimitusjohtaja Pekka Laitinen kertoo.
S-Asuntorahasto on FIM Varainhoito Oy:n hallinnoima erikoissijoitusrahasto, joka sijoittaa kasvukeskusten pieniin vuokra-asuntoihin Suomen kasvukeskuksissa tai niiden lähettyvillä työssäkäynti- ja opiskelualueilla. Rahastoa myydään S-Asuntorahasto- ja FIM Asuntotuotto -nimillä. Tuoreessa vertailussa (Kauppalehti 12.11.2019) S-Asuntorahasto oli tuottanut koko kansan asuntorahastoista parhaiten vuosien 2014–2019 välillä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petri Jokinen, kiinteistösijoituksista vastaava johtaja p. 040 751 081, petri.jokinen@fim.com
Pekka Laitinen, toimitusjohtaja, p. 09 3488 6401, pekka.laitinen@urheiluhallit.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
Nimityksiä S-Pankki Kiinteistöjen Advisory Boardiin ja hallitukseen6.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote
S-Pankki Kiinteistöt Oy perusti vuoden vaihteessa Advisory Boardin, joka tuo yhtiölle ulkoista näkemystä kiinteistösijoitusalalta. Advisory Boardiin ja hallitukseen on nimitetty uusia jäseniä.
I S-mobil kan du nu aktivera banktjänster och börja spara för barn6.2.2026 08:00:00 EET | Pressmeddelande
S-Banken har gjort det enklare att sköta bankärenden åt barn i S-mobil. Vårdnadshavaren kan nu öppna ett konto och börja fondspara till sitt barn i S-mobil. Dessutom kan vårdnadshavaren i S-mobil ge den andra vårdnadshavaren fullmakt att sköta barnets bankärenden.
S-mobiilissa voi nyt avata pankkipalvelut ja aloittaa säästämisen lapselle6.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote
S-Pankki on helpottanut lasten pankkiasioiden hoitamista S-mobiilissa. Huoltaja voi nyt avata tilin ja aloittaa rahastosäästämisen lapselle S-mobiilissa. Lisäksi hän voi antaa S-mobiilissa toiselle huoltajalle valtakirjan lapsen pankkiasioiden hoitamiseen.
Kati Saarela utnämnd till marknadsföringschef på S-Banken3.2.2026 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Kati Saarela (EM) har utnämnts till marknadsföringschef på S-Banken med tillträde 9.3.2026. På S-Banken ansvarar Saarela för varumärket, marknadsföringsstrategin samt genomförandet av en särpräglad och effektiv marknadsföring i S-Bankens olika kanaler.
Kati Saarela S-Pankin markkinointijohtajaksi3.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Kati Saarela (KTM) on nimitetty S-Pankin markkinointijohtajaksi 9.3.2026 alkaen. S-Pankissa Saarela vastaa brändistä, markkinointistrategiasta sekä erottuvan ja vaikuttavan markkinoinnin toteuttamisesta S-Pankin eri kanavissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

