S-Pankin Rahastopörssi: Matalina pysyvät korot houkuttelevat yhdistelmärahastoihin
23.7.2019 13:30:00 EEST | S-Pankki Oyj | Tiedote

Kotitalouksien suosimiin yhdistelmärahastoihin saatiin vuoden toisella neljänneksellä lähes 20 000 uutta osuudenomistajaa, mikä on kovempi kasvutahti kuin vielä vuoden alussa. Yhtä suuri määrä uusia osuudenomistajia on vuosineljänneksessä tullut viimeksi vuonna 2017. Tieto käy ilmi S-Pankin neljä kertaa vuodessa ilmestyvästä Rahastopörssi-selvityksestä (PDF).
Suomessa on noin miljoona rahastosäästäjää, ja yhdistelmärahastot ovat yksi Suomen suosituimmista rahastoluokista. Noin joka kolmas rahastosäästäjä säästää yhdistelmärahastoihin. Rahastopörssi kertoo, mitä tavallisen rahastosäästäjän sijoituksille kuuluu ja mitä tulevilta kuukausilta on lupa odottaa.
”Sijoittaminen on ollut erittäin kannattavaa, sillä yhdistelmärahastot tuottivat keskimäärin vajaat 1,8 prosenttia huhti-kesäkuussa. Osake- ja korkomarkkinat jatkoivat hyvässä vireessä, vaikka vuoden alun kovin nousutahti rauhoittui”, arvioi päästrategi Lippo Suominen S-Pankista.
Suomisen mukaan alkuvuonna oli poikkeuksellista, että sekä korkeariskiset, paljon osakkeita sisältävät, että matalariskiset, korkopainotteiset rahastot olivat tuotoissa lähellä toisiaan. Korkojen lasku tuki sekä joukkolainojen että osakemarkkinoiden tuottoja.
Moni sijoittaja on vuoden alussa ihmetellyt rahoitusmarkkinoiden vahvaa virettä, kun samaan aikaan niin kotimaasta kuin ulkomailtakin kerrotaan hidastuvasta talouskasvusta.
”Huonot talousuutiset ovat kääntyneet rahoitusmarkkinoilla hyviksi markkinauutisiksi. Talouden vaisuus pakottaa keskuspankit jatkamaan yhä supermatalien korkojen tiellä. Matalat korot puolestaan sekä tukevat taloutta että houkuttelevat sijoittajia riskisempiin kohteisiin, kun vähäriskisistä korkotuotteista ei ainakaan saa tuottoja pitkään aikaan. Jopa maailman talouden vakain kasvuveturi Yhdysvallat on joutunut tekemään täyden suunnanmuutoksen, kun keskuspankki on vaihtanut viime vuoden koronnostot laskuodotuksiin tälle vuodelle”, Suominen kertoo.
Korot yhä pidempään alhaalla
Suomessa ja muualla euroalueella on odotettu pitkään, että nolla- tai jopa miinusmerkkiset korot jäävät väliaikaiseksi ilmiöksi. S-Pankin päästrategin Lippo Suomisen mukaan nyt ollaan kuitenkin tilanteessa, jossa euroalueen talouden kasvuhuippu on tällä erää ohitettu ja keskuspankin talletuskorko on silti pysynyt -0,4 prosentissa.
”Vihdoin on laajasti myönnetty, että korot pysyvät superalhaalla odotettuakin pidempään. Keskuspankin koronlasku on todennäköisempää kuin nosto. Markkinoilla hinnoitellaan, että yleisesti viitekorkona käytetty kolmen kuukauden Euribor nousisi nollan yläpuolelle vasta vuoden 2023 lopulla. Vielä vuoden alussa nollarajan odotettiin ylittyvän tämän vuoden aikana”, Suominen sanoo.
Myös kotitaloudet ovat todenneet korkojen pysyvän alhaalla. Tämä on toisaalta kiihdyttänyt asuntolainojen nostoa, mutta johtanut myös yhdistelmärahastojen suosion kasvuun. Suomisen mukaan pankkitililtä ei tuottoja tule juuri jatkossakaan, joten varat kannattaa ohjata sellaisille sijoitusmarkkinoille, joilta on tuottoja saatavissa.
”Yhdistelmärahastot ovatkin helppo ja houkutteleva vaihtoehto kotitalouksille hakea parempaa tuottoa varoilleen. Elleivät rahoitusmarkkinat painu selvään alamäkeen, on odotettavissa, että rahastojen suosio nousee edelleen.”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lippo SuominenPäästrategi
Puh:050 345 5692lippo.suominen@s-pankki.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
S-Bankens undersökning: finländarna litar på sin digitala kompetens – över hälften har utsatts för bedrägeriförsök8.5.2026 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
Finländarna anser att de känner igen digitala bedrägerier väl, och bara få berättar att de har blivit offer för ett faktiskt bedrägeri. Bedrägeriförsök är ändå vardagsmat: över hälften har stött på dem under det senaste året, och de kan drabba vem som helst. Resultaten framgår av S-Bankens färska undersökning Vardagens trygghetsbarometer. Enligt siffror från Finanssiala förlorar finländarna alltmer pengar på bedrägerier varje år.
S-Pankin tutkimus: suomalaiset luottavat digiosaamiseensa – yli puolet on joutunut huijausyrityksen kohteeksi8.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset uskovat tunnistavansa digihuijaukset hyvin, ja vain harva kertoo joutuneensa varsinaisen huijauksen uhriksi. Silti huijausyritykset ovat arkipäivää: yli puolet on kohdannut niitä viimeisen vuoden aikana, ja tilanteet voivat osua kehen tahansa. Tulokset selviävät S-Pankin tuoreesta Arjen turvabarometri -kyselytutkimuksesta. Finanssialan lukujen perusteella suomalaiset menettävät vuosi vuodelta enemmän rahaa huijauksiin.
S-Pankin metsärahasto myy 6 500 hehtaarin metsäportfolion CapMan Natural Capitalille30.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
S‑Pankki Rahastoyhtiö Oy:n hallinnoima S‑Pankki Metsä Erikoissijoitusrahasto on myynyt noin 6 500 hehtaarin metsäportfolion Suomesta CapMan Natural Capitalin hallinnoimalle CapMan Dasos European Forest Fund IV ‑metsärahastolle. Kaupan kohteena olevat metsät sijaitsevat Kainuun ja Pohjois‑Karjalan maakunnissa.
S-Pankki lanseeraa uuden kestävää työelämää edistävän rahaston29.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
S-Pankki tuo markkinoille uuden vaikuttavuusrahaston. S-Pankki Social Finance I Ky - Kestävä työelämä -rahasto rahoittaa tulosperusteisesti toteutettavia ohjelmia koulutukseen, työllisyyteen ja työurien pidentämiseen liittyen. Vaikuttavuusrahastojen avulla ratkotaan tärkeitä yhteiskunnallisia ongelmia yksityisillä varoilla. S-Pankki on vaikuttavuussijoitusten edelläkävijä Pohjoismaissa.
S Pankin High Yield -rahastolle jälleen Lipper-palkinto Pohjoismaiden parhaana28.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
S‑Pankki High Yield Eurooppa Korko -sijoitusrahasto on saanut jälleen arvostetun LSEG Lipper Fund Awards Nordics ‑palkinnon. Rahasto palkittiin Pohjoismaiden parhaana eurooppalaisiin high yield ‑lainoihin sijoittavana rahastona viiden vuoden tarkastelujaksolla. Kyseessä on jo viides Lipper‑tunnustus rahastolle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

