S-Pankki Oyj

S-Pankin Rahastopörssi: Suunta jatkuu – tileiltä rahastoihin

20.10.2020 08:00:00 EEST | S-Pankki Oyj | Tiedote

Jaa
Yhdistelmärahastojen sijoittajamäärät jatkoivat vakaassa kasvussa myös vuoden kolmannella neljänneksellä. Rahastoihin tuli yli 17 000 uutta osuudenomistajaa, kun kotitaloudet hakivat säästöilleen parempia tuottoja. Sijoitusmarkkinoiden nopea toipuminen koronaromahduksesta rohkaisee siirtämään varoja nollatuottoisilta tileiltä rahastoihin. Varsinkin osakepainotteiset rahastot ovat suosiossa.
Moni kotitalous joutuu miettimään, mitä tilillä makaaville rahoille kannattaisi tehdä, arvioi Lippo Suominen.
Moni kotitalous joutuu miettimään, mitä tilillä makaaville rahoille kannattaisi tehdä, arvioi Lippo Suominen.

Vuoden kolmannella neljänneksellä kotimaiset yhdistelmärahastot saivat yli 17 000 uutta osuudenomistajaa, selviää S-Pankin neljä kertaa vuodessa ilmestyvästä Rahastopörssi-selvityksestä (PDF). Lisäys on suurempi kuin keskivertoneljänneksellä viimeisenä viitenä vuotena.

Koronapandemia on pitänyt huolen siitä, että osakemarkkinoilla on riittänyt tänä vuonna runsaasti käänteitä. S-Pankin päästrategin Lippo Suomisen mukaan kehitys on tuonut mieleen viimeisen 15 vuoden tapahtumat.

”Ikään kuin markkinat olisi laitettu pikakelaukselle ja edetty finanssikriisiä edeltäneistä ajoista aina tähän päivään. Keväällä mentiin vahvasta optimismista kovaan romahdukseen ja sitten yhtä lailla nopeaan nousupyrähdykseen”, Suominen kuvailee.

Kovan heilunnan lisäksi sijoittajalle on jäänyt käteen viime aikoina tuottojakin. Yhdistelmärahastot ovat tuottaneet keskimäärin reilut 1,2 prosenttia viimeisenä 12 kuukautena. Viime kuukausina tuotot ovat toki olleet selvästi kovempia kevään markkinakäänteen jälkeen. Vuoden kolmannella neljänneksellä yhdistelmärahastojen arvot nousivat keskimäärin lähes kolme prosenttia.

Yhdistelmärahastojen suosio onkin jatkanut kasvuaan markkinamyötätuulessa. Alkuvuoden kaltaista draamaa ylös ja alas ei sijoittajavirroissa ole tapahtunut, vaan kysyntä on tasoittunut. Vuoden kolmannella neljänneksellä kotimaiset yhdistelmärahastot saivat enemmän uusia osuudenomistajia kuin keskimääräisellä vuosineljänneksellä viimeisenä viitenä vuotena.

”Kaiken kaikkiaan osuudenomistajia on yli 1,1 miljoonaa. Yhdistelmärahastot ovat yhä useammalle suomalaiselle kotitaloudelle merkittävä säästämismuoto”, Suominen summaa.

Osakepainotteisempien rahastojen suosio kasvussa

Useat rahastoyhtiöt tarjoavat yhdistelmärahastoja erilaisilla osake- ja korkopainoilla. Mitä enemmän osakkeita yhdistelmärahasto sisältää, sitä suurempia ovat sen potentiaaliset tuotot ja riskit. Perinteisesti suomalaiset ovat suosineet vähäriskisimpiä, paljon korkosijoituksia sisältäviä yhdistelmärahastoja. 

”Korkojen pitkän laskuputken aikana nämä rahastot tuottivatkin hyvin maltillisella riskillä”, S-Pankin päästrategi Lippo Suominen sanoo.

Suomisen mukaan varovaisimpien yhdistelmärahastojen tuottonäkymät ovat kuitenkin painumassa melko mataliksi vähäriskisten korkojen painuttua nollaan tai sen allekin. Suominen povaakin, että jos suomalaiset haluavat tavoitella merkittävämpiä tuottoja, edessä on siirtymä enemmän osakesijoituksia sisältäviin yhdistelmärahastoihin.

”Jo nyt on nähtävissä merkkejä, että isomman osakeosuuden yhdistelmärahastot nostavat suosiotaan korkopainotteisten verrokkiensa kustannuksella”, Suominen kertoo.

Esimerkiksi S-Pankissa eniten osakkeita sisältävät – ja siten myös parhaiten tuottaneet – yhdistelmärahastot ovat keränneet tänä vuonna eniten uutta rahaa sijoittajilta, kun taas varovaisempien korkopainotteisten rahastojen rahavirrat ovat jääneet vaatimattomammiksi.

Pankkitilien korkojen odotetaan pysyvän nollassa vielä vuosia, ja sijoittajat arvioivat esimerkiksi euroalueen keskuspankkikorkojen olevan miinuksella viiden päästäkin.

”Moni kotitalous joutuukin miettimään, mitä tilillä makaaville rahoille kannattaisi tehdä. Yhdistelmärahastot ovat monessa tapauksessa helpoin vaihtoehto, mutta kannattaa muistaa, että rahastosäästäminen eroaa tilisäästämisestä. Rahastojen tuotot riippuvat markkinoiden liikkeistä. Siten lyhyellä aikavälillä rahaston arvo voi laskeakin, kuten kevään koronapudotuksessa nähtiin. Toisaalta pidemmän päälle säästäjä saa mahdollisuuden selvästi tiliä parempiin tuottoihin”, Suominen arvioi.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Moni kotitalous joutuu miettimään, mitä tilillä makaaville rahoille kannattaisi tehdä, arvioi Lippo Suominen.
Moni kotitalous joutuu miettimään, mitä tilillä makaaville rahoille kannattaisi tehdä, arvioi Lippo Suominen.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

S-Pankki Oyj
S-Pankki Oyj
Fleminginkatu 34
00510 Helsinki

https://www.s-pankki.fi

S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj

S-Bankens undersökning: finländarna litar på sin digitala kompetens – över hälften har utsatts för bedrägeriförsök8.5.2026 08:00:00 EEST | Pressmeddelande

Finländarna anser att de känner igen digitala bedrägerier väl, och bara få berättar att de har blivit offer för ett faktiskt bedrägeri. Bedrägeriförsök är ändå vardagsmat: över hälften har stött på dem under det senaste året, och de kan drabba vem som helst. Resultaten framgår av S-Bankens färska undersökning Vardagens trygghetsbarometer. Enligt siffror från Finanssiala förlorar finländarna alltmer pengar på bedrägerier varje år.

S-Pankin tutkimus: suomalaiset luottavat digiosaamiseensa – yli puolet on joutunut huijausyrityksen kohteeksi8.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Suomalaiset uskovat tunnistavansa digihuijaukset hyvin, ja vain harva kertoo joutuneensa varsinaisen huijauksen uhriksi. Silti huijausyritykset ovat arkipäivää: yli puolet on kohdannut niitä viimeisen vuoden aikana, ja tilanteet voivat osua kehen tahansa. Tulokset selviävät S-Pankin tuoreesta Arjen turvabarometri -kyselytutkimuksesta. Finanssialan lukujen perusteella suomalaiset menettävät vuosi vuodelta enemmän rahaa huijauksiin.

S-Pankki lanseeraa uuden kestävää työelämää edistävän rahaston29.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

S-Pankki tuo markkinoille uuden vaikuttavuusrahaston. S-Pankki Social Finance I Ky - Kestävä työelämä -rahasto rahoittaa tulosperusteisesti toteutettavia ohjelmia koulutukseen, työllisyyteen ja työurien pidentämiseen liittyen. Vaikuttavuusrahastojen avulla ratkotaan tärkeitä yhteiskunnallisia ongelmia yksityisillä varoilla. S-Pankki on vaikuttavuussijoitusten edelläkävijä Pohjoismaissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye