S-Pankki ja Visa jatkavat entistäkin sujuvamman maksamisen kehittämistä
19.11.2019 07:00:00 EET | S-Pankki Oyj | Tiedote

Suomalaisten lompakosta löytyy 2,3 miljoonaa S-Etukortti Visaa. Yhteistyö Visan kanssa tekee mahdolliseksi yhä parempien maksamisen palvelujen tarjoamisen S-Pankin asiakkaille tulevina vuosina. S-Pankki ja Visa ovat solmineet sopimuksen yhteistyön jatkamisesta.
”Visa toimii maailman joka kolkassa, yli 200 maassa, joten se on meille erinomainen kumppani maksamisen palvelujen kehittämiseen. Yhdessä teemme maksamisesta yhä turvallisempaa ja helpompaa”, kertoo S-Pankin korttien tuoteryhmäpäällikkö Marketta Lundell.
“Olemme iloisia, että uuden sopimuksen myötä menestyksekäs yhteistyömme S-Pankin kanssa saa jatkoa. Visa haluaa tuoda toimintaansa Helsingissä ja Pohjoismaissa paikallisemmalle tasolle, jotta saamme uudet innovaatiomme ja teknologiamme paremmin asiakkaidemme käyttöön. Tämän vahvan paikallisen osaamisen myötä voimme myös syventää yhteistyötämme S-Pankin kanssa ja tukea heitä korttiliiketoimintansa kasvattamisessa”, kertoo Visan tuore Suomen, Ruotsin ja Baltian maajohtaja Riikka Salminen.
S-Pankin korttimaksut tuplaantuneet kolmessa vuodessa
Viimeisen kolmen vuoden aikana S-Etukortti Visalla maksaminen on jopa tuplaantunut ja jo joka kymmenes suomalaisella pankkikortilla tehty ostos maksetaan S-Pankin kortilla. S-Etukortti Visan käyttö lisääntyy vauhdilla erityisesti verkossa ja ulkomailla maksaessa.
”Asetimme kolme vuotta sitten kovan tavoitteen tuplata S-Pankin kortilla maksaminen, ja saavutimme sen reippaasti. Odotamme, että S-Etukortti Visasta tulee yhä useammalle suomalaiselle lompakon ykköskortti, jota käytetään maksamiseen niin S-ryhmässä kuin sen ulkopuolellakin”, Lundell sanoo.
Visa-kortilla on maailmanlaajuisesti 2,5 miljardia käyttäjää. Viime vuonna Visalla tehtiin 109 miljardia maksutapahtumaa.
Lisätietoja
Marketta Lundell, korttien tuoteryhmäpäällikkö, S-Pankki, p. 040 505 8858, marketta.lundell@s-pankki.fi
Riikka Salminen, Visan Suomen, Ruotsin ja Baltian maajohtaja, p. 040 708 8678, salminer@visa.com
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on suomalainen pankki, joka haluaa mahdollistaa vähän rahakkaamman huomisen jokaiselle lompakon paksuudesta riippumatta. Meillä asiantuntemus tarkoittaa sekä talouden että ihmisen ymmärtämistä: osana S-ryhmää tunnemme 3,1 miljoonan asiakkaamme arjen. Uudistamme pankkialaa tarjoamalla ylivoimaista helppoutta ja hyötyä pankin ja kaupan palveluita yhdistämällä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
S-Banken: Marknadsuppgången fortsätter trots osäkerhet – ekonomin visar motståndskraft9.6.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Den motsägelsefulla situationen på finansmarknaderna fortsatte i maj: aktier steg brett till nya toppnivåer samtidigt som osäkerheten kring effekterna av kriget i Iran förblev hög. S-Banken fortsätter med en försiktigt optimistisk syn och håller aktievikten neutral. Inom ränteplaceringar överviktas europeiska företagsobligationer av investeringsgrad samt skulder från tillväxtmarknader.
S-Pankki: Markkinanousu jatkuu epävarmuudesta huolimatta – talous osoittaa vastustuskykyä9.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Rahoitusmarkkinoiden ristiriitainen tilanne jatkui toukokuussa: osakkeet nousivat laajasti uusiin huippuihin samalla, kun epävarmuus Iranin sodan vaikutuksista pysyi korkealla. S-Pankki jatkaa varovaisen optimistisella näkemyksellä ja pitää osakepainon neutraalina. Korkosijoituksissa ylipainossa ovat eurooppalaiset investointitason yrityslainat sekä kehittyvien markkinoiden lainat.
Färsk undersökning: Upp till tre av fyra finländare skulle vara beredda att skaffa en sommarstuga9.6.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Enligt S-Bankens årliga enkät om livet på sommarstugan har finländarnas intresse för att skaffa stuga ökat. Intresset för förmånligare stugor, särskilt de som kostar mellan 20 000 och 40 000 euro, har ökat något. De viktigaste orsakerna till att skaffa stuga är fortfarande naturens lugn, bastu och bad. Uppgången på stugmarknaden syns också hos S-Banken i det ökade antalet beviljade lån för fritidsbostäder.
Tuore tutkimus: Jopa kolme neljästä suomalaisesta olisi valmis hankkimaan mökin9.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
S-Pankin vuotuisen Mökkikyselyn mukaan suomalaisten into mökinhankintaan on noussut. Edullisempien, erityisesti 20 000–40 000 euroa maksavien mökkien kiinnostus on hienoisessa kasvussa. Tärkein syy mökin hankintaan on edelleen luonnon rauha, saunominen ja uiminen. Mökkimarkkinan piristyminen näkyy myös S-Pankissa vapaa-ajan asunnoille myönnettävien lainojen määrän kasvuna.
Euroopan keskuspankin 11.6.2026 korkokokouksen ennakko – “EKP:n koronnosto näyttää varmalta”5.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Euroopan keskuspankin (EKP) seuraava korkopäätös julkaistaan ensi torstaina, ja odotukset koronnostosta ovat vahvistuneet kokouksen lähestyessä. Energiahintojen nousu on kevään aikana kiihdyttänyt inflaatiota ja nähtävillä on jo ensimerkkejä hintapaineiden laajentumisesta myös muihin hyödykkeisiin. S-Pankki odottaa EKP:n tekevän koronnoston kesäkuun kokouksessaan. Myös toisen noston todennäköisyys syksyn aikana on kasvanut. Todennäköiset koronnostot heikentävät talousnäkymiä niin Suomessa kuin euroalueella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


