S-Pankki Kiinteistöt käy päästöjen kimppuun tekoälyn avulla
17.2.2021 12:00:00 EET | S-Pankki Oyj | Tiedote

S-Pankki Kiinteistöt Oy on S-Pankin kiinteistöjohtamispalveluja tuottava tytäryhtiö, joka tuottaa kiinteistösalkun johtamis- ja hallinnointipalvelut vakuutuskonserni Fennialle ja S-Pankin hallinnoimille rahastoille. Aiemmin Fennia Kiinteistöt -nimellä toiminut yhtiö siirtyi yrityskaupalla osaksi S-Pankkia elokuussa 2020.
S-Pankki Kiinteistöt on tehnyt yhteistyötä energiatehokkuuden ja vastuullisuuden asiantuntijayhtiö EnerKeyn kanssa vuodesta 2019 lähtien.
”Yhteistyö on vastannut odotuksiamme. Kiinteistöjen etämittaroinnilla, kulutuslukemien ja poikkeamien analysoinnilla, raportoinnilla ja aktiivisella tekemisellä olemme saaneet säästettyä kohteissamme normeerattua kokonaisenergiaa 7,7 % suhteessa vuoden 2019 vertailukelpoiseen kiinteistökantaan”, sanoo S-Pankki Kiinteistöjen ylläpitopäällikkö Aki Paavola.
Tämä tarkoittaa kiinteistöjen hiilidioksidipäästöjen vähentymistä 901 CO2-tonnilla.
”Käytännön esimerkkinä hiilidioksidipäästöjen vähennys vastaa Hanko–Ivalo-välin ajamista noin 5 990 kertaa keskimääräisellä henkilöautolla*”, Paavola sanoo.
S-Pankki Kiinteistöjen ja EnerKeyn vuonna 2019 alkaneen yhteistyön tavoitteena oli koota kaikki kiinteistöjen energiatieto ja energiajohtaminen yhteen nykyaikaiseen ja älykkääseen alustaratkaisuun. Nyt yhteistyö syventyy entisestään, ja jatkossa kiinteistöjen vastuullisuuden ja energianhallinnan johtamisessa hyödynnetään tekoälyä.
”Olemme ottaneet käyttöömme EnerKeyn tekoälyyn pohjautuvan Ines-palvelun. Näin hyödynnämme ensimmäisten joukossa tekoälyä kiinteistöjen säästöpotentiaalien löytämisessä, jopa globaalilla mittakaavalla tarkasteltuna”, Paavola sanoo.
”Ines on EnerKeyn SaaS-palvelun sisään rakennettu älykkyys, joka löytää energiansäästöpotentiaalit S-Pankki Kiinteistöille automaattisesti auttaen samalla vähentämään kiinteistöjen ympäristövaikutuksia. Tekoäly osaa väsymättömästi kaivaa kulutusdatasta esiin potentiaalisia energian ja päästöjen säästökohteita kiinteistöjen ilmanvaihdosta, lämmityksestä ja muusta kulutuksesta”, kommentoi EnerKeyllä Ines-tekoälyn kehityksestä vastaava Juho Linsuri.
* Hiilidioksidipäästöt WLPT-arvioina 2020 ensirekisteröityjen henkilöautojen osalta 122,6g/km, -901 tCO2 vastaten 7 349 103 km matkaa. Hanko–Ivalo-välimatka 1 227 km (Fonecta.fi karttapalvelu).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aki PaavolaylläpitopäällikköS-Pankki Kiinteistöt Oy
Puh:040 505 6572aki.paavola@fim.comKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
Tutkimus: kuusi kymmenestä on varautunut asumisen lisäkuluihin – lähes puolet kokee kustannusten yllättäneen11.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Suomalaisten asumiskustannukset pysyvät useimmilla hallinnassa, mutta arjen yllätykset ovat silti tavallisia. S-Pankin teettämän tuoreen kyselyn mukaan lähes joka toinen suomalainen on viimeisen vuoden aikana kohdannut tilanteen, jossa asumisen kuukausikustannukset ovat olleet suuremmat kuin mihin oli varautunut. Yli puolella suomalaisista on yli 1 000 euron säästöt yllättäviä asumismenoja varten.
Bankbedrägerier sker nu via telefonsamtal och WhatsApp – brottslingar söker nya metoder att nå finländare10.3.2026 08:23:52 EET | Pressmeddelande
Formen av bankbedrägerier har förändrats och brottslingar kontaktar finländare allt oftare direkt per telefon och meddelandetjänster. ”Bankerna och myndigheterna kan förhindra och identifiera bedrägerier, men systemet fungerar inte utan människors eget omdöme”, säger Leo Niemelä, datasäkerhetschef på S-Banken.
Pankkihuijaukset siirtyneet puheluihin ja WhatsAppiin – rikolliset etsivät uusia keinoja tavoittaa suomalaiset10.3.2026 08:23:52 EET | Tiedote
Pankkihuijaukset ovat muuttaneet muotoaan, ja rikolliset lähestyvät suomalaisia yhä useammin suoraan puhelimitse ja viestipalveluissa. ”Pankit ja viranomaiset voivat estää ja tunnistaa huijauksia, mutta järjestelmä ei toimi ilman ihmisten omaa harkintaa”, sanoo S-Pankin tietoturvajohtaja Leo Niemelä.
Tutkimus: S-Pankki on suomalaisten mielestä Suomen vastuullisin pankkibrändi9.3.2026 13:06:42 EET | Tiedote
Suomalaiset mieltävät S-Pankin jälleen Suomen vastuullisimmaksi pankkibrändiksi. Asia käy ilmi Sustainable Brand Index -tutkimuksesta, joka kartoittaa kuluttajien mielikuvia vastuullisuudesta.
S-Pankki: Alkuvuoden tuottokiri yllätti – kehittyvät markkinat ja Japani selvässä johdossa9.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Alkuvuoden sijoitusmarkkinat ovat tuottaneet poikkeuksellisen vahvasti, vaikka markkinoilla nähdään samanaikaisesti suuria arvonvaihteluita ja nopeaa rotaatiota eri toimialojen ja alueiden välillä. Päästrategi Tanja Wennonen-Kärnän mukaan sijoittajat hakevat nyt erilaisia vaihtoehtoja ja kotitalouksien luottamus vahvistuu etenkin Euroopassa ja Japanissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
