S-Pankki Toimitila osti liikekeskus Suuriksen Espoossa

Suuris on noin 4 500 neliömetrin kokoinen moderni liikekeskus Espoossa. Keskuksen ankkurivuokralaisena toimii K-Supermarket Suuris ja lisäksi keskuksesta löytyy palveluita viihtymiseen sekä vapaa-aikaan. Suuris on palvellut asiakkaitaan vuodesta 2017 lähtien.
"Suuris täydentää hienosti salkkuamme ja tuo meille toivotusti lisää neliöitä pääkaupunkiseudulle. Suuris tarjoaa asiakkailleen laadukkaita paikallisia palveluita ja tulee tulevaisuudessakin palvelemaan niin kehittyvän Suurpellon alueen asukkaita kuin muitakin espoolaisia”, S-Pankki Toimitila -rahaston rahastonhoitaja Tiia Vuolle kertoo.
Vuonna 2013 perustettu S-Pankki Toimitila Erikoissijoitusrahasto on pääasiallisesti suomalaisiin toimitilakiinteistöihin sijoittava erikoissijoitusrahasto. Kiinteistöomaisuus painottuu pääkaupunkiseudulle sekä isoihin kaupunkeihin ja koostuu merkittävältä osaltaan toimisto- ja liiketilakiinteistöistä. Sijoituskohteiden valinnassa painotus on vakaassa kassavirrassa, mutta rahasto voi myös osallistua kehityshankkeisiin.
S-Pankki on yksi Suomen merkittävimmistä kiinteistövarainhoitajista. Vuodenvaihteessa S-Pankki-konsernin yhtiöt S-Pankki Rahastoyhtiö Oy ja S-Pankki Pääomarahastot Oy hallinnoivat seitsemää kiinteistösijoitusrahastoa, jotka sijoittavat varansa eri kiinteistöluokkiin, kuten asuntoihin, metsään, toimitiloihin ja tontteihin. Rahastot omistavat yhteensä yli 2 700 asuntoa, 64 toimitilakiinteistöä, 507 000 neliömetriä vuokrattavaa pinta-alaa, yli 27 000 hehtaaria metsää sekä 185 asunto- ja toimitilatonttia. Lisäksi S-Pankki Kiinteistöt Oy tuottaa hallinnointi- sekä kiinteistöjohtamispalveluita viidelle yhteissijoitukselle sekä kahdelle kiinteistösijoitussalkulle. Yhteensä hallinnoitavaa kiinteistövarallisuutta on yli 2,1 miljardia euroa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiia Vuollerahastonhoitaja, S-Pankki ToimitilaS-Pankki Oyj
tiia.vuolle@s-pankki.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
Suomalaiset arvioivat S-Pankin vastuullisimmaksi pankkibrändiksi21.3.2023 12:30:00 EET | Tiedote
Suomalaiset äänestivät S-Pankin Suomen vastuullisimmaksi pankkibrändiksi jo yhdennentoista kerran peräkkäin vuosittaisessa Sustainable Brand Index -tutkimuksessa. Myös S-ryhmä, ABC, Prisma ja Sokos Hotellit arvioitiin kukin oman toimialansa vastuullisimmaksi brändiksi.
S-Banken höjer sin primeränta 28.3.202315.3.2023 11:00:00 EET | Tiedote
S-Banken höjer S-Primeräntan med 0,5 procentenheter till 2 procent. Den nya räntan börjar gälla 28.3.2023. Beslutet beror på stigningen i marknadsräntorna. S-Prime är S-Bankens egen referensränta som används som referensränta för insättningar och begränsade typer av lån. Ändringen föranleder inga åtgärder av S-Bankens kunder. Förra gången S-Primeräntan ändrades 10.1.2023.
S-Pankin prime-korko nousee 28.3.202315.3.2023 11:00:00 EET | Tiedote
S-Pankki nostaa S-Prime-korkoaan 0,5 prosenttiyksikköä 2 prosenttiin. Uusi korko astuu voimaan 28.3.2023. Päätös perustuu markkinakorkojen nousuun. S-Prime on S-Pankin oma viitekorko, jota käytetään viitekorkona talletuksissa sekä rajatuissa lainatyypeissä. Muutos ei edellytä toimenpiteitä S-Pankin asiakkailta. Edellisen kerran S-Prime-korkoa on muutettu 10.1.2023.
Vihreä kortti voi yllättää – jopa 470 miljoonaa euroa käyttämätöntä rahaa S-Pankissa asiakasomistajien tileillä3.3.2023 08:30:00 EET | Tiedote
Moni vilauttaa kassalla vihreää korttia miettimättä sen enempää siitä saamaansa hyötyä. S-Pankin tilin saldo kannattaa kuitenkin tarkistaa, sillä ostoksista kertynyt bonuspotti voi yllättää: S-Pankin tileillä on käyttämättä asiakasomistajien rahoja jopa 470 miljoonaa euroa.
S-Pankin sijoitusjohtaja maailman 50 tärkeimmän ESG-vaikuttajan listalle27.2.2023 11:30:00 EET | Tiedote
Sijoitusjohtaja Mika Leskinen osallistuu aktiivisesti vastuullisesta sijoittamisesta ja ESG-asioista käytävään keskusteluun paitsi sosiaalisessa mediassa myös #Rahanvastuu-podcastissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme