Sähkö- ja hybridiautojen paloihin liittyvät riskit on tärkeä huomioida latauspisteiden sijoittelussa: myös pelastushenkilöstön tulee varautua uudella tavalla
Sähkö- ja hybridiautojen määrä kasvaa Suomessa koko ajan. Samalla ajoneuvojen latauspisteitä rakennetaan yhä enemmän. Paloturvallisuus on tärkeä huomioida jo latauspisteiden suunnittelussa ja sijoittelussa.
Palopäällystöliiton tieliikennepelastamisen toimikunta suosittelee, että sähköautot ja latauspisteet sijoitetaan parkkihalleissa helppokulkuisille siirtoreiteille.
– Latauspaikkoja suunniteltaessa on tärkeä tehdä aktiivista yhteistyötä pelastusviranomaisten kanssa, jotta paloturvallisuus ja pelastustoiminnan edellytykset tulevat varmasti huomioiduksi, toimikunnan puheenjohtaja Juha Virolainen kiteyttää.
Jos palo on auton akustossa, on sähköauton sammuttaminen haastavaa. Korkeajänniteakut sijaitsevat suojassa auton rakenteissa, joten sammutusveden saaminen akustoon on haastavaa. Kertaalleen sammutettu akusto voi myös nopeasti ja ennalta-arvaamatta syttyä palamaan uudelleen pitkänkin ajan jälkeen.
Omat erityisvaatimuksensa pelastustoiminnalle asettavat myös korkeajänniteakuston tulipaloissa vapautuvat savukaasut. Niille altistumista tulee ehdottomasti välttää, sillä kaasut sisältävät muun muassa erittäin myrkyllistä fluorivetyä.
Helposti saatavilla olevat alkusammutusvälineet mahdollistavat yleisesti palon sammuttamisen jo alkuvaiheessa. Huomioithan kuitenkin, että käsisammuttimen sammutusteho ei riitä sähköauton akkupaloon.
Onnettomuuksien ehkäisyn ja pelastustoiminnan näkökulmasta latauspisteiden suunnittelussa on neljä huomioitavaa teemaa:
- Latauspisteet on tärkeä sijoittaa parkkihallissa paikkaan, josta auto on helppo ja nopea siirtää ulos.
- Latauspisteet tulee asentaa sähköturvallisesti, ja niistä on pystyttävä tarvittaessa katkaisemaan virta.
- Latauspisteitä sisältävän rakennuksen paloteknisten laitteiden riittävyys tulee varmistaa: automaattinen paloilmoitin hälyttää palosta, sprinklerit rajoittavat paloa ja toimiva savunpoisto mahdollistaa tehokkaan sammutustyön sekä lisää turvallisuutta.
- Latauspisteitä sisältävän rakennuksen turvallisuusjärjestelyjen toimivuus tulee varmistaa. Näin voidaan varmistaa henkilöturvallisuus palotilanteessa. Esimerkiksi kauppakeskuksessa tämä voi tarkoittaa toimintaa ohjaavia kuulutuksia, testattuja evakuointimenettelyjä sekä poistumisreittien toimivuudesta huolehtimista.
Itse sähköautojen latauspisteissä tai autoissa ei ole havaittu erityistä tulipaloriskiä. Ruotsalaisen tutkimusinstituutti RISE:n mukaan voidaan jopa olettaa, että sähköautojen syttymisherkkyys on pienempi kuin polttomoottorikäyttöisten autojen, mikä johtuu muun muassa palavien nesteiden vähäisyydestä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti Kinnunenkehittämispäällikkö
vastuualue: asiantuntijatoiminta , kehittäminen ja kansainvälinen toiminta
Juha Virolainenpuheenjohtaja, Pelastusalan tieliikennepelastamisen toimikunta
Puh:040 184 5469juha.virolainen@vantaa.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Suomen Palopäällystöliitto on aatteellinen yhdistys, jonka keskeisimpiä tavoitteita on yhteiskunnan turvallisuuden edistäminen ja jäsenistönsä ammattiosaamisen kehittäminen.
Palopäällystöliiton jäsenistö koostuu pelastusalan henkilöstöstä, sopimuspalopäällystöstä, turvallisuusalan asiantuntijoista ja johtavissa asemissa olevista henkilöistä. Liitolla ei ole ammatilliseen edunvalvontaan liittyviä tehtäviä.
Palopäällystöliitto on arvostettu turvallisuuspoliittinen keskustelija sekä avoimeen kumppanuuteen ja jatkuvaan kehittymiseen luottava yhteistyöjärjestö, joka tuottaa asiantuntija-, koulutus- ja materiaalipalveluja. Liiton vaikuttavuus perustuu pitkäjänteiseen työhön sekä välittömään yhteydenpitoon eri viranomaisten ja turvallisuusalan toimijoiden kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Palopäällystöliitto ry
Alkaako mökkikautesi pääsiäisenä? Muista nämä turvallisuusseikat!15.4.2025 12:16:57 EEST | Tiedote
Päivien pidentyminen ja pääsiäisen vietto ovat monille kesämökkeilijöille merkkipaalu kaudenavaukselle. Mökin käyttöönotossa kylmän talven jäljiltä on kuitenkin hyvä huomioida muutamat turvallisuusriskit. Myös keliin ja kevään merkkeihin liittyvien varoitusten tarkistus edesauttaa turvallista pääsiäisen viettoa.
Palopäällystöbarometri julkaistaan Palopäällystöpäivillä 9.4.20257.4.2025 18:12:26 EEST | Kutsu
Tervetuloa kuulemaan pelastusalalla työskentelevien tuntemuksista Palopäällystöbarometrin 2025 julkaisussa AIKA: keskiviikkona 9.4.2025 klo 11.30 PAIKKA: Duetto 1 -sali, Tampere-talo, Yliopistonkatu 55, Tampere Palopäällystöbarometrillä selvitetään pelastusalalla eri tehtävissä ja rooleissa työskentelevien näkemyksiä alasta. Barometri tehdään pelastustoimen kehittämisen ja päätöksenteon parissa työskenteleville virkahenkilöille, poliitikoille ja järjestötoimijoille suunnittelutyön ja päätöksenteon tueksi. Suomen Palopäällystöliitto toteutti Palopäällystöbarometrin nyt toisen kerran.
Paloriskiasumisen asiantuntijaverkosto voitti sosiaali- ja terveysalan turvallisuuspalkinnon11.12.2024 06:01:00 EET | Tiedote
Pelastuslaitosten kumppanuusverkoston Paloriskiasumisen asiantuntijaverkosto on voittanut Sosiaali- ja terveysalan turvallisuuspalkinnon 2024. Paloriskiasumisen asiantuntijaverkosto on kehittänyt aktiivisesti yhteistyötä sosiaali- ja terveysalan sekä pelastuslaitosten välillä. Sillä on saatu edistetty suomalaista asumisen paloturvallisuutta ja vähennettyä palokuolemia.
Ventelän VPK:n päällikkö Marko Vesanen Lohjalta on valittu Vuoden Sopimuspalokunnan päälliköksi 202411.12.2024 06:00:00 EET | Tiedote
Marko Vesasella on poikkeuksellisen laaja-alainen ja pitkäjänteinen historia sopimuspalokunnassa ja pelastusalalla. Ventelän VPK:ssa Lohjalla Vesanen on ollut sopimuspalokunnan päällikkönä 20 vuotta.
Pelastusala näkyi eilen ympäri Suomen turvallisemman liikenteen puolesta17.10.2024 14:14:28 EEST | Tiedote
Pelastusalan edustajat pysähtyivät torstai-iltana 16.10. näkyvästi muistamaan liikenneonnettomuudessa menehtynyttä kollegaansa sekä ilmaisemaan tahtonsa turvallisemmasta tieliikenteestä. Tänä vuonna tieliikenteessä on menehtynyt jo 107 ihmistä. Se on liikaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme