“Sähköpyörät loppuvat ensi vuonna”- Asiantuntija ennustaa pyörämarkkinoiden mullistuvan Suomessa

Hallituksen suunnitelma työsuhdepyörien verovapaudesta nostaa toteutuessaan pyöräleasingin suosion toisiin sfääreihin, Svean yhteyspäällikkö Petri Mantovani sanoo.
Tällä hetkellä pyörien leasing-sopimuksia on Suomessa vasta satoja. Mantovani arvioi, että ensi vuonna sopimusten määrä nousee tuhansiin, vuonna 2022 jopa viisinumeroiseksi.
“Suurin kysyntä kohdistuu sähköavusteisiin pyöriin, joiden suosituimmat mallit todennäköisesti loppuvat kaupoista.”
Ensimmäisessä aallossa työsuhdepyöräedun ottanevat käyttöön pienyrittäjät ja koronasta hyvin selvinneet kasvuyritykset. Vuonna 2022 leasing laajenee suurten yritysten käyttöön, hän näkee.
Suunnitelmien mukaan työntekijä voi hyödyntää tulevan 1.200 euron vuosittaisen veroedun. Työnantajasta riippuen etu voidaan vähentää bruttopalkasta tai laskea nykyisen palkan päälle ns. palkankorotuksena.
Yhä useampi pyöräliike tarjoaa leasingia
Suomessa on Svean arvion mukaan noin 400 pyöräliikettä. Ne ovat valtaosin pieniä 2-3 hengen yrityksiä.
Leasingia tarjoavien liikkeiden määrä kasvaa jatkuvasti. Ensi vuoden aikana jo yli puolet niistä kykenee tarjoamaan asiakkailleen leasingia tapana rahoittaa hankinta, Svea uskoo.
“Saamme joka viikko asiakkaiksemme uusia pyöräliikkeitä”, Mantovani sanoo.
Svea on toiminut polkupyörien leasing-markkinoilla vuodesta 2016 lähtien. Yritys on oman arvionsa mukaan alan markkinajohtaja.
Leasingilla useita etuja
Leasing-sopimuksen myötä vuokralleottaja maksaa pyörästä “vuokraa” tietyn ajan. Usein sopimus voidaan laajentaa kattamaan myös varkausvakuutuksen, varusteet ja huoltopalvelut.
Leasingilla on merkittäviä etuja pyörän ostoon verrattuna, Mantovani kertoo.
Sähköpyörät ja niiden akut kehittyvät nyt vauhdilla. Liisaaja on sitoutunut pyöräänsä vain leasing-sopimuksen kestoajan.
Leasing-sopimukset eivät myöskään paisuta yritysten taseita, vaan auttavat pitämään toiminnan tehokkuudesta kertovat tunnusluvut hyvinä.
“Näemme, että leasingista on tulossa yrityksille keskeinen tapa rahoittaa työntekijän pyörän hankinta”, Mantovani sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yhteyspäällikkö
Petri Mantovani,
petri.mantovani@svea.fi,
+358 40 836 4998.
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Svea tarjoaa maksu- ja rahoitusratkaisuja yrityksille ja yksityisille, sekä perintä- ja taloushallinnon palveluita yrityksille. Suomessa Svea on toiminut jo vuodesta 2002, työllistäen nykyisin yli 200 henkeä. Svean toiminta Suomessa koostuu neljästä yrityksestä: rahoitusyhtiö Svea Ekonomi AB (publ.), Filial i Finlandista, perintätoimija Svea Perintä Oy:stä sekä maksujen välitykseen liittyviä palveluita tarjoavista Svea Payments Oy:stä ja Svea Development Oy:stä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Svea
Svea Bank tytäryhtiöineen palkittiin Suomen perheystävällisimpänä yrityksenä7.11.2025 15:03:58 EET | Tiedote
Mothers in Business ja Great Place to Work ovat palkinneet Svea Bankin perhemyönteisen yrityskulttuurin. Svealla uskotaan työn ja perheen yhteensovittamiseen: työ ja perhe tukevat toisiaan.
GPTW ja Fortune Media: Svea Bank on yksi Euroopan parhaista työpaikoista9.10.2025 09:05:57 EEST | Tiedote
Svea Bank -konserni on päässyt arvostetulle Fortune 100 Best Companies to Work For™ in Europe 2025 -listalle. Svean sijoitus juuri julkaistulla listalla on 53.
Svea Bank -konserni vahvistaa toimintaansa johtajanimityksillä29.9.2025 14:45:06 EEST | Tiedote
Svea Bank -konserni on nimittänyt Svea Perintä Oy:n toimitusjohtajaksi Tommi Bergendahlin. Samalla Tanja Rytkönen siirtyy Svea Bankin yritysrahoituksen liiketoimintajohtajaksi.
Svea Bank ostaa merkittävän enemmistöosuuden Fuusor Oy:n osakekannasta10.7.2025 10:00:04 EEST | Tiedote
Svea Bank -konserni ja SaaS-pohjaisia BI-palveluja tarjoava Fuusor Oy ovat allekirjoittaneet 8.7.2025 sopimuksen, jolla Svea ostaa merkittävän enemmistöosuuden Fuusor Oy:n osakekannasta. Yrityskauppa tukee sekä Svean että Fuusorin kasvua niin Suomessa kuin muissakin maissa. Fuusor Oy:n liiketoiminta jatkuu ennallaan.
Joka toinen jalkapalloseura tasapainottaa tulojaan Svea Bankin ja Veikkausliigan rahoituksella26.6.2025 08:25:00 EEST | Tiedote
Moni urheiluseura kipuilee taloutensa kanssa osin siksi, että tulot ja menot syntyvät aivan eri aikaan. Jalkapallossa Veikkausliiga tarjoaa yhteistyössä Svea Bankin kanssa seuroille laskurahoitusta, jonka avulla rahavirtoja on mahdollista tasoittaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


