SAK: Muutosturvaa ja ikääntyneiden työssä jatkamista edelleen vahvistettava
17.12.2020 18:24:28 EET | Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf | Tiedote
SAK kiittelee muutosturvaa koskevia parannuksia: yli 55-vuotiaiden muutosturvakoulutuksen kesto pitenee ja käyttöön otetaan uusi irtisanomiskorvaus. Myös pienemmistä yrityksistä irtisanottujen ja tällä hetkellä vailla muutosturvaa olevien työntekijöiden koulutusmahdollisuudet paranevat.
- Tämä on parannus nykyiseen tilanteeseen. Muutosturva ottaa jatkossa huomioon paremmin pitkän työuran tehneiden koulutustarpeet. Osaamisen kehittäminen ja taitojen päivittäminen ovat tehokaita keinoja, joilla ihmiset pääsevät jatkamaan työelämässä, SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta painottaa.
Sen sijaan työhyvinvoinnin ja työssä jatkamisen tuen osalta hallituksen esitys jäi niukaksi. Lainsäädännöllä olisi ollut mahdollista ohjata tukea oikeaan suuntaan, mutta se jätettiin käyttämättä.
- Olemme pettyneitä, että työntekijäjärjestöjen neuvotteluihin tuomat toimet työhyvinvoinnin ja työssä jaksamisen tukemisesta eivät edenneet hallituksenkaan esitykseen. Juhlapuheissa toistellaan paljon, kuinka tärkeää on tukea jaksamista työelämässä, kun ikää karttuu. Käytännössä teot jäävät usein vähäisiksi.
Jatkossa onkin syytä etsiä keinoja, joilla tuetaan yli 55-vuotiaiden työssä jaksamista ja jatkamista.
-Työaikojen pitäisi joustaa työntekijän tarpeiden mukaisesti. Esimerkiksi osa-aikatyöhön siirtymisen helpottaminen työuran loppupäässä auttaisi jaksamaan pitempään työelämässä, Eloranta huomauttaa.
Ikääntyvillä työttömillä edessä iso muutos
Hallitus päätti työttömyysturvan lisäpäivien poistamisesta asteittain vuodesta 2023 alkaen. SAK on huolissaan päätöksestä, sillä tulevaisuudessakin työttömäksi jää eläkeikää lähestyviä, pitkän työuran tehneitä palkansaajia. SAK on edellyttänyt koko ajan, että pitkän työuran tehneiden toimeentulosta on huolehdittava, jos lisäpäivistä luovutaan.
SAK on tyytyväinen hallituksen päätökseen turvata työttömyysturvan erityissäännöksillä ikääntyneiden työttömien toimeentulo jatkossa. Viime sijassa toimeentulo turvataan velvoitetyöllä ja palveluilla sekä ansioturvan 500 päivän kestolla ja päivärahan 100 prosentin suojaosalla.
-Tämä oli erittäin tärkeä ratkaisu ikääntyvien työttömien kannalta. Tyhjän päälle ei ihmisiä tule jättää, puheenjohtaja Jarkko Eloranta korostaa.
Lisäpäiväratkaisu haastaa niin työantajien toimintatavat kuin työvoimapalvelut tulevaisuudessa. Työttömäksi jäävät tarvitsevat lisää tukea ja palveluita uuden työn löytämiseksi. Siihen on panostettava jatkossa.
- Ikäsyrjintä työmarkkinoilla on edelleen arkipäivää. Ikääntyvät työntekijät irtisanotaan helpommin ja työttömäksi jäätyään yli 55-vuotiaan työntekijän on hankalaa päästä edes työhaastatteluun. Tämän on muututtava, jos ikääntyvien työllisyyttä halutaan parantaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marjo PihlajaniemiViestintäpäällikkö
Puh:+358 400 969 633marjo.pihlajaniemi@sak.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rfPitkänsillanranta 3
00530 Helsinki
020 774 000https://www.sak.fi
Tilaa SAK:n uutiskirje ja saat ajankohtaista tietoa sähköpostiisi joka toinen viikko:
https://www.sak.fi/uutiskirje
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK edustaa 17:ää ammattiliittoa ja noin 900 000 jäsentä. Tehtävämme on rakentaa inhimillistä, turvallista ja oikeudenmukaista työelämää. Siitä syntyy luottamusyhteiskunta, joka lisää työn tekijöiden uskoa tulevaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
Ostovoimakuoppa on kurottu umpeen jo tänä keväänä16.3.2026 14:39:57 EET | Tiedote
Vappu on todellinen työläisten juhla tänä vuonna, sillä reaalipalkka saavuttaa elinkustannuskriisiä edeltävän huipun toukokuun ensimmäisellä viikolla.
SAK: Työntekijöiden perusoikeuksia ei saa murentaa poikkeusolojen varjolla6.3.2026 06:50:00 EET | Tiedote
SAK pitää työryhmän mietintöä valmiuslain kokonaisuudistukseksi epätasapainoisena. Ehdotus johtaa työntekijöiden perusoikeuksien tarpeettomaan ja laaja-alaiseen heikentämiseen poikkeusolojen varjolla.
Julkisen talouden sopeuttaminen velkajarrulla ei saa vaarantaa talouskasvua25.2.2026 09:03:53 EET | Tiedote
SAK varoittaa liiallisesta julkisen talouden sopeuttamisesta. Pahimmillaan sopeutukset vaarantavat talouskasvun ja kasvattavat työttömyyttä entisestään.
SAK, Akava ja STTK: Määräaikaisten työsopimusten ehtoja heikentävä lakiesitys palautettava valmisteluun25.2.2026 06:50:00 EET | Tiedote
Palkansaajakeskusjärjestöt SAK, Akava ja STTK vetoavat maan hallitukseen, jotta se keskeyttäisi määräaikaisten työsopimusten ehtoja heikentävän lakiesityksen käsittelyn. Järjestöjen mielestä lakiesitys pitää palauttaa uuteen valmisteluun.
Pitkäaikaistyöttömiä jo lähes 140 000 – SAK vaatii hallitukselta ripeitä toimia24.2.2026 12:05:07 EET | Tiedote
SAK:n vaatii hallitukselta vaikuttavia ja ripeitä toimia, jotta työttömät pääsevät tarvitsemiinsa palveluihin ja niiden avulla kiinni työhön. Erityisesti pitkäaikaistyöttömyyden kasvu pitää saada taitettua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme