SAK Vihriälän raportista: Elvytyksen aika on nyt, sopeutusta pitää välttää taantumassa
8.5.2020 13:08:15 EEST | Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf | Tiedote
Vihriälän työryhmä pitää yritysten tukemista kriisissä tärkeänä, mutta korostaa, että kriisin pitkittyessä kaikkia yrityksiä ei voi pelastaa. Tukien painopistettä pitäisi siirtää pääomasijoituksiin perustuviin tukielementteihin.
‒ Yritystukia suunniteltaessa on pidettävä kirkkaana mielessä kansantalouden ja julkisen talouden etu. Siksi SAK ei kannata painottamista suoriin yritystukiin. Sen sijaan valtion pääomasijoitukset ovat hyvä keino turvata kansantalouden kannalta tärkeän liiketoiminnan jatkuvuus ilman veronmaksajille kalliiksi tulevia suoria tukia yrityksille, SAK:n pääekonomisti Ilkka Kaukoranta muistuttaa.
Työryhmä esittää suurta finanssipoliittista elvytystä kriisistä toipumiseen. Työryhmän mukaan kannattaa painottaa keinoja, joilla tuetaan kotimaisen kysynnän ja tuotannon vilkastumista lyhyellä aikavälillä ja talouden suorituskykyä pitkällä aikavälillä. Näin ollen työryhmän mukaan elvytyksen pääpaino pitäisi olla erilaisissa julkisissa investoinneissa eikä yleisissä veronkevennyksissä tai etuusparannuksissa.
‒ Kuten työryhmä toteaa, työnsä säilyttäneiden verotuksen keventäminen tuskin olisi tässä tilanteessa tehokas keino elvyttää. Tehokkaampi ja oikeudenmukaisempi tapa tukea ostovoimaa olisi määräajaksi parantaa työttömyysturvaa. Lisäksi tarvitaan laajasti erilaisia julkisia investointeja. Perinteisten infrainvestointien lisäksi kannattaa investoida myös ympäristö- ja ilmastopolitiikan edistämiseen, koulutukseen ja tutkimukseen, Kaukoranta sanoo.
Vihriälän työryhmä ottaa kantaa myös julkisen talouden vahvistamiseen kriisin jälkeen. Työryhmä katsoo, että sopeutustarve tulee olemaan niin iso, että tullaan väistämättä tarvitsemaan sekä menojen karsimista ja veronkorotuksia että työllisyyttä ja tuottavuutta vahvistavia uudistuksia.
SAK:n näkökulmasta nyt olisi kuitenkin ensisijaista keskittyä kriisin hoitoon ja siitä elpymiseen. Julkisen talouden kestävyyden vahvistaminen ei sovi akuuttiin kriisivaiheeseen.
‒ Työryhmä on oikeassa siinä, että myös veronkorotuksia tullaan tarvitsemaan, mutta julkisen talouden vahvistamisen aika on vasta sitten, kun talous on elpynyt. Tässä tilanteessa taantumaa ei pidä syventää julkisen talouden sopeutuksella, Ilkka Kaukoranta toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilkka KaukorantaPääekonomisti
Puh:040 752 8637ilkka.kaukoranta@sak.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rfPitkänsillanranta 3
00530 Helsinki
020 774 000https://www.sak.fi
Tilaa SAK:n uutiskirje ja saat ajankohtaista tietoa sähköpostiisi joka toinen viikko:
https://www.sak.fi/uutiskirje
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK edustaa 17:ää ammattiliittoa ja noin 900 000 jäsentä. Tehtävämme on rakentaa inhimillistä, turvallista ja oikeudenmukaista työelämää. Siitä syntyy luottamusyhteiskunta, joka lisää työn tekijöiden uskoa tulevaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
SAK: Verokeinot ja vaikutusarviot puutteellisia valtiovarainministeriön meno- ja verokartoituksissa26.10.2026 13:49:53 EET | Tiedote
Valtiovarainministeriön tänään julkaisemissa meno- ja verokartoituksissa menevät kartoittaminen ja kannanottaminen sekaisin. VM ottaa kantaa toimenpiteiden toivottavuuteen, vaikka sen pitäisi lähinnä selvittää neutraalisti erilaisia vaihtoehtoja julkisen talouden vahvistamiseksi.
SAK: Digijättien on kannettava vastuu työntekijöiden oikeuksista koko alihankintaketjussa24.10.2026 09:35:00 EEST | Tiedote
SAK vaatii Suomeen investoivilta datakeskus- ja muilta teknologiayhtiöiltä nykyistä vahvempaa vastuuta työntekijöiden hyväksikäytön ehkäisemisestä. Tilaajayritysten on kannettava tosiasiallinen vastuu koko ketjustaan, viranomaisvalvontaa ja kiinnijäämisriskiä on lisättävä, seuraamuksia kovennettava ja hyväksikäytön uhrien asemaa parannettava. Ammattiliitoille on turvattava pääsy työmaille puuttumaan epäkohtiin ajoissa.
Hallituskausi on kasvattanut kuilua nais- ja miesvaltaisten alojen työelämän laadussa21.10.2026 08:42:11 EEST | Tiedote
SAK:n juuri julkaisema seurantatutkimus Hyvän työn mittari osoittaa, että työelämän laatu on heikentynyt naisvaltaisilla aloilla, kun taas miesvaltaisilla aloilla se on palannut lähelle huipputasoa. Erot ovat kasvaneet voimakkaasti Orpon hallituksen kaudella.
Reaalipalkat ponkaisivat nousuun, ostovoiman W-kuoppa jäämässä lyhytaikaiseksi15.10.2026 10:46:53 EEST | Tiedote
Inflaation kiihtyminen pysähtyi, ja palkansaajien ostovoima kääntyi jälleen kasvuun heinä–syyskuussa. Reaalipalkka palautuu elinkustannuskriisiä edeltävälle tasolle ensi vuoden alussa.
SAK esittää pelastuspakettia pienituloisille työttömille9.10.2026 11:05:22 EEST | Tiedote
Hallituksen leikkauksista kärsineiden tilanteeseen kaivataan kipeästi apua. SAK esittää ansiosidonnaiseen työttömyysturvaan parannuksia, joilla helpotetaan erityisesti pienituloisten työttömien hätää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme