Sale-myymälöiden uudistukset etenevät − Sale Huhtasuon uudistus on valmistunut
26.10.2022 09:55:00 EEST | Osuuskauppa Keskimaa | Tiedote

Osuuskauppa Keskimaa päivittää Sale-ketjun myymäläilmeitä ja palveluita omalla alueellaan. Keskimaalla on yhteensä 13 Sale-myymälää Keski-Suomen alueella, joista lähes puolessa on jo tehty konseptiuudistus. Marraskuun aikana tullaan uudistamaan vielä Sale Konginkangas, jossa uuden ilmeen mukainen Sale rakentuu myymälän siirtyessä uusiin tiloihin.
− S-ryhmä on päivittänyt pienmyymälöiden konseptin ja olemme nyt hyvässä vauhdissa myymäläuudistuksien osalta Keskimaan alueella. Uusi myymäläkonsepti on raikas ja nykyaikaisen ostamisen tarpeita huomioiva. Meidän Salet toimivat lähiöiden ja kylien sydämenä. Myymälöistä löytyy valikoimaa sujuvampaan arkeen laajoilla aukioloajoilla ja pienmyymälätasolla edullisimpaan hintaan. Sale Huhtasuo on pessyt kasvonsa ja tarjoaa alueen asukkaille raikkaan, entistä viihtyisämmän asiointikokemuksen jatkossa, toteaa Sale-ryhmäpäällikkö Outi Terho Osuuskauppa Keskimaalta.
Huhtasuon Sale on uudistettu paitsi ilmeen osalta, myös ostamisen helppouden näkökulmasta. Kylmäkalusteita lukuun ottamatta koko myymälän kalustus on uusittu remontin yhteydessä. Lisäksi myymälään on saatu nopeaa ostamista varten paremmin palveleva take away –kaluste.
− Uusi myymäläilmeemme tukee arjen sujuvampaa ostamista. Olemme huomioineet valikoimien päivityksissä erityisesti meidän asiakkaidemme tarpeet. Suurimmat muutokset näkyvät uudistuneessa raikkaassa myymäläilmeessä sekä uudistuneissa kalusteratkaisuissa, myös nopeasti mukaan ostettavan, take away -ruoan valikoimiin on panostettu, kertoo Sale Huhtasuon myymäläpäällikkö Erkki Routavuo uudistuneen myymälän muutoksista.
Uudistuneen myymälän avajaisia juhlitaan torstaista 27.10.2022 alkaen avajaistarjousten merkeissä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Keskimaa, Outi Terho, ryhmäpäällikkö, outi.terho@sok.fi, 010 767 3601
Osuuskauppa Keskimaa, Erkki Routavuo, myymäläpäällikkö, erkki.routavuo@sok.fi , 010 7674060
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä yli 666 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 135000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme lähes 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
Uudistuneet Pizza & Buffa ja kahvila Presso avataan keskiviikkona 29.4. klo 10.3027.4.2026 10:45:00 EEST | Tiedote
Prisma Seppälän ravintolamaailmassa toteutettu kokonaisvaltainen uudistus on valmistumassa. Koko perheen ravintola Pizza & Buffa sekä kahvila Presso avataan uudistuneina asiakkaille keskiviikkona 29.4.2026 klo 10.30.
Keskimaan asiakasomistajille 2,5 % ylijäämänpalautus – yhteensä 14,6 miljoonaa euroa22.4.2026 11:45:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan edustajisto päätti kevätkokouksessaan vuoden 2025 tuloksen perusteella maksettavasta ylijäämänpalautuksesta asiakasomistajille. Tänä vuonna ylijäämänpalautusta maksetaan asiakasomistajille 2,5 % heidän Osuuskauppa Keskimaasta tekemien ostojen määrästä, mikä vastaa yhteensä 14,6 miljoonaa euroa.
Osuuskauppa Keskimaan liikevaihto kasvoi alkuvuonna – edellisvuosina tehdyt investoinnit vauhdittivat kasvua21.4.2026 09:12:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan tammi-maaliskuun liikevaihto oli 184,3 miljoonaa euroa, jossa oli nousua viime vuoteen 6,0 %. Liikennekaupan liikevaihto kasvoi vuoden ensimmäisellä neljänneksellä odotettua enemmän. Myös päivittäistavarakauppa ylsi markkinaa parempaan kehitykseen. Break Sokos Himoksen avaaminen viime vuoden lopulla vauhditti majoitusliiketoiminnan kasvua.
Mestarin Keittiö ja Kahvila uudistui kauppakeskus Sokkarilla – entistä monipuolisemmat palvelut9.4.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Mestarin Keittiön ja Kahvilan laaja uudistus kauppakeskus Sokkarin pohjakerroksessa on valmistunut. Entistä monipuolisempi palvelukokonaisuus avautuu asiakkaille torstaina 9.4.2026. Uudistuneissa tiloissa asiakkaita odottavat entistä sujuvampi asiointi, laajentuneet kahvilapalvelut sekä arkiaamujen aamiainen ja sunnuntaibrunssi. Omassa keittiössä valmistettu lounas on säilynyt ennallaan.
Solo Sokos Hotel Paviljongissa uudistettu 170 huonetta ja aulatilat8.4.2026 08:25:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa on uudistanut Jyväskylässä sijaitsevan Solo Sokos Hotel Paviljonki hotellin huone- ja aulatiloja vaiheittain viimeisten noin kuuden kuukauden aikana. Uudistusten myötä hotellin kaikki alkuperäisen, vuonna 2012 rakennetun osan huoneet on päivitetty vastaamaan asiakasodotuksia ja Solo-hotellien korkeaa laatutasoa. Samalla hotellin aulatila on saanut raikkaan, yhtenäisen ilmeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
