Sami Kurunsaari Lumme Energian toimitusjohtajaksi

Diplomi-insinööri Sami Kurunsaari on valittu Lumme Energia Oy:n toimitusjohtajaksi. Kurunsaari aloittaa tehtävässä 01.12.2022. Kurunsaari on työskennellyt energia-alalla eri liiketoiminnoissa 1990-luvun lopulta lähtien. Viime vuodet Kurunsaari on kehittänyt energian mittaustiedon hallinnan palveluita.
”Keväällä käynnistyneessä rekrytointiprosessissa korkeatasoisia hakijoita oli kymmeniä. Sami Kurunsaaren vahvuutena on syvällinen ja monipuolinen kokemus ja osaaminen niistä energia-alan osa-alueista, joita kehittämällä Lumme Energiassa pystymme aiempaakin paremmin palvelemaan asiakkaitamme. Tulemme Kurunsaaren johdolla luomaan palveluita, joilla asiakkaamme pystyvät leikkaamaan energiaan liittyviä kustannuksia, ja edistämään vastuullisella tavalla vihreän murroksen etenemistä”, hallituksen puheenjohtaja Markus Tykkyläinen toteaa.
”Käynnissä oleva energiamurros ja poikkeuksellinen tilanne sähkömarkkinoilla koskettaa jokaista sähkönkäyttäjää ja -tuottajaa. Uudenlaista lähestymistapaa ja uusia palveluita tarvitaan, jotta energiankäyttöä voidaan tehostaa ja pitää kustannukset kurissa. Olen innoissani päästessäni pian aloittamaan Lumme Energian johdossa ja tuomaan oman panokseni tämän haasteen ratkaisemiseen.”, Sami Kurunsaari kuvailee.
”Meneillään oleva energiakriisi on historiallinen. Toimialaa ei kuormita vain jokin yksittäinen ongelma, vaan nyt poikkeuksellisesti samaan aikaan on useita energian saatavuuteen, energian hintaan, sekä ympäristön tilaan liittyviä isoja haasteita. Uskomme kriisin helpottavan mahdollisesti jo ensi keväänä. Maailma ei kuitenkaan palaa ennalleen, kriisiä edeltäneeseen tilaan. Kriisi tulee tekemään pysyvän muutoksen energian tuotantoon, jakeluun sekä asiakkaiden arvoihin ja tottumuksiin. Lumme Energialla on kyvykkyys ja resurssit täyttää toimialaan kohdistuvat muuttuvat odotukset. Kurunsaari tuo meille vahvaa muutosjohtajuutta sekä täydentävää osaamista. Tulemme asiakkaidemme kanssa pääsemään meneillään olevasta kriisistä yli ja toimintaamme kehittämällä olemme paras kumppani asiakkaillemme myös jatkossa”, Tykkyläinen luonnehtii.
Suomessa käytetystä sähköstä Lumme Energia toimittaa noin 5 % ja yhtiön markkinaosuus on 9 %. Lumme Energiassa työskentelee 35 energia-alan ammattilaista. Lumme Energia – konserniin kuuluu myös Suomen johtava suuren mittaluokan aurinkovoimaloiden suunnittelu- ja toteutusorganisaatio Solarigo Systems Oy.
Yhteyshenkilöt
Lumme Energian hallituksen puheenjohtaja, Markus Tykkyläinen, p. 050 596 5482
Sami Kurunsaari, p. 050 366 6850
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Lumme Energia
Me Lumme Energialla tarjoamme hyvää energiaa – ihan joka tasolla ja halki poikki Suomen. Autamme valitsemaan ne sopivimmat, luotettavimmat ja kestävimmät energiaratkaisut ja palvelut kotiin, mökille, yrityksille ja sähköiseen liikkumiseen. Yhdessä Solarigo Systemsin kanssa innostamme asiakkaitamme myös paistattelemaan aurinkoenergiassa. Palvelemme niin ihmisiä kuin yrityksiä Lumme-tyyliin eli ammattitaidolla tarpeisiin vastaten, odotukset ylittäen ja planeetasta huolta pitäen.
Me olemme Lumme Energia. Kotimainen ja sopivan kokoinen. Vastuullinen ja aika vastustamaton. lumme-energia.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lumme Energia Oy
Lumme Energian uusi, tekoälyä hyödyntävä sähkönkäytön seurantapalvelu auttaa kuluttajia energiakriisissä24.2.2023 12:00:00 EET | Tiedote
Lumme Energia on julkaissut uuden älykkään sähkönkulutuksen seurantanäkymän osaksi sähköistä OmaLumme-palveluaan. Ruotsalaisen IT-yritys Eliqin kanssa laadittu kulutuksenseuranta jaottelee tekoälyn avulla kuluttajan käyttämän sähkön energiankäyttökategorioihin. Tämä auttaa tunnistamaan, mistä energiankäyttöä voi vähentää. Näin yksityiskohtainen näkymä on vielä poikkeuksellinen ominaisuus suomalaisilla energiayhtiöillä.
Lumme Energia puolittaa toistaiseksi voimassa olevien sähkösopimusten hinnat7.2.2023 11:02:22 EET | Tiedote
Lumme Energia laskee toistaiseksi voimassa olevien sähkösopimusten hintaa 1.5.2023 alkaen. Uusi hinta on 22,45 snt/kWh (sis. alv 24 %). Esimerkiksi 5000 kWh vuodessa käyttävälle asiakkaalle alennuksen suuruus on 94 euroa kuukaudessa. Lumme Energia tiedottaa asiakkaita kirjeitse, eikä muutos vaadi asiakkaalta toimenpiteitä.
Lumme Energia nimittää Niko Pehkosen digitalisaatiojohtajaksi24.1.2023 08:41:16 EET | Tiedote
Niko Pehkonen on nimitetty Lumme Energian digitalisaatiojohtajaksi. Hänellä on yli 10 vuoden kokemus digitaalisten palveluiden ja myyntikanavien kehittämisestä sekä laaja kokemus dataorganisaatioiden rakentamisesta. Hän siirtyy uuteen tehtäväänsä Green Planet Astronauts startupista, jossa hän on vastannut yhtiön DTC liiketoiminnan kasvat-tamisesta. Tätä aiemmin Pehkonen työskennellyt CDO:n roolissa energiayhtiö Väreellä ja ICT & Digitalization Manager tehtävässä Savon Voimassa.
Mikko Alftan Lumme Energian riskienhallintajohtajaksi2.12.2022 12:00:00 EET | Tiedote
Kauppatieteiden maisteri Mikko Alftan on valittu Lumme Energia Oy:n riskienhallintajohtajaksi. Alftan aloittaa tehtävässä 09.01.2023. Alftan on työskennellyt finanssialalla vuodesta 2008 Ilmarisen ja OP Ryhmän palveluksessa sekä tätä ennen KPMG:lla. Ennen Lumme Energialle siirtymistään hän vastasi Ilmarisella yhtiön strategiaprosessista, yrityssuunnittelusta sekä riskienhallinnan kehittämisestä.
Toimitusjohtaja Markus Tykkyläinen: Sähkön tuotanto voi olla Suomelle "1990-luvun Nokia"16.9.2022 12:42:40 EEST | Blogi
Suomella on edellytykset rakentaa toimintavarmasta ja hiilidioksidineutraalista sähköntuotannosta ylivertainen kansantalouden kilpailutekijä jo tällä vuosikymmenellä. Ylivertainen sähköntuotantokapasiteetti voi olla meille samanlainen kansantalouden nostaja kuin mitä oli Nokia–konsernin nousu 1990–luvulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme