Sami Saari & Jazzpojat -yhtyeen uusi albumi Onnellinen tuo tanssittavan jazzin jälleen Suomeen
10.3.2023 10:32:22 EET | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote

Yksitoista uutta kappaletta sisältävä, lähinnä Sami Saaren sävellyksistä koostuva Onnellinen-albumi on Sami Saari & Jazzpojat -yhtyeen tulevan “tanssijazztrilogian” toinen levy. Tekstit ovat syntyneet suurelta osin Saaren kynästä sekä yhteistyönä Juki Välipakan kanssa, ja mukana on myös Mariskan sanoittama, kielletystä rakkaudesta kertova svengaava biisi Rouva Virtanen. Nimikappale Onnellinen on tunnelmaltaan kuin kotimainen vastine Louis Armstrongin What A Wonderful World -klassikolle.
– Mä olen järjettömän onnellinen siitä, että mä saan tehdä Jazzpoikien tyyppien kanssa musiikkia, ja että ihmiset näyttävät pitävän meidän musasta. Tämä toinen yhteinen levy on juuri sellainen, miten se soi mun päässä. Se on hienosti valtavirran sivussa. Ehkä se tuntuu niin hyvältä juuri siksi, Sami Saari iloitsee.
Levyltä on tähän mennessä julkaistu kaksi singleä, tunnelmoiva Mulla ei oo muuta ja Offline, jonka autenttista ja muhkeaa soundimaailmaa täydentää Riku Niemi Orchestra viuluineen ja torvineen. Riku Niemi Orchestraa kuullaan useissa muissakin kappaleissa, jotka laventavat levyn musiikkikirjoa big band jazziin ja jopa latino- ja boogaloo-rytmeihin.
Positiivisen vastaanoton saanut, Sami Saari & Jazzpojat -yhtyeen nimeä kantava ensimmäinen levy ilmestyi vuonna 2018. Uudella Onnellinen-levyllä bändi pysyy valitsemallaan tiellä, suomeksi lauletun tanssittavan jazziskelmän jalanjäljissä, jatkaen siitä mihin musiikkilaji 1960-luvulla jäi – tuolloin musiikkityyli oli huimassa suosiossa koko maassa ja tanssilavat täyttyivät. Artistit, kuten Carola Standertskjöld, Lasse Mårtenson ja Heikki Sarmanto trio levyttivät ja esittivät menestyksekkäästi amerikkalaisia käännöskappaleita – kunnes tangovillitys tuli jäädäkseen ja pyyhki suomalaisen sielunmaiseman ja muiden musiikkigenrejen yli. Sami Saari & Jazzpojat: Onnellinen päivittää nyt tanssijazzin kertaheitolla 2020-luvulle!
Sami Saari & Jazzpojat ensimmäisellä levynjulkistuskeikalla 15.4. Storyvillessä, ennakkoliput Tiketistä.
Sami Saari & Jazzpojat: Sami Saari – kitara, laulu, sävellykset, sanoitukset, Ville Pynssi – rummut, lyömäsoittimet, Eero Seppä – kontrabasso, Mikael Myrskog – piano
Kuuntele Onnellinen-levy täältä.
Onnellinen-levyn kappaleet:
1. Ihmisten puheet
2. Offline
3. Et oo mun vierelläni
4. Rouva Virtanen
5. Unohtumaton
6. Kotiin
7. Onnellinen
8. Yksinäinen
9. Oh Maria
10. Bisnesmies
11. Mulla ei oo muuta
Sami Saaren ja Jazzpoikien lisäksi Onnellinen-levyllä soittavat:
Aleksi Ahoniemi – saksofoni, huilu
Mikko Gunu Karjalainen – trumpetti
Riku Niemi – vibrafoni
Viulut ja puhaltimet: Riku Niemi Orchestra
Orkesterisovitukset: Erno Tiittanen
Äänitykset: Panu Syrjänen – Studio Stadi, Jyri Sariola – Mimix Studiot
Laulujen äänitys: Jukka Heikkinen – Vibratosound Studio
Miksaus ja masterointi: Jyri Sariola
Kannen kuva: Juan Borra
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:+358 40 596 7973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Royal Albert Hallin urkuri Anna Lapwood ensimmäistä kertaa Suomeen – Musiikkitalon Urkujen keväässä myös Abbaa, Queenia ja Verdin Requiem9.10.2026 11:02:16 EEST | Tiedote
Helsingin Musiikkitalon konserttisalin urut täyttävät kolme vuotta uudenvuodenpäivänä 2027. Sali täyttyy urkujen ansiosta vuosi toisensa jälkeen maailmankuuluista taiteilijoista, joita ei Suomessa ole juurikaan kuultu. Kauden avaa uudenvuodenpäivänä ranskalainen tähtiurkuri Thomas Ospital, ja kevät huipentuu toukokuussa Giuseppe Verdin Requiemiin, jossa koko orkesterin osuus soitetaan uruilla. Odotetuimpia vieraita on varmasti Lontoon Royal Albert Hallin urkuri Anna Lapwood, joka konsertoi Suomessa ensimmäistä kertaa lauantaina 9.1. Kevään yhdeksään konserttiin mahtuvat myös Abban, Queenin ja Daruden hitit, Wagnerin oopperamusiikki, mykkäelokuvat ja kantaesitykset. Liput Musiikkitalon Urut ry:n konsertteihin ovat nyt myynnissä.
“Musiikki on se paikka, jossa uskallan olla rohkea” – Tero-Petrin kuudes soololevy juhlii vapautta elää omalla tavallaan9.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Turkulainen lauluntekijä Tero-Petri Suovanen julkaisee perjantaina 9. lokakuuta kuudennen sooloalbuminsa. Voi näinkin elää yhdistää Tero-Petri & Korvaamattomat -yhtyeen uuden, avaramman soinnin levottomaan elämäniloon ja iskelmälliseen haikeuteen. Suovanen pitää levyä taiteellisen uransa kohokohtana.
45 Degree Woman palaa lavalle vielä kerran – viimeinen keikka juhlistaa 20-vuotiasta debyyttialbumia ja yhtyeen yhteisöllistä tarinaa29.9.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Helsinkiläinen vaihtoehtometal-yhtye 45 Degree Woman palaa lavalle vielä yhden kerran. Yhtye juhlistaa 20 vuotta täyttävää How to Handle the Pain -debyyttialbumiaan sekä pitkää yhteistä taivaltaan uransa viimeisellä keikalla Helsingin On The Rocksissa 14. marraskuuta.
Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot Musiikkitaloon – ja istuu itse pianon ääreen25.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kapellimestari Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot ensimmäistä kertaa Helsinkiin lauantaina 28. marraskuuta. Musiikkitalon konsertti on osa orkesterin Euroopan-kiertuetta uuden musiikillisen johtajansa kanssa. Peltokoski esiintyy myös pianosolistina Martin Helmchenin rinnalla Saint-Saënsin Eläinten karnevaalissa ja johtaa teoksen pianon äärestä.
Mistä puhumme, kun puhumme säästä? Tero-Petrin uusi single Vuodenajat kasvoilla ilmestyy 25. syyskuuta24.9.2026 11:20:00 EEST | Tiedote
Vuodenajat kasvoilla tiivistää kokonaisen elämän yhteen pitkään päivään. Perjantaina 25.9. ilmestyvä kappale on viimeinen single ennen Tero-Petri & Korvaamattomien Voi näinkin elää -albumia, joka julkaistaan 9. lokakuuta. Vuodenajat kasvoilla ja Petri Erkkilän singleen ohjaama musiikkivideo nähdään ensinäytössä ja -kuuntelussa jo tänään Soundi-lehden sivuilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


