Sandviken fick en laglig graffitivägg
23.10.2020 14:37:06 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Pressmeddelande
Inspiration till projektet fick man av ett förslag av invånarna. På den före detta travbanans område byggs det nya bostadsområdet Travdalen, och under hösten frågade man invånarna om idéer till hur området kunde användas tillfälligt.
-Graffitimålning är en konst- och hobbyform, och det är bra att det i en stad av Vasas storlek finns en laglig plats där man kan utöva den. Positiv respons har det kommit både av dem som promenerat förbi planket och av dem som målar graffiti, berättar Vasa stads kulturproducent Ilkka Nyqvist.
Hela familjen med och måla
Det plank som får målas sträcker sig från Travgatan till Krutkällarvägen.
-Vi hoppas att platsen blir populär bland alla slags målare. Man behöver inte bära på en sprayflaska utan man kan ta med sig en helt vanlig målarfärgsburk och sina barn och gå dit och måla tillsammans med dem, sporrar Nyqvist.
På det område där travbanan tidigare stod byggs stadsdelen Travdalen, som kommer att omfatta 1600–1800 nya bostäder för cirka 2000–2500 invånare samt mångsidiga möjligheter till service och affärslokaler av olika slag. Byggandet av Travdalen har redan startat med inledande jordbyggnadsarbeten. Byggandet i de första kvarteren startar år 2021.
Kontakter
Kulturproducent Ilkka Nyqvist tfn 044 564 469, ilkka.nyqvist@vaasa.fi
Bilder

Länkar
Om
Vasa stad
Alltid soliga Vasa är Nordens energihuvudstad som förenar innovativitet, teknologi, högklassiga tjänster, mångsidigt utbildnings- och kulturutbud och positiv energi.
Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad
Den nya gång- och cykelbron till Vasklot har öppnats11.9.2026 14:17:55 EEST | Pressmeddelande
Den nya gång- och cykelbron till Vasklot har nu öppnats för trafik. Även farleden mellan Fiskstranden och Inre hamnen är åter i normal användning.
Vaskiluodon uusi kävely- ja pyöräilysilta on avattu11.9.2026 14:17:05 EEST | Tiedote
Vaskiluodon uusi kävely- ja pyöräilysilta on nyt avattu liikenteelle. Myös Kalarannan ja Sisäsataman välinen veneväylä on jälleen normaalisti käytössä.
Simtävlingarna medför ändringar i simhallens öppettider under hösten11.9.2026 10:17:28 EEST | Pressmeddelande
Vasa simhall stänger undantagsvis redan kl. 15.00 för allmänheten söndag 13.9 på grund av simtävlingar. Under hösten ordnas flera simtävlingar som påverkar simhallens öppettider.
Uintikilpailut aiheuttavat muutoksia uimahallin aukioloaikoihin syksyllä11.9.2026 10:15:41 EEST | Tiedote
Vaasan uimahalli suljetaan uintikisojen vuoksi yleisöltä sunnuntaina 13.9. poikkeuksellisesti jo klo 15.00. Syksyn aikana järjestetään useita uintikisoja, jotka vaikuttavat uimahallin aukioloaikoihin.
Hur förbereda sig för att bo på äldre dagar? Öppet evenemang i Vasa11.9.2026 09:01:00 EEST | Pressmeddelande
I Vasa ordnas ett för alla öppet evenemang: Bli äldre och förutse boendebehov. Vid evenemanget ges praktisk information om boende för seniorer, om att förutse boendebehov samt om tjänster och understöd för boende.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
