Sarjakuvien kesä ammentaa pahoista stripeistä ja Hitleristä
29.5.2020 09:12:00 EEST | Like Kustannus | Tiedote
Jason Lutes: Berliini 3. Kuohuva kaupunki (ilm.)
Natsismin nousua kuvaavan suurteoksen viimeisessä osassa Hitler saapuu Berliiniin. Toimittaja Kurt Severing ja taiteilija Marthe Müller seuraavat kauhuissaan, kun yhteiskunta heidän ympärillään murenee ja fasismi ottaa vallan.
Jason Lutesin (s.1967) sarjakuvat ovat pääosin historiallista fiktiota. Lutes on piirtänyt Berliini-sarjakuvatrilogiaa vuodesta 1996 lähtien. Rolling Stone lehti nimesi Berliinin vuonna 2014 yhdeksi parhaista "ei-supersankari-sarjakuvista". Lutesin Berliini voitti ensimmäisenä sarjakuvana koskaan Vermont Book Awardin vuonna 2019.
Juba Tuomola: Viivi ja Wagner 23. Seksiä, saippuaa ja sianhoitoa (ilm.)
Juba Tuomolan uusi albumi Viivi ja Wagner 23. Seksiä, saippuaa ja sianhoitoa (Otava) on täynnä tuoreita strippejä sian ja naisen elämästä. Pääseekö Wagner ikinä eroon Viivin suvusta, joka tuntuu muuttaneen heille asumaan? Miten käy Viivin äidin ja gigolon suhteelle?
Sarjakuvataiteilija Jussi ”Juba” Tuomola on Suomen suosituimpia sarjakuvapiirtäjiä. Hänet tunnetaan erityisesti Viivi ja Wagner-sarjakuvastaan.
Viivin ja Wagnerin voittokulku alkoi vuonna 1997, kun Helsingin Sanomat alkoi julkaista sarjakuvaa sian ja naisen yhteiselosta. Tuomola on saanut sarjastaan muun muassa Lempi- ja Puupäähattu–sarjakuvapalkinnot. Juban sarjakuvia on julkaistu myös ulkomailla muun muassa Ranskassa, Saksassa, Englannissa ja Yhdysvalloissa.
Pertti Jarla: Fingerporin PAHA kirja (ilm. 18.6.2020)
Fingerporin PAHA kirja esittelee eniten keskustelua sekä paheksuntaa herättäneet sarjat Jarlan kommenttien kera. Monia PAHAan kirjaan valittuja strippejä ei ole julkaistu aikaisemmin. Kirjan esipuheen on kirjoittanut Sarjakuvasensuuri-teoksen laatinut Severi Nygård.
Pertti Jarla (s. 1971) varttui uskonnollisissa merkeissä: Nastolan Uudenkylän väestä puolet uskoi ufoihin ja toinen puoli Raamattuun. Pertti-poika puolestaan hurmaantui huumoriin. Jarlan ensimmäiset tekoset julkaistiin Pahkasiassa, ja hänen käytyään teatterikurssin ja toimittuaan luentovisualisoijana ja mainoshahmona aika oli valmis Fingerpori-sarjakuvalle. Nykyisin Jarla asuu Porvoossa, harrastaa mm. museaalisia autoja sekä liikennemerkkien maalausta ja paljastaa itsensä viikottain Jäätävä Spede -sarjakuvassa.
Arvostelukappaleet ja tekijöiden haastattelupyynnöt: Hannele Tavi hannele.tavi@otava.fi puh. 044 531 2225.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hannele Taviviestintäpäällikkö
Puh:0445312225hannele.tavi@otava.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Uutuuskirja pureutuu Ior Bockin syntymään, elämään, myyttiin ja murhaan8.5.2026 11:07:08 EEST | Tiedote
Oliko Bock mestarillinen tarinankertoja, primitiivisen tantralaisuuden kulttijohtaja vai kohtalonsa löytänyt avarasydäminen maagikko? Petri Räisäsen ja Ari Väntäsen Ior Bockin suuri saaga valottaa kohutun mytologin elämän eri vaiheet.
Liken uusi kustannusohjelma on julkaistu21.4.2026 11:03:52 EEST | Tiedote
Liken syksy 2026 tarjoaa häikäiseviä tarinoita, hurjaa jännitystä ja hyytävää kauhua, tunnettujen artistien tuntemattomampia puolia sekä lempeää hyvinvointia arkeen.
Jesse Markinin perheen poikkeuksellinen tapaus kirjaksi14.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Jesse Markin – Käärmeitä ja perhosia kertoo muusikko Jesse Markinin lapsen sairastumisesta, väärästä diagnoosista ja huostaanotosta sekä siitä, miten vanhemmat kohtasivat ja haastoivat erilaiset instituutiot: terveydenhuollon, poliisin ja oikeusjärjestelmän.
Inga Maggan Näkymätöntä kultaa on vavahduttava sukusaaga kullankaivajasta, suuresta unelmasta ja elämästä vammaisen lapsen kanssa26.3.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Inga Maggan kolmas romaani Näkymätöntä kultaa kuvaa inhimillisesti, miten ihminen kantaa menneisyyttään ja miten raskasta on yrittää olla toisille hyvä, kun ei ole varma, ansaitseeko itse mitään.
Lyyti kertoo uutuuskirjassa elämästään skitsoaffektiivisen häiriön kanssa23.3.2026 10:12:00 EET | Tiedote
Lyyti Laukka sairastaa skitsoaffektiivista häiriötä ja on viety sen takia yli 700 kertaa ambulanssilla päivystykseen. Jose Riikosen Kun mieli hajoaa on raju sukellus sairastavan mieleen, mutta myös kohti valoa ja toivoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




