Sarkomaa: Muistisairaiden sopeutumisvalmennuksen lopetuspäätös täytyy perua
14.1.2023 10:30:31 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
”Päätös on tyrmistyttävä tieto ihmisille, jotka ovat saaneet muistisairausdiagnoosin ja joutuvat sopeutumaan uuteen arkeen etenevän neurologisen sairauden kanssa ilman sopeutumisvalmennuksen tuomaa tukea. Muistisairaus koskettaa monin tavoin sairastuneen puolisoa ja muita läheisiä. Tarve tiedolle ja tuelle on useimmiten huutava uudessa elämäntilanteessa. Sopeutumisvalmennus auttaa löytämään keinoja elää omannäköistä elämää sairaudesta huolimatta”, Sarkomaa sanoo.
”Usein muistisairaalle ainoan kuntoutusmuodon lakkauttaminen ilman korvaavaa vaihtoehtoa on jättämässä muistisairaat tyhjän päälle. Olen jättänyt hallitukselle eilen kirjallisen kysymyksen (674/2022 vp), jossa vaadin vastausta siihen, miten muistisairaiden henkilöiden sopeutumisvalmennuksen jatkaminen ratkaistaan. Päätös lopettaa Muistisairaiden sopeutumisvalmennus on peruttava”, vaatii Sarkomaa.
Nykyisin yhä useampi moni-ja muistisairas vanhus jää ilman tukea, kun palvelut ovat ruuhkautuneet. Sarkomaan mukaan on vastuutonta, että sairauden kanssa selviytymiseen tähtäävä kuntoutusmuoto lakkautetaan.
”Tavoite asua mahdollisimman pitkään kotona on epäinhimillistä politiikkaa, jos sairastunut ja heidän läheisensä jätetään ilman tukea ja lopetetaan toimintakykyä ja itsenäistä selviytymistä tukevia palveluita. Kotona asumisen tavoitteen ja iäkkäiden muistisairaiden arjen todellisuuden välillä on suuri epäsuhtaa, johon tarvitaan ripeästi toimia”, Sarkomaa sanoo.
Sarkomaa muistuttaa, että lähivuosina väestömme ikääntyy nopeasti ja sen myötä myös muistisairaiden määrä lisääntyy. Varhaisessa vaiheessa annettu kuntoutus lisää elämän laatua sekä säästää myös kustannuksia toimintakyvyn säilyessä hyvänä pidempään. Ymmärtämättömyys kuntoutuksen merkityksestä tulee inhimillisesti hyvin kalliiksi ja se on myös taloudellisesti katsottuna kestämätöntä.
”Kaikki syyt puoltavat sitä, että muistisairaiden toimintakyvyn ylläpitoon pitää panostaa palveluiden karsimisen sijaan. Sopeutumisvalmennuksen jatkamisen lisäksi on viisasta lisätä ikäihmisten kotikuntoutusta ja palauttaa fysioterapian Kela-korvaus. Kotitalousvähennys pitäisi laajentaa kotikuntoutukseen. Jos kodin remontti on kotitalousvähennyksen piirissä, niin miksi ei myös omasta kunnosta huolehtiminen?”, Sarkomaa kysyy.
Kirjallinen kysymys muistisairaiden henkilöiden sopeutusvalmennuskurssien järjestämisen jatkamisesta
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari SarkomaaEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Helsingin vaalipiiri)
Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kaunisto: Keskusta ei tuplaisi, vaan tulppaisi kasvun kolmen miljardin veromoukarilla5.6.2026 17:18:47 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Ville Kaunisto vaatii keskustalta selkeää vastausta siihen, mitä veroja puolue olisi valmis kiristämään seuraavalla vaalikaudella. Kaunisto viittaa keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvisen tämänpäiväiseen Helsingin Sanomien haastatteluun.
Kokoomuksen Autto: Turvallisuudesta ei tingitä – Hallitukselta 50 miljoonaa euroa lisää droonien torjuntaan4.6.2026 16:51:10 EEST | Tiedote
Hallitus antoi eilen eduskunnalle esityksensä vuoden 2026 toiseksi lisätalousarvioksi. Esityksessä ehdotetaan muun muassa 50 miljoonan euron lisärahoitusta viranomaisten droonitorjuntakyvyn vahvistamiseen. Summasta 44 miljoonaa euroa kohdennettaisiin Rajavartiolaitokselle ja 6,2 miljoonaa euroa poliisille.
Kokoomuksen Heinonen: Läheisen menettäneitä ei saa kuormittaa turhalla byrokratialla4.6.2026 14:24:24 EEST | Tiedote
Kuolinpesien asioiden hoito siirtyy sähköiseen aikaan, kun Orpon hallitus esittää uudistusta, joka helpottaa läheisensä menettäneiden arkea. Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen pitää muutosta merkittävänä inhimillisenä parannuksena tilanteessa, jossa ihmisen voimat ovat usein vähissä.
Kokoomuksen Valkonen: Miksi Lindtman ei ota oppia Tanskan sosialidemokraateista?4.6.2026 14:13:48 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Valkonen kehottaa SDP:n Antti Lindtmania katsomaan Espanjan sijaan Tanskaan talouspolitiikassa. Tanskassa Mette Frederiksenin johtama sosialidemokraattien hallitus aikoo laskea yhteisöveroa kolmella prosenttiyksiköllä vahvistaakseen maan kilpailukykyä. Lisäksi Tanskan sosiaalidemokraattien johdolla lasketaan ylimpien marginaalien verotusta. Suomessa SDP on vastustanut kumpaakin ja esittänyt merkittäviä veronkiristyksiä.
Kokoomuksen Kinnari: Valkoposkihanhen ja merimetson suojametsästys etenee viimein!4.6.2026 14:01:23 EEST | Tiedote
Hallitus on antanut tänään eduskunnalle esityksen, jolla mahdollistetaan valkoposkihanhien ja merimetsojen suojametsästys sekä turvattaisiin valkoposkihanhen aiheuttamien viljelysvahinkojen korvaukset elinkeinoharjoittajille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme