Satakunnan kansanedustajat: RauLaKo-esitys parannus nykytilanteeseen – merimetson ammattikalastajille aiheuttamien vahinkojen puuttuminen järkyttävä pettymys
7.10.2021 10:00:47 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Vuoden 2022 budjetin yhteydessä hallitus esittää uutta lainsäädäntöä rauhoitettujen eläinten aiheuttamien vahinkojen ennaltaehkäisemiseksi ja korvaamiseksi. Esityksen käsittely alkaa tänään maa- ja metsätalousvaliokunnassa. Rauhoitettujen eläinten, kuten valkoposkihanhien ja merimetsojen aiheuttamat vahingot ovat lisääntyneet ja lisääntyvät edelleen. Valkoposkihanhien esiintyvyys on Suomessa lähes räjähtänyt käsiin.
- Tällä hetkellä ELY-keskuksesta voi saada poikkeuslupia lajien karkottamiseksi, mutta poikkeuslupajärjestelmää tulkitaan Suomessa erittäin ahtaasti ja korvauksien maksaminen vahingoista on ollut ympäristöministeriön tulkintojen varassa. Samaten maakotkien porovahinkojen korvaus perustui valtioneuvoston asetukseen. Nyt nämä yhdistetään ja tuodaan lakiin, joka selkeyttää tilannetta. Mukana on myös sääksen aiheuttamat vahingot kalataloudelle, Kristiina Salonen (sd.) ja Jari Myllykoski (vas.) kertovat.
- Sen lisäksi oikeudenmukaiset korvaukset ja haittojen ennaltaehkäisy lisäävät näiden rahoitettujen, mutta runsaslukuisina esiintyvien eläinten suojelun yleistä hyväksyttävyyttä. Vahinkojen korvaaminen ja ennaltaehkäisy ovat kuitenkin lukuisten ihmisten elinkeinolle välttämättömiä, Salonen ja Myllykoski painottavat.
Nyt annettavien toimenpiteiden lisäksi ympäristöministeriö käynnistää tutkimushankkeen merimetsojen kaupallisille kalastajille aiheuttamien saalistappioiden määrästä. Tämän perusteella arvioidaan korvausjärjestelmän tarve ja edellytykset. Mahdollinen ehdotus tukijärjestelmän luomiseksi merimetson ja harmaahaikaran kalanviljelylaitoksille ja kaupalliselle kalastukselle aiheuttamista vahingoista annetaan täydentävänä esityksenä eduskunnalle, jos ministeri selvitysten perusteella niin päättää.
- Tämä on pettymys, koska aiheesta on jo runsaasti sekä kansainvälisiä että kansallisia tutkimuksia. Teimme kollegoiden Norrback (r) ja Östman (kd) kanssa viime vuonna aiheesta kirjallisen kysymyksen, ja katsoimme, että tietoa päätöksenteon pohjaksi olisi ollut tarpeeksi. Aiomme jatkaa edunvalvontatyötä sen eteen, että myös merimetsojen ammattikalastajille aiheuttamat vahingot saadaan korvausten piiriin. On perustuslain vastaista jättää yksi elinkeino korvausjärjestelmä ulkopuolelle, Salonen ja Myllykoski toteavat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kristiina SalonenKansanedustaja
Puh:050 512 0010Jari MyllykoskiKansanedustaja
Puh:09 432 3119Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Seppo Eskelinen: Sähkön riittävyys vaatii ripeästi päättäväisiä toimia, myös datakeskusten kannettava vastuunsa19.9.2026 11:18:42 EEST | Tiedote
– Viime aikojen uutiset isoista datakeskusinvestoinnoista Suomeen ovat luonnollisesti positiivisia ja tervetulleita. Samaan aikaan on kuitenkin pidettävä huoli, että investoinnit eivät saa johtaa sähkön hinnan kohtuuttomaan nousuun kuluttajille tai yrityksille, sanoo kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd).
Puhemiesneuvoston toiminta johtaa yhteisten pelisääntöjen horjumiseen18.9.2026 13:48:43 EEST | Tiedote
Eduskunnan puhemiesneuvostossa päätettiin eilen esittää eduskunnalle, että kaksi sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvaa asiaa siirrettiin kahden muun valiokunnan päävastuulle. Hallituspuolueet tekivät esityksen, että työeläkejärjestelmää koskevat muutokset tehtäisi ainoastaan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa. Lisäksi hallituspuolueet tekivät esityksen, että tupakkalain muutokset tehtäisi ympäristövaliokunnassa, jolle sosiaali- ja terveysvaliokunta ja perustuslakivaliokunta antaisivat lausunnot. Asiat ratkaistiin äänestämällä. Täysistunnossa tehtiin esitykset, että eduskunnan käsittely eduskunnassa järjestettäisiin virkaesityksen esittämien mietintövaliokuntien mukaisesti. Hallituspuolueet asettuivat tänään puhemiesneuvoston enemmistön esitysten kannalle.
SDP:n Skinnari: Datakeskusten pelisäännöt on päivitettävä – kuka hyötyy, kuka kantaa riskit ja kuka maksaa?18.9.2026 13:26:20 EEST | Tiedote
Suomeen suunnitellaan nopeasti kasvava määrä erittäin suuria datakeskuksia, joiden sähköteho voi nousta kymmeniin tai jopa satoihin megawatteihin. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan datakeskusinvestoinnit ovat tervetulleita silloin, kun ne synnyttävät Suomeen työtä, osaamista ja uutta taloudellista toimintaa. Samalla hankkeiden nopeasti kasvanut mittakaava edellyttää lainsäädännön päivittämistä.
SDP:n Nikkanen: Järjestäytynyt rikollisuus näkyy vankiloissa – ”Nyt ovat käsillä kriittiset hetket”18.9.2026 09:31:32 EEST | Tiedote
Suomen vankiloissa näkyy järjestäytyneen rikollisuuden ja katujengien kasvu, eikä kehitystä voi jäädä seuraamaan sivusta. SDP kansanedustaja Saku Nikkanen vaatii toimia, joilla Suomesta tehdään Euroopan vaikein toimintaympäristö järjestäytyneelle rikollisuudelle.
SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

