SATUKIRJAUUTUUDESSA Miisa ja Samu seikkailevat supervoimien avulla
20.5.2020 13:17:30 EEST | Basam Books | Tiedote

Lastenkirjassa Miisan ja Samun Seikkailut (Basam Books 2020) Miisa ja Samu seikkailevat jännittävissä pelastustehtävissä, joita saavat päivittäin. Auttajien heimoon kuuluvat satuhahmot ovatkin aikamoisia arjen sankareita, ja heillä on supervoimia. Miisa osaa lentää ja Samulla on supernäkö, jolla hän näkee kaiken läpi, jopa talojen.
Miisan ja Samun on tärkeä pitää itsestään hyvää huolta ja levätä riittävästi, jotta supervoimat eivät hiivu. Kirjan seikkailutarinoiden myötä lapselle välittyy kuva tarinan muodossa unen merkityksestä, marjojen tärkeydestä, levon tarpeesta sekä tietenkin jokaisen omista supervoimista! Kirjassa on mukana monia muitakin ajankohtaisia teemoja kuten luonnonsuojelu, kiusaaminen sekä unelmien ja käsienpesun tärkeys.
Upeasti kuvitettu 44 sivuinen kirja on ihastuttava satuseikkailu jokaiselle perheelle, ja sopii erityisen hyvin 4 - 9-vuotiaille. Kirjan on kirjoittanut Emili Osara ja kuvittanut Emma Sandström.
Kirjailija Emili Osaran toiveena on, että jokainen lapsi keksii omat supervoimansa. Miisan ja Samun avustuksella jokainen lapsi saa eväitä omaan hyvinvointiinsa. Emili Osara on kahden lapsen äiti ja toimii hyvinvointialalla. Hänen sydämenasianaan on erityisesti lasten hyvinvointi. Hän keksii iltaisin seikkailusatuja lapsilleen ja on siten tottunut seikkailutarinoiden kertoja. Onnea supervoimien etsintään!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arvostelukappaleet, haastattelupyynnöt:
Pike Hilakari
pike@basambooks.fi
Myynti:
Jarkko Mali
jarkko@basambooks.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Helsinkiläinen erikoiskustantamo Basam Books on palannut juurilleen filosofian, kaunokirjallisten klassikkojen, runojen ja suurten hahmojen elämäkertojen pariin. Vanha kunnon Basam Books jatkaa tutulla laadusta tinkimättömällä linjallaan ja kustantamon puikkoihin on palannut yli 20 vuotta alalla toiminut kustannusjohtaja Batu Samaletdin. Jatkossa kustannusohjelmaamme kuuluvat vahvasti myös äänikirjat, tavoitteena on tuoda kaikki Basam Booksin mestariteokset kuunneltavaksi myös äänikirjoina!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Basam Books
Thomas Hardyn "Kaukana maailman melskeestä" ilmestyy ensimmäistä kertaa suomeksi20.2.2026 09:08:00 EET | Tiedote
Itsenäinen nainen, kolme kosijaa ja 1800-luvun Englannin maaseutu – tästä aineksesta syntyy Thomas Hardyn klassikko Kaukana maailman melskeestä (Far from the Madding Crowd, 1874), joka ilmestyy nyt ensimmäistä kertaa suomeksi. Teoksen on suomentanut Antti Immonen, ja mukana ovat myös jälkisanat sekä selitysosio.. Arvostelukappaleet: Anita Salo, anita@basambooks.fi.
Voltairen "Mikromegas" -klassikko kutsuu pohtimaan suvaitsevaisuutta20.2.2026 08:18:00 EET | Tiedote
Uusintapainos Voltairen Mikromegas-teoksesta tarkastelee filosofisin ja humoristisin keinoin älyllisen elämän mahdollisuuksia. Kirja käsittelee tieteen, suvaitsevaisuuden ja itseironian teemoja, ja sen ajankohtaisuus korostuu nykyajassa valistuksen arvojen puolustamisen tarpeessa.
Heikki Peltolan uusin kirja kutsuu lukijan näkemään elämän ihmeen yli tuhannen havainnon kautta16.2.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Heikki Peltolan uusin kirja "Oikein & Hyvin - Elämä suorana" tutkii elämän ihmettä. Teos tarjoaa vaihtoehdon egoistiselle maailmankuvalle ja rohkaisee oikeaan näkemiseen ja hyvään tekemiseen. Saatavilla myös Peltolan itsensä lukemana äänikirjana. Lisätietoja: anita@basambooks.fi.
Paula Malleuksen uusi kirja opastaa kestävään liiketoimintaan muoti- ja tekstiilialalla10.2.2026 15:21:57 EET | Tiedote
"UPCYCLING - Neuleiden toinen elämä ja liiketoiminnan kehittäminen" on opas kestävään liiketoimintaan muoti- ja tekstiilialalla. Kirja tarjoaa työkaluja liikeidean kehittämiseen ja ideoita neuleiden uudelleenkäyttöön. Malleus, vastuullisen muodin pioneeri, jakaa lähes 20 vuoden yrittäjäkokemuksensa.
Lindsay L. Gibsonin kirja auttaa voittamaan menneisyyden haasteet15.12.2025 08:18:00 EET | Tiedote
Lindsay L. Gibsonin kirja tarjoaa työkaluja voittaa menneisyyden haasteet ja kasvaa vahvaksi aikuiseksi, vaikka vanhemmat olisivat olleet emotionaalisesti kypsymättömiä. Teoksessa käsitellään erilaisia kypsymättömiä vanhemmuuden muotoja ja annetaan käytännön ohjeita parempien ihmissuhteiden muodostamiseen. Suomentanut Juha Kuvajainen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

