Schneider Electric

Schneider Electric tuo elintarvikemessuille maailmanluokan digitaaliset automaatiojärjestelmät

13.9.2022 07:55:00 EEST | Schneider Electric | Tiedote

Jaa
  • Messuilla on esillä Schneider Electricin elintarviketeollisuudessa laajalti käytössä olevat automaatiojärjestelmät eri kokoisiin elintarviketuotantoyksiköihin
  • Clean-in-Place Advisor ratkaisee puhdistuksen ja ruokaturvallisuuden haasteita ja tehostaa tuotevaihtoja
  • Schneider Electricin ProLeiT on CPG-prosessinohjausjärjestelmä, johon on sisäänrakennettuna MES-toiminnallisuudet
  • Plant Advisor on teollisuuden digitalisaatioalusta useiden laitosten tai laitteistotoimittajien ympäristöihin
  • EcoStruxure™Automation Expert yhdistää uniikisti tuotannon ja informaatiojärjestelmät

Tiedote, 13.9.2022 – Schneider Electric tuottaa elintarviketeollisuutta palvelevia automaatiojärjestelmiä. Järjestelmät ovat ympäri maailman käytössä suurasiakkailla, mutta saatavilla on automaatioratkaisuja eri kokoisiin tuotantolaitoksiin ja -yksiköihin. Elintarvikemessuilla 14.–15.9.2022 Tampereella voi tutustua elintarviketeollisuuden digitaalisiin energianhallinta- ja automaatioratkaisuihin, joilla parannetaan kannattavuutta, sujuvoitetaan tuotannonohjausta, parannetaan ruoanvalmistuksen turvallisuutta sekä jäljitettävyyttä – tietoturvaa ja ympäristön hyvinvointia unohtamatta. Moni Schneider Electricin digitaalinen ratkaisu antaa myös valmiita vastauksia tulevan EU-lainsäädännön varalle.

Schneider Electricin osasto on C 629.

EcoStruxure™ Clean-in-Place Advisor

Elintarviketeollisuudelle kehitetty EcoStruxure™ Clean-in-Place Advisor optimoi ja tehostaa CIP-prosesseja. Clean-in-Place Advisorin toiminnasta jää digitaalinen jälki, jolloin ruokaturvallisuus tehostuu ja nopeutuneet tuotevaihdot tehostavat laitosten toimintaa.

– Kun pesuun käytettyä aikaa, vesimäärää ja pesuaineita on mahdollista optimoida ja turhia pesuja jättää kokonaan tekemättä, seuraavien tuotantoajojen aloittaminen sujuu nopeammin ja säästetään puhdistukseen käytettäviä resursseja, kertoo järjestelmäasiantuntija Harry Nyqvist Schneider Electricilta.

Lue lisää

Lisätietoja: harry.nyqvist@se.com

p. 040 844 7619

ProLeiT on prosessinohjausjärjestelmä, johon on integroitu MES-toiminnot

ProLeiT on kokonainen ohjelmistopaketti prosessinohjausjärjestelmille, johon on integroituna valmiiksi MES-toiminnot CPG (consumer packed goods) -asiakkaille. ProLeiT on Schneiderin tuoteportfoliossa Suomessa uusi ohjelmistokokonaisuus ja on jo nyt herättänyt elintarviketeollisuuden kiinnostuksen. IT- ja OT-tason tiedot saadaan kokonaisvaltaisesti ja läpinäkyvästi päätöksenteon tueksi.

– Asiakkaat ovat selvästi kaivanneet ProLeiT-tyyppistä prosessinohjausratkaisua, jossa on sisäänleivottuna MES-toiminnot. Ketteryys, terveys, turvallisuus ja tietysti kestävän kehityksen haasteet ovat kaikki helpompia saavuttaa yhden ohjelmiston avulla, kuvailee Schneider Electricin raktaisumyyntipäällikkö Jussi Eho.

ProLeiT mahdollistaa erilaiset reseptinhallinnan, tuotantotietojen hallinnan, prosessinohjauksen sekä MES:n, raportoinnin ja analytiikan.

Lue lisää

Lisätietoja: jussi.eho@se.com

p. 040 165 6767

 

EcoStruxure™ Plant Advisor, vertailukelpoisen tiedon kerääminen eri toimipisteistä

Schneider Electricin Plant Advisor mahdollistaa harmonisoidun tiedonkeruun ja tuotannon tehokkuuden seurannan silloinkin, kun tuotantoyksiköt ja niiden käyttämät laitteistot ovat hajallaan ja käyttävät erilaisia järjestelmiä.

– Kyseessä on oikeastaan kokonainen ekosysteemi, joka mahdollistaa IT/OT-integraation siten, että teollisuusyritysten johdolla on käytettävissä reaaliaikainen, harmonisoitu tieto kullekin teollisuudenalalle tärkeimmistä mittareista. Oman liiketoiminnan optimointi helpottuu, ei tarvitse uusia kaikkea eikä ehjää rikkoa, vaan rakennetaan ja tarvittaessa räätälöidään vanhan päälle, selkeyttää tuotepäällikkö Marko Latvasalo Schneider Electricilta.

Pilvipohjainen Plant Advisor auttaa myös tuotehallinnassa. Jäljitettävyys on sisäänrakennettuna järjestelmään, jolloin tuotantoerien tunnistaminen mahdollistuu alkutuottajalta kauppaan saakka.

Lue lisää

Lisätietoja: marko.latvasalo@se.com

p. 050 414 0124

 

EcoStruxure™ Automation Expert integroi IT- ja OT-järjestelmät tietoturvallisesti

EcoStruxure™ Automation Expert on maailman ensimmäinen teollisuuden automaatiojärjestelmä, jossa koodi ei ole enää rautasidonnainen. Sen myötä tehostuvat häiriötilanteiden sietokyky, tuottavuus, joustavuus ja se mahdollistaa entistä vapaamman tavan innovoida. Kestävän kehityksen mukainen toiminta helpottuu.

Automation Expert auttaa yhdistämään eri tuotantoyksiköistä, koneista ja laitteista saatavan tiedon yhdenmukaiseen muotoon. Automation Expert -järjestelmä ei edellytä laitekannan tai käytettävien ohjelmistojen muuttamista, vaan sen avulla pystytään teollisuuden automaation ja IT-järjestelmien rajapinnat saamaan yhdenmukaisiksi silloinkin, kun linjastojen koneet ovat eri valmistajilta.

– Automation Expert on vähän sama asia kuin että sinfoniaorkesterille keksittäisiin vasta nyt kapellimestari. Hänhän auttaa eri soittimia soittamaan samaa sävelmää. Meidän Automation Expert -järjestelmä orkestroi tuotannon olemassa olevan ja modernimman systeemin soimaan yhteen siten, että tuotannonohjaukseen saadaan linjastojen toiminnoista välitön tieto, jolla taas tuotantoa on helpompi tehostaa ja optimoida, kertoo tuotepäällikköMarko Latvasalo Schneider Electricilta.

Lue lisää

Lisätietoja: marko.latvasalo@se.com

p. 050 414 0124

 

Tampereen Elintarvikemessut on elintarviketeollisuuden tarpeisiin kohdennettu tapahtuma, joka esittelee alan koneita, laitteita, prosesseja ja järjestelmiä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Schneider Electric
Schneider Electric



Tietoa Schneider Electricistä

Schneider Electric on kansainvälinen energiateknologiajohtaja, joka mahdollistaa kestävän kehityksen kaikille sähköistämällä, automatisoimalla ja digitalisoimalla jokaisen toimialan, yrityksen ja kodin. Sen teknologiaratkaisujen avulla rakennukset, datakeskukset, tehtaat, infrastruktuuri ja sähköverkot voivat toimia avoimina, yhteen liitettyinä ekosysteemeinä, mikä parantaa suorituskykyä, häiriönsietoa ja vastuullisuutta. Schneider Electricin ratkaisuvalikoima kattaa älykkäät laitteet, ohjelmistokeskeiset arkkitehtuurit, tekoälyjärjestelmät, digitaaliset palvelut ja konsultoinnin.


Schneider Electricillä on 160 000 työntekijää ja miljoona kumppania yli 100 maassa. Schneider Electric on toistuvasti valittu yhdeksi maailman vastuullisimmista yhtiöistä. 

https://www.se.com/fi/fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Schneider Electric

Schneider Electricin tutkimus: Tekoäly ohjaa energia-alaa investoimaan autonomisiin ratkaisuihin29.4.2026 14:28:23 EEST | Tiedote

Tutkimuksen mukaan energia-alan toimijoista noin puolet on siirtynyt täysautomaatioon vuoteen 2030 mennessä, ja jo nyt lähes kolmasosa toiminnoista on täysin autonomisia. Autonomiset laitokset ovat itsenäisesti toimivia, jopa täysin miehittämättömiä laitoksia. Autonomisten ratkaisujen käyttöönoton viivästyminen nostaa toimintakustannuksia, kun ala pyrkii hallitsemaan inflaatiota ja työvoiman ikääntymistä. Persianlahden yhteistyöneuvosto (GCC) ja Aasia ovat tällä hetkellä kehityksen kärjessä. Käyttöönotto kiihtyy nopeimmin Pohjois-Amerikassa tekoälyn kasvattamasta energian kysynnästä ja datakeskusten lisääntymisestä. Kansainvälisen energiateknologiajohtajan Schneider Electricin uusi tutkimus osoittaa autonomisten ratkaisujen kasvavan merkityksen energia- ja kemianteollisuudessa. Global Autonomous Maturity -tutkimukseen osallistui yhteensä 400 johtavassa asemassa olevaa energia- ja kemianteollisuuden edustajaa 12 maasta. Kolmasosa vastaajista (31,5 %) sanoo, että autonomian edistäminen o

Vappupatsaan sähköinen sydän – Mantan alla sijaitseva keskus saa suihkulähteen veden pulppuamaan27.4.2026 11:15:33 EEST | Tiedote

Helsingin tunnetuin suihkulähdeteos on taiteilija Ville Vallgrenin suunnittelema Havis Amanda, tuttavallisemmin Manta, joka valmistui vuonna 1908. Teos peruskorjattiin vuosina 2023–2024, jolloin myös sen pumput ja putket sekä tekninen alusta uudistettiin. Mantan alla sijaitsee nykyään moderni sähkö- ja ohjauskeskus, jonka ansiosta patsaalle kerääntyvät juhlijat saavat nauttia teoksesta sen koko loistossa.

Schneider Electric tutkii: Suomessa ja maailmalla varaudutaan päivittäistavaratuotannon tappioihin, tekoälystä odotetaan kilpailuetua23.4.2026 08:11:00 EEST | Tiedote

Schneider Electricin kansainväliseen kyselytutkimukseen osallistui 1 453 johtotason henkilöä, joiden yrityksissä valmistetaan päivittäistavaroita. Tutkimuksen mukaan kuilu tekoälyinvestointien tuotto-odotusten ja operatiivisen todellisuuden välillä kasvaa yrityksissä. Tekoälyratkaisuiden saatavuutta ei nähdä ongelmana, mutta tekoälyn onnistunutta käyttöönottoa hidastavat haasteet datan laadussa, perinteisessä automaatiossa ja muutosjohtamisessa. Kansainvälinen energiateknologiajohtaja Schneider Electric on julkaissut 2026 Industrial AI in CPG -tutkimuksen(1), jonka tulokset osoittavat, että Food & Beverages- ja Life Sciences -valmistajat (elintarvike- ja lääketeollisuus) eri puolilla maailmaa ennustavat tehottoman tuotannon ja kustannuspaineiden lisääntyvän merkittävästi vuoteen 2030 mennessä. Tutkimus paljastaa, että päivittäistavaravalmistajat odottavat kannattavuuden heikkenevän. Viivästykset valmistuksessa, seisokit, laiteviat ja muut tehokkuutta heikentävät tekijät selittävät jo n

Oanh Siitonen Schneider Electricin johtoryhmän jäseneksi8.4.2026 08:11:00 EEST | Tiedote

Oanh Siitonen on nimitetty Schneider Electric Finland Oy:n johtoryhmän jäseneksi ja uuteen myyntijohtajatehtävään 1.4.2026 alkaen. Jatkossa Siitosen vastuulle kuuluvat suunnittelutoimisto- ja keskusvalmistajasegmentit. Keskusvalmistajapuolesta aiemmin vastannut Sirpa Ikola vastaa jatkossa sähkötukku- ja sähköasennussegmenteistä sekä jatkaa johtoryhmän jäsenenä. Siitonen siirtyy uuteen rooliinsa Schneider Electricin Suomen keskusvalmistajasegmentin myyntijohtajan tehtävästä, jota hän on hoitanut vuodesta 2024 alkaen. Siitonen on työskennellyt Schneider Electricillä erilaisissa myynnin ja markkinoinnin rooleissa vuodesta 2020 lähtien. Aiemmin urallaan hän on toiminut muun muassa Nissan Nordic Europella sekä ulkomailla Suomen Hongkongin-pääkonsulaatissa markkinoinnin ja taloushallinnon tehtävissä. – Oanh on määrätietoinen ja innostunut myynnin ja markkinoinnin ammattilainen, jolla on laaja kokemus kasvun ja kumppaniyhteistyön kehittämisestä eri myyntikanavissa. Hän pystyy tarjoamaan asiak

Schneider Electriciltä ja NVIDIAlta merkittäviä innovaatioita gigawattitason datakeskusten suunnitteluun, simulointiin ja käyttöön26.3.2026 11:02:05 EET | Tiedote

Schneider Electricin ja NVIDIAn kehittämä validoitu NVIDIA Vera Rubin -referenssimalli on tarkoitettu uusimpien NVIDIAn räkkitason järjestelmien tehonhallintaa ja jäähdytystä varten. NVIDIA ja Schneider Electricin omistama teollisuusohjelmistoyritys AVEVA ovat kehittäneet NVIDIA Omniverse -alustalla mallin digitaaliselle kaksoselle, joka huomioi datakeskusten koko elinkaaren. Se on tarkoitettu suuren mittakaavan tekoälytehtaisiin, joissa halutaan maksimoida tekoälytoimenpiteiden tuotto megawattia kohden. Schneider Electric testaa NVIDIA Nemotron -tekoälyagenttimallia, joka on tärkeä askel kohti seuraavan sukupolven autonomisia, ohjelmistopohjaisia toimintoja. Kansainvälinen energiateknologiajohtaja Schneider Electric, NVIDIA ja alan johtava teollisuusohjelmistojen kehittäjä AVEVA ovat julkistaneet uusia edistysaskeleita gigawattitason tekoälydatakeskusten infrastruktuurin suunnitteluun, simulointiin, rakentamiseen, käyttöön ja ylläpitoon. Uusi validoitu NVIDIA Vera Rubin -referenssimal

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye