SDP: Henkilöstön hyvinvointi on edellytys hyvinvointipalveluiden laadulle
20.11.2021 11:30:00 EET | SDP | Tiedote
Embargo. Julkaisuvapaa 20.11. klo 11.30.
Sote- ja pelastustoimen uudistus on hyvinvointivaltion suurin uudistus vuosikymmeniin. Sen onnistumisen ytimessä on palvelujen toimivuus. Suomalaisten tulee jatkossakin voida luottaa siihen, että hädän hetkellä ja kriisissä yhteiskunta tukee ja kantaa.
- Meille keskeistä ovat palvelut. Se, että jokainen meistä voi luottaa pääsevänsä hoitoon, saavansa apua ja löytävänsä neuvot ja tuen niitä tarvitessaan. Haluamme turvata luottamuksen siihen, että palvelut ovat saatavilla aina tarvittaessa, korostaa SDP:n puheenjohtaja, pääministeri Sanna Marin.
Seitsemän päivän hoitotakuu on nopean hoitoon pääsyn ytimessä
Nopean hoitoon pääsyn ytimessä on seitsemän päivän hoitotakuu, joka pitää sisällään myös mielenterveyspalvelut. Hoitovelan purkamiseksi ja hoitotakuun toteuttamiseksi hyvinvointialueilla on otettava käyttöön ilta- ja viikonloppuvastaanottoja ja lisättävä käyttäjän luokse liikkuvien palvelujen määrää.
- SDP:lle palvelujen yhdenvertainen saatavuus kaikkialla Suomessa on ensisijaisen tärkeää. Kyse on oikeudenmukaisuudesta. Palvelujen tulee olla saatavilla silloin kun niitä tarvitaan, matalalla kynnyksellä ja riittävän lähellä, linjaa SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen.
Myös digitaalisia ratkaisuja on hyödynnettävä palveluiden saavutettavuuden parantamiseksi. Ne tarkoittavat nopeampaa ja sujuvampaa palvelua, ja niitä käyttämällä vapautetaan ammattilaisten aikaa ihmisten kohtaamiseen. Samalla fyysisten palveluiden on säilyttävä digitaalisten palveluiden rinnalla varmistamassa, että jokainen saa tarvitsemansa avun digitaidoista huolimatta.
- Digitaalisia palveluita tulee kehittää yhteistyössä niiden käyttäjien kanssa. Teknologisten ratkaisujen on oltava käyttäjäystävällisiä ja hyödytettävä sekä asiakasta että henkilökuntaa, SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ville Skinnari painottaa.
Henkilöstön hyvinvointia on parannettava
Toimivat palvelut eivät toteudu ilman osaavaa, motivoitunutta ja hyvinvoivaa henkilökuntaa. SDP pitää tärkeänä, että tulevilla hyvinvointialueilla panostetaan sote-henkilöstön hyvinvoinnin ja työolojen parantamiseen.
- Valittavat valtuutettumme pitävät huolta, että hyvinvointialueilla parannetaan johtamista, työoloja ja työterveyspalveluja. Kaikilla sote-alan ja pelastustoimen työntekijöillä pitää olla mahdollisuus vaikuttaa omaan työhönsä ja kehittää osaamistaan. Työssä jaksamisesta huolehtimattomuus maksaa ja johtaa palveluiden laadun vaarantumiseen, muistuttaa SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm.
SDP:n ehdokasasettelu on sujunut hyvin. Koossa on tällä hetkellä 1400 ehdokasta ja puolue tavoittelee täysiä listoja kaikilla hyvinvointialueilla. Jäsenistö kokee aluevaalit merkityksellisiksi, mikä näkyy myös ehdokashankinnassa.
- Me sosialidemokraatit pidämme näitä vaaleja ja sujuvaa arjen palvelua tärkeinä ja siksi ehdokashankinta sujuu hyvin. Haastamme kaikki ehdokkaat keräämään hyvinvoinnin askelia ja tavoitteenamme on kerätä 5,5 miljoonaa hyvinvoinnin askelta seuraavien 60 päivän aikana, kertoo puoluesihteeri Antton Rönnholm.
SDP:n aluevaaliohjelma on luettavissa kokonaisuudessaan osoitteessa www.sdp.fi.
Yhteyshenkilöt
Antton RönnholmSDP:n puoluesihteeri
Puh:0405067676antton.ronnholm@sdp.fiMatias MäkynenSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:0405094409matias.makynen@eduskunta.fiNiina MalmSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:0400588978niina.malm@eduskunta.fiSanna MarinPääministeri, SDP:n puheenjohtaja
Yhteydenotot:
erityisavustaja Iida Vallin, p. 050 501 5516
Ville SkinnariKehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri
Yhteydenotot: erityisavustaja Tiina Vainio, p. 050 524 6559
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n Matias Mäkynen: Suomi epäonnistuu lähisuhdeväkivallan uhrien suojelussa30.1.2026 13:14:14 EET | Tiedote
Lähisuhdeväkivallan uhrien on voitava luottaa siihen, että tilanne otetaan vakavasti ja apua saa. Nyt näin ei aina ole. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen jätti eduskunnan puhemiehelle kirjallisen kysymyksen aiheesta.
SDP:n Näkkäläjärvi: Ministeri Juuso yrittää jälleen syyttää muita omista päätöksistään27.1.2026 10:20:26 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso syyttää hyvinvointialueita siitä, että ne ovat monin paikoin laskeneet vanhustenhoivan hoitajamitoituksen hallituksen itse määrittämään minimiin, vaikka hallitus on leikannut alueilta korkeampaan mitoitukseen kohdennetut rahat pois, kummastelee SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi.
SDP:n Niina Malm: Hallitus sivuuttaa ylimielisesti lakiesityksensä haitat20.1.2026 16:58:20 EET | Tiedote
Määräaikaisten työsopimusten tekemistä helpottavan lakiesityksen suurimpana ongelmana ei ole epäonnistuneet sanavalinnat vaan työelämälle haitallinen sisältö, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman osallistuu valtakunnalliselle 255. maanpuolustuskurssille 19.1.–11.2.19.1.2026 11:25:05 EET | Tiedote
Kokonaisturvallisuuteen keskittyvän kurssin tavoitteena on lisätä osallistujien ulko-, turvallisuus- ja puolustuspoliittista kokonaisymmärrystä sekä vahvistaa eri toimijoiden varautumisen ja yhteistyön tuntemusta. Kurssiin sisältyy luentoja, tutustumiskäyntejä, soveltava harjoitus sekä internaattijakso Kainuun prikaatissa Kajaanissa 3.–5.2.2026. Perjantait eivät ole kurssipäiviä.
SDP:n Razmyar: Kristillisdemokraattien kannattaa katsoa peiliin ennen kuin syyttää muita kaksoisstandardeista12.1.2026 14:36:59 EET | Tiedote
Iranin mielenosoittajien hätä ei ole oikea paikka poliittisten irtopisteiden keräämiselle, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
