SDP Oulun piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaita
10.9.2022 08:50:55 EEST | SDP | Tiedote
SDP Oulun piiri korostaa, että tulevilla eduskuntavaaleilla on suuri merkitys. Sanna Marinin hallituskaudella on kohdattu suuria kriisejä, kuten korona ja Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan. Vaikka kriisit osaltaan yhdistävät, ovat ne myös tuoneet suomalaisten puolueiden erot selvästi esille. Marinin hallituksen linja on ollut pieni- ja keskituloisia tukeva.
Osa hallituksen päätöksistä on ollut jopa historiallisia, kuten oppivelvollisuusiän laajentaminen ja toisen asteen koulutuksen maksuttomuus. Päätöksen myötä kaikilla suomalaisilla nuorilla on mahdollisuus koulutukseen perheen taloudellisesta tilanteesta riippumatta.
Piirihallituksen nimeämät ehdokkaat ovat:
Heikkinen Pasi, pääluottamusmies, Raahe
Heiskanen Miina-Anniina, ekonomi, tiedottaja, Oulu
Hiltunen Pia, KM, luokanopettaja, Oulu
Hokkanen Inka, sairaanhoitaja (AMK), Kuusamo
Kangasharju Marjo, sairaanhoitaja, pääluottamusmies, Kajaani
Kyllönen Tiina, nuorisotyöntekijä, Kajaani
Kärkkäinen Mari, FM, opettaja, Oulu
Laine Sanna, projektipäällikkö, Kempele
Leinonen Eetu, LuK, yhteisöasiantuntija, Oulu
Meriläinen Joni, järjestökoordinaattori, merkonomi, Oulu
Salmela Marko, asiantuntija, Raahe
Seppänen Riikka, biolääketieteen opiskelija, sairaanhoitaja, Kuhmo
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
toiminnanjohtaja Sanna Husa
p. 050 5927 444
sanna.husa@sdp.fi
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Kokoomuksen Excel-Niilolla taisivat mennä sarakkeet sekaisin26.10.2026 17:08:04 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra väitti kirjoituksessaan sosiaalisessa mediassa, että Suomen työllisyysaste on ennätyksellisen korkea. Kopran luvut ovat kuitenkin pielessä, koska työllisyysaste on laskenut tällä hallituskaudella joka vuosi yli kymmenellä tuhannella edelliseen vuoteen verrattuna.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman: Suomen on oltava Euroopassa suunnannäyttäjä, ei sivustakatsoja23.10.2026 12:03:35 EEST | Tiedote
SDP puheenjohtaja Antti Lindtman piti Paasikivi-seurassa torstaina 22. lokakuuta ulko- ja turvallisuuspoliittisen linjapuheen, jossa vaati Suomelta aktiivisempaa Eurooppa-politiikkaa ja siirtymistä määräenemmistöpäätöksiin EU:n yhteisessä ulko- ja turvallisuuspolitiikassa. Lindtman korosti, että Euroopan turvallisuus ja Suomen etu edellyttävät, ettei yksittäinen jäsenmaa voi estää koko unionia toimimasta.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Hallituksen bensapaketti on palkansaajalle yksi lehmän henkäys18.10.2026 09:59:37 EEST | Tiedote
Polttoainehintojen pitkään jatkunut nousu on rokottanut kansalaisten lompakoita ja on osasyy useimpien arjen kustannusten kallistumiseen. Orpon–Purran hallitus on askarrellut kustannuskriisiin ratkaisuksi 60 miljoonan bensapaketin, josta noin puolet kohdistetaan kansalaisille ja puolet yrityksille. – Paketti on kokonaisuudessaan vaatimaton, mutta sitä perustellumpaa olisi ollut kohdentaa kansalaisten osuus tukitoimista työmatkaliikkumisen helpottamiseen. Nyt lopputulos on palkansaajan kannalta vain yksi huuruinen lehmän henkäys, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
KORJATTU TIEDOTE: SDP:n Näkkäläjärvi: Nyt on helpotettava tavallisten ihmisten arkea17.10.2026 15:35:10 EEST | Tiedote
SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi kehottaa vasemmistoliittoa haastamaan Orpon–Purran hallituksen politiikkaa SDP:n linjasta murehtimisen sijaan: – Nyt on helpotettava tavallisten ihmisten arkea. Moni tavallinen pieni- ja keskituloinen ihminen venyttää senttiä, eikä Orpon–Purran hallitus pysty muuhun kuin keskinäiseen riitelyyn ja näpertelyyn.
KORJATTU TIEDOTE: SDP:n Näkkäläjärvi: Nyt on helpotettava tavallisten ihmisten arkea17.10.2026 15:18:01 EEST | Tiedote
SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi kehottaa vasemmistoliittoa haastamaan Orpon–Purran hallituksen politiikkaa SDP:n linjasta murehtimisen sijaan: – Nyt on helpotettava tavallisten ihmisten arkea. Moni tavallinen pieni- ja keskituloinen ihminen venyttää senttiä, eikä Orpon–Purran hallitus pysty muuhun kuin keskinäiseen riitelyyn ja näpertelyyn.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
