SDP

SDP: Pohjoismailta tekoja lasten köyhyyden torjumiseksi ja lasten mielenterveyden parantamiseksi

29.1.2019 13:46:17 EET | SDP | Tiedote

Jaa
Helsingissä kokoontunut Työväenliikkeen pohjoismainen yhteistyökomitea SAMAK vaatii Pohjoismailta tekoja lasten köyhyyden torjumiseksi ja lasten mielenterveyden parantamiseksi.

Pohjoismaisen hyvinvointipolitiikan tavoitteena on ollut lasten yhdenvertaisuuden edistäminen, ja tätä politiikkaa onkin toteutettu Pohjoismaissa onnistuneesti. SAMAK totesi, että viime vuosikymmeninä tilanne on kuitenkin huonontunut.

- Meidän on kehitettävä kokonaisvaltaisempaa pohjoismaista politiikkaa, jonka avulla edistetään kaikkien lasten oikeutta hyvään lapsuuteen ja nuoruuteen. Lasten köyhyyttä on torjuttava ponnekkaammin, sanoo SDP:n puoluesihteeri Antton Rönnholm.

SAMAK vaatii myös yhdenvertaisten koulutusmahdollisuuksien tarjoamista lähtökohdista riippumatta.

- Kokouksesta lähetettiin myös selkeä viesti lasten mielenterveyden parantamiseksi. Lisäresursseja tulisi kohdentaa sosiaalityöhön, mielenterveystyöhön ja terveydenhuoltoon. Lapsissa on tulevaisuus, päättää Rönnholm.

Kokoukseen osallistui edustajia kaikista pohjoismaista ja itsehallintoalueilta mm. Ruotsin pääministeri, sosialidemokraattien puheenjohtaja Stefan Löfven. SAMAK on koonnut sosialidemokraatteja keskustelemaan säännöllisesti jo vuodesta 1886. 

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP
SDP
Siltasaarenkatu 18-20 C
00530 HELSINKI

09 478 988 (vaihde)http://www.sdp.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP

SDP:n Näkkäläjärvi: Kokoomus puhuu järjestöjen arvostuksesta, mutta vie niiltä toimintaedellytykset12.9.2026 16:54:19 EEST | Tiedote

Kokoomuslaiset Paula Risikko ja Karoliina Partanen ovat närkästyneet tänään, kun SDP:n 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyar kertoi suoraan mitä Orpon-Purran hallituksen politiikka on aiheuttanut tärkeää työtä tekeville suomalaisille järjestöille. Risikko puhuu kauniisti järjestöjen toiminnan vaikuttavuudesta ja Partanen järjestöjen tekemästä konkreettisesta työstä. – Tällaiset puheet ovat pahimmanlaatuista hurskastelua, kun todellisuudessa hallitus on vaalikauden aikana vienyt sote-järjestöjen rahoituksesta puolet pois, minkä seurauksena esimerkiksi Kehitysvammaliiton toiminta uhkaa loppua kokonaan. Kokoomuslaisten mainostama vaikuttavuustyö tarkoittaa arkitodellisuudessa vähemmän apua ihmisille, jotka sitä todella tarvitsisivat, SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi puuskahtaa. Orpon-Purran hallituksen leikkaukset johtavat Hyvinvointiala Halin ja SOSTE:n kyselyn mukaan siihen, että 80 % sosiaali- ja terveysalan järjestöistä joutuvat lopettamaan jonkin toimintamuodon tai toiminnon, 7

Lindtman ja Näkkäläjärvi seuraamaan Ruotsin vaaleja Tukholmaan 13.9.202611.9.2026 08:54:28 EEST | Tiedote

Ruotsissa järjestetään kunnallis-, alue- ja valtiopäivävaalit sunnuntaina 13.9.2026. SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi matkustavat Tukholmaan seuraamaan Ruotsin vaaleja sekä tapaamaan pohjoismaisia kollegoitaan. Vierailu on osa puolueiden säännöllistä pohjoismaista yhteistyötä. Puoluesihteeri Näkkäläjärvi osallistuu lauantaina 12. syyskuuta myös Tanskan sosialidemokraattien puoluekokoukseen Aalborgissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye