SDP EDUSKUNTA

SDP:n Harakka: Kyberjohtaminen on kunnossa - viranomaisten valtuuksia vahvistettava

25.5.2023 11:17:08 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Työtään päättävä hallitus on uudistanut kyberturvallisuuden johtamista, koordinointia, suunnittelua ja rahoitusta. Seuraavan hallituksen tehtäväksi jää kohentaa viranomaisten toimivaltuuksia ja harkita tarvetta pääministerin turvallisuuspoliittisille neuvonantajille.

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander Jukka-Pekka Flander/SDP Ei julkaisurajoituksia

Kyberuhkiin varauduttiin ajoissa

Liikenne- ja viestintäministeriö valmisteli kriittisten alojen tietoturvasta (TITUKRI) periaatepäätöksen, jonka valtioneuvosto hyväksyi kesällä 2021. Siinä luotiin perusta julkisen hallinnon johtamiskäytännöille kyberturvan osalta sekä kartoitettiin kaikkien hallinnonalojen resurssitarpeet. Valmiin ohjelman ansiosta kyettiin vastaamaan nopeasti Venäjän laittoman hyökkäyksen jälkeen kohonneessa kybervalmiustilassa ilmenneisiin tarpeisiin.

Keväällä 2022 vakinaistettiin myös Valtion kyberturvallisuusjohtajan toimi. Johtajan päätehtävä on koordinoida Traficomin alaisen Kyberturvallisuuskeskuksen (KTK) sekä siviili- ja turvallisuussektorin päivittäistä yhteistyötä.

Kyberturvallisuutta ei voi johtaa keskitetysti yhdestä pisteestä, sillä se kattaa paitsi koko valtionhallinnon, myös Suomen kunnat ja hyvinvointialueet, kaikki yritykset ja osaltaan myös yksityishenkilöt. Se koskettaa myös turvallisuusviranomaisten tehtäviä, jotka eivät voi olla julkisia. Verkostomaisuudesta johtuu, että aika ajoin väitetään, että Suomen kyberturvallisuuden johtaminen on hajallaan, tai peräti, että “kukaan ei johda” kyberturvallisuutta.

Kyberturvallisuus ei ole johtajuusongelma, vaan koordinaatiohaaste.

Valtioneuvoston tasolla päivitetään ja jaetaan laajasti tilannekuvaa, ja avainhenkilöt sekä organisaatiot pitävät tiiviisti yhteyttä. Menettelyt ja vastuusuhteet ovat selkeät sekä normaalitilanteessa että tietoturvaloukkauksen tapahtuessa.

Viranomaisten toimivaltuuksia vahvistettava

Vaikka työnsä päättänyt hallitus loi menettelyt kyberturvallisuuden koordinaatioon, viranomaisten toimivaltojen suhteen uuden hallituksen on syytä jatkaa työtä.

Eduskuntaan tuodun hallituksen esityksen (HE 243/2022 vp.) tarkoitus on varmistaa KTK:n, poliisiviranomaisten ja puolustusvoimien tehokas tiedonvaihto vakavan tietoturvaloukkauksen tai sen uhkan torjumisessa sekä tarvittavien resurssien tehokas yhteinen käyttö. Vastaavanlainen viranomaisten tehostettu yhteistoiminta on mahdollista perinteisissä uhkatilanteissa (PTR), ja vastaava kansainvälisesti ainutlaatuinen järjestely lisää viranomaisten kyvykkyyttä myös kyberturvallisuuden osalta.

Esitys juuttui kuitenkin perustuslakivaliokunnan tarkasteluun, joten uuden hallituksen on syytä uudistaa esitys viipymättä. Jo eduskuntakäsittelyn aikana ilmeni uhkatilanteita, joissa viranomaisten nykyistä laajempi keskinäinen tiedonjako-oikeus olisi ollut tarpeen.

Uuden hallituksen harkittavaksi tulee myös viime talvena esitetty uusi pääministerin turvallisuusneuvonantajan tehtävä. Tässä yhteydessä on luontevaa huomioida myös kyber- ja hybriditurvallisuuden yhteydenpidon edellyttämät tarpeet.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Timo HarakkaLiikenne- ja viestintäministeri

Yhteydenotot: erityisavustaja Ilkka Hamunen, p. 050 478 1027

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Suhonen: Kuluttajien luottamusindikaattori kertoo Orpon ja Purran pelottelun menneen perille27.10.2026 14:53:47 EET | Tiedote

Tilastokeskuksen tiistaina julkaisema kuluttajien luottamusindikaattori osoittaa, että suomalaisten odotukset tulevaisuudesta ovat synkistyneet entisestään. 60 prosenttia suomalaisista katsoo, että talouden tila on huonompi kuin vuotta aiemmin. Talouden heikkenemistä ennakoivia on 40 % vastaajista, eli kaksi kertaa enemmän kuin myönteiseen käänteeseen uskovia. Lähes puolet kuluttajista uskoo työttömyyden lisääntyvän seuraavan vuoden aikana. “Tarvitaan melkoisia optimismikampanjoita peittämään alleen valtiovarainministeri Purran (ps.) tuomiopäivän pasuunan jatkuvat törähdykset ja eläkkeitä lähestyvien suurten saksien kilinä”, SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen sanoo. “Orpon-Purran hallitus ei pääse pakoon sitä, että heidän oma synkistelynsä ja omat päätöksensä ovat saaneet ihmiset epävarmoiksi tulevaisuudestaan. Seuraavan hallituksen keskeisimpiä tehtäviä on palauttaa ihmisten toivo paremmasta ja palauttaa horjunut luottamus tulevaan. Siihen tarvitaan reiluja tekoja arjen kustannusten al

SDP:n itäisen Suomen kansanedustajat: EU:lta uusia mahdollisuuksia Itä-Suomen tukemiseen – hallituksen tartuttava niihin26.10.2026 08:03:00 EET | Tiedote

Euroopan parlamentti esittää itäisille raja-alueille lisää EU-rahoitusta vuosien 2028–2034 rahoituskaudella. SDP:n itäisen Suomen kansanedustajien Niina Malmin, Seppo Eskelisen ja Anna-Kristiina Mikkosen mukaan Suomen on varmistettava, että uudet rahoitusmahdollisuudet näkyvät itäisessä Suomessa investointeina, työpaikkoina ja alueen elinvoimana. He vaativat hallitukselta aktiivista vaikuttamista ja suoran tukirahoituksen ajamista lainarahoituksen rinnalle.

SDP:n Piritta Rantanen: Rydman, tämä ei ole pelottelua – riskiraskauden seurannasta ei saa tulla varakkaiden etuoikeutta24.10.2026 13:47:32 EEST | Tiedote

Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin on otettava vakavasti huoli riskiraskauksien seurannasta. Hallituskaudella sairaalan poliklinikkamaksu on lähes kaksinkertaistunut, ja maksut voivat muodostua esteeksi tarpeelliselle hoidolle. Kyse ei ole opposition pelottelusta, vaan ministerin sokeasta pisteestä - tavallisten ihmisten arjesta”, sanoo kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye