SDP:n Aki Lindén: Budjettiriihestä voimakas panostus terveydenhuoltoon
17.9.2020 09:15:58 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Terveydenhuoltoon panostetaan yli kaksi miljardia euroa. Laaja koronaviruksen testaaminen varmistetaan valtion mittavalla rahoituksella. Tähän arvioidaan tarvittavan noin 1,4 miljardia euroa, jolla voidaan tehdä noin 10 miljoonaa koronatestiä. Tämä on välttämätöntä epidemian pitämiseksi hallinnassa ja yhteiskunnan pitämisessä avoimena ja talouden pyörien pyörimiseksi.
Kunnat vastaavat Suomessa peruspalveluista. Niitä tuetaan tämän vuoden jo toteutuneiden lisäysten jatkoksi ensi vuonna merkittävästi. Yhteensä tähän käytetään syksyn 2020 lisätalousarviossa ja ensi vuoden talousarviossa ylimääräisesti 1,45 miljardia euroa. Osa tästä kohdistetaan suoraan sairaanhoitopiireille.
Hoitovelka tarkoittaa koronapandemian vuoksi hoitamatta jääneiden ja hoidon odotukseen eli jonoihin siirtyneiden potilaiden hoidon tarvetta. Tähän tarkoitukseen ohjataan 450 miljoonaa euroa. Valtioneuvoston tiedotteen mukaan: ”Hallitus aloittaa monivuotisen hoito- ja palveluvelan purkamiseen kohdentuvat sote-palveluiden saatavuutta tukevan uudistuskokonaisuuden valmistelun.”
Koronakriisi on osoittanut julkisen terveydenhuollon merkityksen. Käsite julkinen kattaa myös julkisesti rahoitetun yksityisen sektorin tuottaman terveydenhuollon. Perusterveydenhuolto on terveydenhuollon kivijalka, jolle muu terveydenhuolto rakentuu. Hallitusohjelman kunnianhimoinen tavoite hoitoonpääsystä perusterveydenhuollossa viikossa tulee toteuttaa osana edellä mainittua ”saatavuutta tukevaa uudistuskokonaisuutta”.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aki LindénKansanedustaja
Puh:050 514 4212Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hallitus seisoo tumput suorina työperäisen hyväksikäytön edessä14.10.2026 15:49:29 EEST | Tiedote
– Jälleen yksi tapaus, jossa paljastuu työntekijöiden hyväksikäyttöä, tällä kertaa Senaatti-kiinteistöjen työmaalla. On kestämätöntä, ettei hallitus ole vieläkään ryhtynyt toimenpiteisiin, toteaa SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma ja peräänkuuluttaa hallitukselta toimia, joilla väärin toimineet yritykset saadaan paremmin vastuuseen.
SDP:n Helena Marttila: HUSissa perutaan jo leikkauksia laskujen pelossa – kriittinen raja tullut vastaan14.10.2026 15:32:22 EEST | Tiedote
HUSin sairaaloissa joudutaan jo tilanteisiin, joissa potilaat peruuttavat leikkauksia ja muita hoitoja, koska eivät pysty maksamaan jatkuvasti nousseita asiakasmaksuja (HS 14.10.). Samaan aikaan hallitus esittää asiakasmaksuihin jälleen uusia korotuksia ensi vuodelle. Kansanedustaja Helena Marttilan (sd.) mukaan kriittinen raja on ylitetty ja uudet korotukset tulee perua.
SDP:n Skinnari: Kuljetusalan kriisiin on ratkaisuja, jos on tahtoa – määräaikainen tuki käyttöön nopeasti14.10.2026 12:04:04 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ex-ministeri Ville Skinnari (sd.) esittää, että hallitus ottaa nopeasti käyttöön kolmen kuukauden määräaikaisen kuljetuskustannustuen. Tuki kohdistettaisiin erityisesti pienille ja keskisuurille kuljetusyrityksille, joiden kannattavuus ja toiminnan jatkuvuus ovat uhattuina polttoaineiden hinnannousun vuoksi.
SDP:n Suhonen: Suomea jaetaan nyt kahtia – ja oikein virkapohjalta!14.10.2026 10:49:23 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen ei sulata LVM:n virkakunnan ulostuloa maakuntalentojen lakkauttamiseksi. – Nyt on Suomen virallinen kahtiajako lausuttu sitten oikein virkamiesten suilla. Kädet on nostettu pystyyn ja keinoksi valittu maakuntalentojen lakkauttaminen. Eikö koko maan elinvoiman ja saavutettavuuden ylläpito olekaan enää arvo, josta pidetään kiinni, kysyy Suhonen.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Tikkakosken lentokentän todellinen tarve on arvioitava ensin ja huomioitava vakavasti14.10.2026 10:40:06 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd) arvostelee liikenne- ja viestintäministeriön virkakunnan puheenvuoroa hätiköinnistä selvitysten ollen vielä kesken.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
