SDP:n Aki Lindén: Budjettiriihestä voimakas panostus terveydenhuoltoon
17.9.2020 09:15:58 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Terveydenhuoltoon panostetaan yli kaksi miljardia euroa. Laaja koronaviruksen testaaminen varmistetaan valtion mittavalla rahoituksella. Tähän arvioidaan tarvittavan noin 1,4 miljardia euroa, jolla voidaan tehdä noin 10 miljoonaa koronatestiä. Tämä on välttämätöntä epidemian pitämiseksi hallinnassa ja yhteiskunnan pitämisessä avoimena ja talouden pyörien pyörimiseksi.
Kunnat vastaavat Suomessa peruspalveluista. Niitä tuetaan tämän vuoden jo toteutuneiden lisäysten jatkoksi ensi vuonna merkittävästi. Yhteensä tähän käytetään syksyn 2020 lisätalousarviossa ja ensi vuoden talousarviossa ylimääräisesti 1,45 miljardia euroa. Osa tästä kohdistetaan suoraan sairaanhoitopiireille.
Hoitovelka tarkoittaa koronapandemian vuoksi hoitamatta jääneiden ja hoidon odotukseen eli jonoihin siirtyneiden potilaiden hoidon tarvetta. Tähän tarkoitukseen ohjataan 450 miljoonaa euroa. Valtioneuvoston tiedotteen mukaan: ”Hallitus aloittaa monivuotisen hoito- ja palveluvelan purkamiseen kohdentuvat sote-palveluiden saatavuutta tukevan uudistuskokonaisuuden valmistelun.”
Koronakriisi on osoittanut julkisen terveydenhuollon merkityksen. Käsite julkinen kattaa myös julkisesti rahoitetun yksityisen sektorin tuottaman terveydenhuollon. Perusterveydenhuolto on terveydenhuollon kivijalka, jolle muu terveydenhuolto rakentuu. Hallitusohjelman kunnianhimoinen tavoite hoitoonpääsystä perusterveydenhuollossa viikossa tulee toteuttaa osana edellä mainittua ”saatavuutta tukevaa uudistuskokonaisuutta”.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aki LindénKansanedustaja
Puh:050 514 4212Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Seppo Eskelinen: Hallituksen bensasopu vie autoilijan ojasta allikkoon15.10.2026 15:52:11 EEST | Tiedote
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Seppo Eskelinen arvostelee hallituksen polttoainepaketin rahoitusta lisäleikkauksella perusväylänpidosta.
SDP:n Paula Werning: Kuka ostaa hallituksen bensahokkuspokkuksen?15.10.2026 15:46:26 EEST | Tiedote
Iltalehden alustavien tietojen mukaan hallituksen bensapaketti tarjoaa tavalliselle autoilijalle vain murusia. Bensan ja dieselin pumppuhinnan laskusta ei ole takeita, ja helpotuksia rahoitettaisiin osin teiden kunnossapidosta.
SDP:n Joona Räsänen: Hallituksen bensafloppi unohti suurimman osan työmatka-autoilijoista15.10.2026 15:38:07 EEST | Tiedote
-Hallituksen bensasovusta tuli floppi. Paljon puheita, mutta vähän villoja. Suurin osa työmatka-autoilijoista ei tästä hallituksen sovusta juuri hyödy, toteaa kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Viitala: Pelkät kirjaukset eivät suojele yhtäkään työntekijää15.10.2026 14:47:25 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Juha Viitalan mukaan viime aikoina julkisuuteen nousseet uudet työperäisen hyväksikäytön tapaukset osoittavat, etteivät hallituksen toimet ole olleet riittäviä. Viitala vaatii hallitukselta toimia hyväksikäytön torjumiseksi ja muistuttaa samalla viranomaisvalvontaan kohdistetuista leikkauksista. Hyväksikäytön vastaista työtä ei voida tehostaa heikentämällä valvonnan edellytyksiä.
Eduskunnan varapuhemies Tarja Filatov arvostelee eduskunnan yhteisten pelisääntöjen murentamista15.10.2026 14:32:49 EEST | Tiedote
Eduskunnan 2. varapuhemies Tarja Filatov (sd.) arvostelee hallituspuolueiden toimintaa eduskunnan valiokuntien työnjaossa. Filatovin mukaan hallituspuolueet ovat tänä syksynä äänestäneet sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvia lakiesityksiä muihin valiokuntiin vastoin vakiintunutta ja yhdessä sovittua työnjakoa ja virkavalmistelua. Eilen puhemiesneuvoston enemmistö päätti jälleen toimia näin. Filatov pitää menettelyä mielivaltaisena ja eduskunnan yhteisiä pelisääntöjä murentavana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
