SDP:n Aki Lindén: Budjettiriihestä voimakas panostus terveydenhuoltoon
17.9.2020 09:15:58 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Terveydenhuoltoon panostetaan yli kaksi miljardia euroa. Laaja koronaviruksen testaaminen varmistetaan valtion mittavalla rahoituksella. Tähän arvioidaan tarvittavan noin 1,4 miljardia euroa, jolla voidaan tehdä noin 10 miljoonaa koronatestiä. Tämä on välttämätöntä epidemian pitämiseksi hallinnassa ja yhteiskunnan pitämisessä avoimena ja talouden pyörien pyörimiseksi.
Kunnat vastaavat Suomessa peruspalveluista. Niitä tuetaan tämän vuoden jo toteutuneiden lisäysten jatkoksi ensi vuonna merkittävästi. Yhteensä tähän käytetään syksyn 2020 lisätalousarviossa ja ensi vuoden talousarviossa ylimääräisesti 1,45 miljardia euroa. Osa tästä kohdistetaan suoraan sairaanhoitopiireille.
Hoitovelka tarkoittaa koronapandemian vuoksi hoitamatta jääneiden ja hoidon odotukseen eli jonoihin siirtyneiden potilaiden hoidon tarvetta. Tähän tarkoitukseen ohjataan 450 miljoonaa euroa. Valtioneuvoston tiedotteen mukaan: ”Hallitus aloittaa monivuotisen hoito- ja palveluvelan purkamiseen kohdentuvat sote-palveluiden saatavuutta tukevan uudistuskokonaisuuden valmistelun.”
Koronakriisi on osoittanut julkisen terveydenhuollon merkityksen. Käsite julkinen kattaa myös julkisesti rahoitetun yksityisen sektorin tuottaman terveydenhuollon. Perusterveydenhuolto on terveydenhuollon kivijalka, jolle muu terveydenhuolto rakentuu. Hallitusohjelman kunnianhimoinen tavoite hoitoonpääsystä perusterveydenhuollossa viikossa tulee toteuttaa osana edellä mainittua ”saatavuutta tukevaa uudistuskokonaisuutta”.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aki LindénKansanedustaja
Puh:050 514 4212Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Crime as a Service on ilmiö, jolta täytyy välittömästi katkoa siivet9.3.2026 15:47:40 EET | Tiedote
Helsingin poliisi julkaisi tänään tiedot laajasta rikosvyyhdistä, jonka yhteydessä selvisi, että kahta nuorta epäillään tilaustyönä tehdystä murhan yrityksestä. Poliisin mukaan täysi-ikäiset rikolliset värväsivät kaksi 15-vuotiasta poikaa toteuttamaan rikoksen. Kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma (sd) vaatii välittömiä toimia ja tuomion saaneiden nuorten tukitoimiin osallistuminen pitäisi tehdä pakolliseksi.
SDP:n Perholehto: Suostumuksettomat seksuaaliset ”deepfaket” kiellettävä8.3.2026 11:17:45 EET | Tiedote
Alkuvuoden puhutuimpia tekoälyilmiöitä oli Elon Muskin Grok-tekoäly, jolla ympäri maailman tuotettiin seksuaalissävytteistä ja suostumuksetonta materiaalia erityisesti naisista ja jopa lapsista. SDP:n kansanedustaja Pinja Perholehto vaatii, että Suomi pistää kaiken vaikutusvaltansa peliin EU:ssa ja ottaa tavoitteeksi ajaa seksuaaliset suostumuksettomat syväväärennökset tekoälyasetukseen uudeksi, yksiselitteisesti kielletyksi kategoriaksi.
SDP:n johdon kannanotto: Ei ydinaseita Suomeen7.3.2026 15:10:43 EET | Tiedote
Kun Suomi liittyi Naton jäseneksi, Suomi liittyi Naton ydinasepelotteeseen. Tämä pelote on Suomessa ja koko liittokunnan alueella täysimääräinen. Suomi myös osallistuu Naton ydinasesuunnitteluun liittokunnan jäsenenä. Suomen linja on ollut, että Suomeen ei ydinaseita tuoda.
SDP:n Paula Werning: Turvallisuudesta ei voi säästää – hallituksen politiikka näkyy nyt Etelä-Karjalassa7.3.2026 10:23:40 EET | Tiedote
Etelä-Karjalassa on päädytty tilanteeseen, jonka ei pitäisi olla mahdollinen Suomessa: pelastuslaitoksen henkilöstöä lomautetaan säästöjen takia.
SDP:n Skinnari: Ydinenergialain avaamisen ydinkysymys on miten se lisää Suomen turvallisuutta7.3.2026 09:50:58 EET | Tiedote
Kansanedustaja Ville Skinnarin mukaan hallituksen esitys avata ydinenergialaki merkitsee merkittävää muutosta Suomen turvallisuuspoliittiseen linjaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
