SDP:n Aki Lindén: Kokoomuksen vaaliohjelmassa sote tulee tärkeysjärjestyksessä viimeisenä
7.2.2023 14:31:20 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Kokoomukselle terveys-, vanhus- ja muut sotepalvelut ovat ongelma. Puolue lupaa niiden parantamista, mm. hoitoon pääsyä ja terapiatakuuta, mutta ei ole valmis lisäämään niiden julkista rahoitusta. Vaikka palveluja ostettaisiin yksityisiltä, tarvitaan lisää rahoitusta. Yksityistäminen ei ole mikään ”taikatemppu”, jolla asiat voidaan hoitaa ilman riittävää rahoitusta. Kokoomus esittää miljardin euron leikkausta julkisiin sotemenoihin, vaikka reaalinen tarve on yksi miljardi lisää. Säädetty rahoituslaki turvaa tuon suuruisen kasvun, Lindén huomauttaa.
- Kokoomus vaatii julkisen sektorin kutistamista. Julkiseen sektoriin lasketaan kuuluvaksi myös julkisesti rahoitetut yksityisiltä ostetut palvelut. Tällaisen linjan toteuttaminen heikentäisi palveluja ja hyvinvointia. SDP puolestaan haluaa kehittää, parantaa ja lisätä julkisia terveys- ja sosiaalipalveluita. Tarvitaan rakennemuutos, jossa vahvistetaan peruspalveluita, kuten pääsyä lääkärille, hammaslääkärille, hoitajalle ja mielenterveyden palveluihin. Myös ikäihmisten kotihoitoa ja ympärivuorokautista hoitoa on lisättävä, kuten myös omaishoidon tukea.
- Jos nyt ryhdytään leikkaamaan palveluja, kuten kokoomus esittää, vaarantuu koko palvelujärjestelmä ja rakennemuutos ei toteudu. Edessä on syvenevä kriisi.
Kuvaavaa Lindénin mielestä onkin, että kokoomuksen vaaliohjelmassa sote tulee tärkeysjärjestyksessä viimeisenä.
- Kansalaisten mielissä se on kuitenkin vaalien tärkein asia. Ei anneta kokoomuksen yksityistää terveydenhuoltoamme ja sosiaalipalveluitamme omille etupiireilleen!
Yhteyshenkilöt
Aki LindénKansanedustaja
Puh:050 439 5553Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Haatainen: Orpon hallitus on epäonnistunut lasten suojelemisessa18.8.2026 10:59:32 EEST | Tiedote
Tänään julkaistussa Eriarvoisuuden tila -raportissa piirtyy lohduton kuva Orpon hallituksen politiikasta. SDP:n kansanedustaja Tuula Haatainen kritisoi erityisesti sitä, ettei hallitus ole estänyt lapsiköyhyyden kovaa nousua.
Ex-työministeri SDP:n Haatainen: Hallituksen päätös poistaa suojaosat oli suuri virhe, jonka tutkimus vahvistaa17.8.2026 12:21:57 EEST | Tiedote
Marinin hallituksen työministeri, SDP:n nykyinen kansanedustaja Tuula Haatainen pitää tärkeänä, että saadaan tutkittua tietoa siitä, miten eri etuudet vaikuttavat työllisyyteen. Nyt uusi tutkimus on osoittanut, että suojaosat lisäävät osa-aikatyötä työttömyyden aikana.
SDP:n Filatov: Tutkimus vahvistaa arkijärjen – suojaosat tukevat työllisyyttä17.8.2026 12:17:47 EEST | Tiedote
Työttömyysturvan ja asumistuen suojaosat vahvistivat työllisyyttä. Tuore tutkimus haastaa vahvasti Orpon–Purran hallituksen perustelut suojaosien poistamiselle, sanoo eduskunnan varapuhemies Tarja Filatov.
Skinnari i Vasa: Sveriges val är viktigt också för Finland, nu behövs en gemensam nordisk agenda17.8.2026 12:17:26 EEST | Pressmeddelande
Enligt riksdagsledamot Ville Skinnari (SDP) är det svenska riksdagsvalet i september viktigt också för Finland. Skinnari föreslår att gemensamma mål förs in i de kommande regeringsprogrammen i Sverige och Finland, men också i de övriga nordiska länderna.
Skinnari Vaasassa: Ruotsin vaalit ovat merkittävät myös Suomelle – nyt tarvitaan yhteinen pohjoismainen agenda17.8.2026 12:17:26 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan Ruotsin syyskuussa pidettävät valtiopäivävaalit ovat merkittävät myös Suomelle. Skinnari esittää, että yhteisiä tavoitteita viedään tulevien hallitusten ohjelmiin Ruotsissa ja Suomessa ja muissakin Pohjoismaissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
