SDP:n Aki Linden Perussuomalaisten aluevaaliohjelmasta: ”Ei vakuuta osaamisellaan eikä tavoitteillaan”
8.12.2021 15:30:12 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Perussuomalaiset on julkaissut hyvinvointialuevaaliohjelmansa. Ohjelma on sekava ja sisäisesti ristiriitainen. Siinä nostetaan - siis hyvinvointialueen valtuustojen vaaleissa - keskeiseksi tavoitteeksi maahanmuuton jyrkkä vastustaminen ja ilmaston lämpenemisen hidastamistoimenpiteiden kritiikki. Kertooko tämä siitä, että PS:lla ei oikeastaan ole paljonkaan sanottavaa itse hyvinvointialueiden toiminnasta? Niitähän ovat sairaala- ja terveyskeskuspalveluiden sekä ikäihmisten palveluiden sekä lastensuojelun järjestäminen ja kehittäminen. Yleinen ”kansallisuusvaltioajattelu” ei tähän riitä. Ohjelmassa yhtä aikaa vaaditaan lisää rahoitusta julkiseen terveydenhuoltoon ja kritisoidaan rahoituksen kasvua ja vaaditaan ”säästöjä”.
- Vaaliohjelman julkistustilaisuudessa PS korosti voimakkaasti sitä, että sosiaali- ja terveydenhuollon asiakkaat pitää laittaa ”tärkeysjärjestykseen” ja kansalaisille pitää asettaa myös ”velvoitteita, eikä vain oikeuksia, kuten hallitus tekee”. Kyseenalaistetaan myös ”miten laajaan hyvinvointivaltioon meillä on varaa”. Kylmäävältä tuntui ajatus siitä, että terveydenhuollossa pitäisi ”niiden maksaa enemmän, jotka käyttävät palveluita eniten”. Pitäisikö tavallisen keskituloisen kansalaisen alkaa maksaa itse enemmän synnytyksen, aivoverenvuodon, sydäninfarktin tai monivammatapaturman hoitokuluista? Nyt nämä maksetaan yhteisistä verorahoista, jonka kasvua väestön ikääntyessä ja hoitotarpeen kasvaessa PS tuntuu erityisesti kritisoivan.
- Myös suorastaan virheellisiä laskelmia esitettiin. Tällainen on esimerkiksi väite, että verorasitus kasvaa 1800 eurolla vuodessa veronmaksajaa kohti ”byrokratian lisääntymisen johdosta”. Kyseessä on arvio kuntien ja kuntayhtymien nykyisten sotepalveluiden 21 miljardin euron kustannusten kasvusta vuoteen 2030 mennessä 5–6 miljardilla eurolla. Tämä laskelma ei perustu ”byrokratiaan” vaan hoitotarpeen kasvuun väestön ikääntyessä (1 % vuodessa) ja kustannustason (inflaatio) muutokseen (2 - 2,5 % vuodessa). Tämä kasvupaine on pienempi kuin vastaava toteutunut kasvu 2000-luvulla kuntien vastatessa palveluista. Tämän kaltaista ”huitelua ympäriinsä” PS:n toimesta on enemmänkin esitetty.
- Ohjelma ei vakuuta osaamisellaan eikä tavoitteillaan.
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: Kokoomus kykenee vain syyttelemään30.5.2026 12:20:43 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpon haastattelu paljastaa, että kokoomus väistää vastuutaan eikä osaa tarjota luottamusta vahvistavaa suuntaa Suomen tulevaisuudelle. Kokoomus on johtanut maan hallitusta jo kolme vuotta eikä osaa sanoa mitään muuta kuin että ongelmat ovat edellisen hallituksen syytä ja niiden ratkaisu tulevan hallituksen vastuulla. Uutinen on, että hyväosaisille antamiaan verohelpotuksia Kokoomus on nyt valmis paikkaamaan kajoamalla eläkkeisiin.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Orpo myöntää jättävänsä tämän hallituksen perintönä kammottavan velkavuoren30.5.2026 11:17:33 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo antoi tänään lauantaina IS:n haastattelussa ehtoja SDP:lle kertoa vaihtoehtonsa ensi vaalikauden sopeutuksesta.
SDP:n Paula Werning: Turvallinen arki on politiikan tärkein mittari30.5.2026 09:06:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Paula Werning painottaa, että SDP:n linjan ytimessä on yksi kirkas perusajatus: politiikan tärkein tehtävä on turvata ihmisten arki. Werningin mukaan arjen turvallisuus on paras mittari sille, onko politiikka onnistunut.
Puolustusvaliokunnan sd-edustajat: Riittävä, osaava ja hyvinvoiva henkilöstö on keskeinen osa Suomen puolustusta29.5.2026 13:05:53 EEST | Tiedote
SDP:n Puolustusvaliokunnan jäsenet Mika Kari, Riitta Kaarisalo, Jani Kokko ja Paula Werning pitävät välttämättömänä, että Puolustusvoimien henkilöstön jaksamiseen ja hyvinvointiin panostetaan nykyistä enemmän. He pitävät huolestuttavina tänä keväänä esiin nousseita tietoja, joiden mukaan Puolustusvoimien henkilöstössä uuvutaan työtaakan alle.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: EK on pahasti vieraantunut tavallisen suomalaisen arjesta29.5.2026 10:14:19 EEST | Tiedote
Kuluneella eduskuntakaudella suomalaiset ovat nähneet, miten kokoomus on toteuttanut kaikki EK:n tavoitteet palkansaajan oikeuksien murentamiseksi ja suomalaisen työelämän kääntämisestä menneisyyteen. EK:n ja kokoomuksen työ on kuitenkin vielä kesken, sillä lisää heikennyksiä on jo suunnitteilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
