SDP:n Aki Lindén: Riittämätön oma sote-palvelutuotanto voi johtaa hintakilpailun vääristymiseen
14.11.2022 15:49:57 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- On selvää, että monituottajamallia tarvitaan Suomessa myös jatkossa. Nyt jos koskaan on alueilla kuitenkin kiinnitettävä huomiota siihen, millä tasolla hyvinvointialueiden palveluita tuotetaan itse, ja kuinka paljon alueilla tukeudutaan ulkoistuksiin. Jos alueille muodostuu riippuvuussuhde esimerkiksi yksittäisten tuottajien palveluista, käy se julkiselle puolelle helposti hyvin kalliiksi, Lindén kertoo.
- Kohtuulliset korotukset ovat tietysti ymmärrettäviä yleisen inflaation, hoitohenkilöstön palkkojen nousun ja hoitajamitoituksen kiristymisen vuoksi, mutta liian suuria korotuksia ei voida hyväksyä.
Lindén näkee, että terveen hintakilpailun ylläpitäminen on vastuullista toimintaa, jolla huolehditaan alueiden riittävästä neuvotteluasemasta.
- Oman tuotannon mitoituksesta on nimenomaan huolehdittava, ettei epätervettä riippuvuutta yksityisestä tuotannosta tai yksittäisestä palveluntarjoajasta pääse syntymään. Lisäksi hinnoittelun kannalta on aivan keskeistä, että oma tuotanto on riittävällä tasolla, jotta olemassa on vertailukelpoista tietoa palveluiden tuottamisen todellisista kustannuksista. Terveen hintakilpailun ylläpitäminen on tärkeää, jotta myös verovaroja kohdennetaan vastuullisesti ja parhaalla mahdollisella tavalla kansalaisten palveluiden hyväksi.
- Ulkoistaminen voi olla kannattavaa, jos kilpailutilanne on terveellä tasolla. Toisaalta nämä suurimmat vaatimukset hinnankorotuksista, joita julkisuudessakin on ollut näkyvästi esillä, antavat aidosti aihetta kysyä, onko kilpailu tällä hetkellä riittävää koko maan tasolla, Lindén toteaa.
Yhteyshenkilöt
Aki LindénKansanedustaja
Puh:050 439 5553Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Puhemiesneuvoston toiminta johtaa yhteisten pelisääntöjen horjumiseen18.9.2026 13:48:43 EEST | Tiedote
Eduskunnan puhemiesneuvostossa päätettiin eilen esittää eduskunnalle, että kaksi sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvaa asiaa siirrettiin kahden muun valiokunnan päävastuulle. Hallituspuolueet tekivät esityksen, että työeläkejärjestelmää koskevat muutokset tehtäisi ainoastaan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa. Lisäksi hallituspuolueet tekivät esityksen, että tupakkalain muutokset tehtäisi ympäristövaliokunnassa, jolle sosiaali- ja terveysvaliokunta ja perustuslakivaliokunta antaisivat lausunnot. Asiat ratkaistiin äänestämällä. Täysistunnossa tehtiin esitykset, että eduskunnan käsittely eduskunnassa järjestettäisiin virkaesityksen esittämien mietintövaliokuntien mukaisesti. Hallituspuolueet asettuivat tänään puhemiesneuvoston enemmistön esitysten kannalle.
SDP:n Skinnari: Datakeskusten pelisäännöt on päivitettävä – kuka hyötyy, kuka kantaa riskit ja kuka maksaa?18.9.2026 13:26:20 EEST | Tiedote
Suomeen suunnitellaan nopeasti kasvava määrä erittäin suuria datakeskuksia, joiden sähköteho voi nousta kymmeniin tai jopa satoihin megawatteihin. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan datakeskusinvestoinnit ovat tervetulleita silloin, kun ne synnyttävät Suomeen työtä, osaamista ja uutta taloudellista toimintaa. Samalla hankkeiden nopeasti kasvanut mittakaava edellyttää lainsäädännön päivittämistä.
SDP:n Nikkanen: Järjestäytynyt rikollisuus näkyy vankiloissa – ”Nyt ovat käsillä kriittiset hetket”18.9.2026 09:31:32 EEST | Tiedote
Suomen vankiloissa näkyy järjestäytyneen rikollisuuden ja katujengien kasvu, eikä kehitystä voi jäädä seuraamaan sivusta. SDP kansanedustaja Saku Nikkanen vaatii toimia, joilla Suomesta tehdään Euroopan vaikein toimintaympäristö järjestäytyneelle rikollisuudelle.
SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.
SDP:n Helena Marttila: Monikulttuurinen Espoo on tutkitusti onnellisen Suomen onnellisin kaupunki17.9.2026 12:41:22 EEST | Tiedote
Kuntarahoituksen tuoreen onnellisuustutkimuksen mukaan espoolaiset ovat kaikkein tyytyväisimpiä elämäänsä. Espoo nousi 22 suomalaiskaupungin vertailussa kärkeen keskiarvolla 7,81. Vertailun toisessa päässä oli Pori, jonka tulos jäi 6,43:een. Espoolainen kansanedustaja Helena Marttila (sd.) iloitsee tutkimustuloksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
