SDP:n Aki Lindén: Riittämätön oma sote-palvelutuotanto voi johtaa hintakilpailun vääristymiseen

- On selvää, että monituottajamallia tarvitaan Suomessa myös jatkossa. Nyt jos koskaan on alueilla kuitenkin kiinnitettävä huomiota siihen, millä tasolla hyvinvointialueiden palveluita tuotetaan itse, ja kuinka paljon alueilla tukeudutaan ulkoistuksiin. Jos alueille muodostuu riippuvuussuhde esimerkiksi yksittäisten tuottajien palveluista, käy se julkiselle puolelle helposti hyvin kalliiksi, Lindén kertoo.
- Kohtuulliset korotukset ovat tietysti ymmärrettäviä yleisen inflaation, hoitohenkilöstön palkkojen nousun ja hoitajamitoituksen kiristymisen vuoksi, mutta liian suuria korotuksia ei voida hyväksyä.
Lindén näkee, että terveen hintakilpailun ylläpitäminen on vastuullista toimintaa, jolla huolehditaan alueiden riittävästä neuvotteluasemasta.
- Oman tuotannon mitoituksesta on nimenomaan huolehdittava, ettei epätervettä riippuvuutta yksityisestä tuotannosta tai yksittäisestä palveluntarjoajasta pääse syntymään. Lisäksi hinnoittelun kannalta on aivan keskeistä, että oma tuotanto on riittävällä tasolla, jotta olemassa on vertailukelpoista tietoa palveluiden tuottamisen todellisista kustannuksista. Terveen hintakilpailun ylläpitäminen on tärkeää, jotta myös verovaroja kohdennetaan vastuullisesti ja parhaalla mahdollisella tavalla kansalaisten palveluiden hyväksi.
- Ulkoistaminen voi olla kannattavaa, jos kilpailutilanne on terveellä tasolla. Toisaalta nämä suurimmat vaatimukset hinnankorotuksista, joita julkisuudessakin on ollut näkyvästi esillä, antavat aidosti aihetta kysyä, onko kilpailu tällä hetkellä riittävää koko maan tasolla, Lindén toteaa.
Yhteyshenkilöt
Aki LindénKansanedustaja
Puh:050 439 5553Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kumpula-Natri: Europarlamentin äänestys Mercosur-kauppasopimuksesta — Onko vihreidenkin linja vastustaa EU-sopimuksia?22.1.2026 14:04:07 EET | Tiedote
Euroopan parlamentti äänesti Mercosur-sopimuksen hyväksymisestä ja viemisestä EU-tuomioistuimen arvioitavaksi. Tämä on erittäin valitettavaa, sillä se luo epävarmuutta sopimuksen voimaantuloon nyt, kun EU ja erityisesti Suomi tarvitsevat uusia kauppakumppaneita kiireellisesti! korostaa kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (SD).
SDP:n Tuppurainen: Hallituksen on kannettava vastuunsa talouspolitiikan epäonnistumisesta ja toimittava jo tällä vaalikaudella18.1.2026 16:26:53 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen reagoi pääministeri Petteri Orpon pääministerin kyselytunnilla esittämiin arvioihin ja katsoo, että hallituksen on viimein tunnustettava talouspolitiikkansa ongelmat ja ryhdyttävä korjaaviin toimiin jo kuluvalla vaalikaudella.
SDP:n Johannes Koskinen: Ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko on päivitettävä – Euroopan on vastattava uhkailuun yhtenäisesti18.1.2026 16:02:20 EET | Tiedote
Koskinen näkee ulkopoliittisen tilanteen vakavana ja vaatii pääministeri Orpolta nopeita toimia, kuten pääministerin kyselytunnilla keskusteltiin.
Riksdagsledamot Ville Skinnari (SDP): De nordiska länderna måste stärka sin egen handlingsförmåga i den arktiska omvandlingen18.1.2026 14:55:03 EET | Pressmeddelande
De nordiska ländernas verksamhetsmiljön i det arktiska området har utsatts för en omvälvning och ett tryck utan motstycke, säger riksdagsledamot Ville Skinnari (SDP).
SDP:n Skinnari: Pohjoismaiden on vahvistettava omaa toimintakykyä arktisessa murroksessa18.1.2026 13:42:03 EET | Tiedote
Pohjoismaiden toimintaympäristö arktisella alueella on joutunut ennennäkemättömän murroksen ja paineen alle, sanoo kansanedustaja Ville Skinnari (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
