SDP:n Aki Lindén: Riittämätön oma sote-palvelutuotanto voi johtaa hintakilpailun vääristymiseen
14.11.2022 15:49:57 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- On selvää, että monituottajamallia tarvitaan Suomessa myös jatkossa. Nyt jos koskaan on alueilla kuitenkin kiinnitettävä huomiota siihen, millä tasolla hyvinvointialueiden palveluita tuotetaan itse, ja kuinka paljon alueilla tukeudutaan ulkoistuksiin. Jos alueille muodostuu riippuvuussuhde esimerkiksi yksittäisten tuottajien palveluista, käy se julkiselle puolelle helposti hyvin kalliiksi, Lindén kertoo.
- Kohtuulliset korotukset ovat tietysti ymmärrettäviä yleisen inflaation, hoitohenkilöstön palkkojen nousun ja hoitajamitoituksen kiristymisen vuoksi, mutta liian suuria korotuksia ei voida hyväksyä.
Lindén näkee, että terveen hintakilpailun ylläpitäminen on vastuullista toimintaa, jolla huolehditaan alueiden riittävästä neuvotteluasemasta.
- Oman tuotannon mitoituksesta on nimenomaan huolehdittava, ettei epätervettä riippuvuutta yksityisestä tuotannosta tai yksittäisestä palveluntarjoajasta pääse syntymään. Lisäksi hinnoittelun kannalta on aivan keskeistä, että oma tuotanto on riittävällä tasolla, jotta olemassa on vertailukelpoista tietoa palveluiden tuottamisen todellisista kustannuksista. Terveen hintakilpailun ylläpitäminen on tärkeää, jotta myös verovaroja kohdennetaan vastuullisesti ja parhaalla mahdollisella tavalla kansalaisten palveluiden hyväksi.
- Ulkoistaminen voi olla kannattavaa, jos kilpailutilanne on terveellä tasolla. Toisaalta nämä suurimmat vaatimukset hinnankorotuksista, joita julkisuudessakin on ollut näkyvästi esillä, antavat aidosti aihetta kysyä, onko kilpailu tällä hetkellä riittävää koko maan tasolla, Lindén toteaa.
Yhteyshenkilöt
Aki LindénKansanedustaja
Puh:050 439 5553Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen: Kuluttajien luottamusindikaattori kertoo Orpon ja Purran pelottelun menneen perille27.10.2026 14:53:47 EET | Tiedote
Tilastokeskuksen tiistaina julkaisema kuluttajien luottamusindikaattori osoittaa, että suomalaisten odotukset tulevaisuudesta ovat synkistyneet entisestään. 60 prosenttia suomalaisista katsoo, että talouden tila on huonompi kuin vuotta aiemmin. Talouden heikkenemistä ennakoivia on 40 % vastaajista, eli kaksi kertaa enemmän kuin myönteiseen käänteeseen uskovia. Lähes puolet kuluttajista uskoo työttömyyden lisääntyvän seuraavan vuoden aikana. “Tarvitaan melkoisia optimismikampanjoita peittämään alleen valtiovarainministeri Purran (ps.) tuomiopäivän pasuunan jatkuvat törähdykset ja eläkkeitä lähestyvien suurten saksien kilinä”, SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen sanoo. “Orpon-Purran hallitus ei pääse pakoon sitä, että heidän oma synkistelynsä ja omat päätöksensä ovat saaneet ihmiset epävarmoiksi tulevaisuudestaan. Seuraavan hallituksen keskeisimpiä tehtäviä on palauttaa ihmisten toivo paremmasta ja palauttaa horjunut luottamus tulevaan. Siihen tarvitaan reiluja tekoja arjen kustannusten al
SDP:n Johannes Koskinen: Oikeusvaltio- ja demokratiakehitykselle myötätuulta Serbian vaalituloksesta26.10.2026 14:48:03 EET | Tiedote
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen pitää vallanvaihdosta Serbiassa myönteisenä maan kehitykselle ja Eurooppa-suuntauksen vahvistumiselle.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Vettynyt vesilaki – hallituksen vesistöjä ja vaelluskaloja koskevat tavoitteet vaarassa vesittyä täysin26.10.2026 08:50:00 EET | Tiedote
Eduskunnan ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eveliina Heinäluoman (sd.) mukaan hallituksen esitys vesilain uudistamiseksi jää selvästi riittämättömäksi vastaamaan sekä hallitusohjelman tavoitteisiin että Suomen tuleviin ennallistamisvelvoitteisiin koskien vesistöjä.
SDP:n itäisen Suomen kansanedustajat: EU:lta uusia mahdollisuuksia Itä-Suomen tukemiseen – hallituksen tartuttava niihin26.10.2026 08:03:00 EET | Tiedote
Euroopan parlamentti esittää itäisille raja-alueille lisää EU-rahoitusta vuosien 2028–2034 rahoituskaudella. SDP:n itäisen Suomen kansanedustajien Niina Malmin, Seppo Eskelisen ja Anna-Kristiina Mikkosen mukaan Suomen on varmistettava, että uudet rahoitusmahdollisuudet näkyvät itäisessä Suomessa investointeina, työpaikkoina ja alueen elinvoimana. He vaativat hallitukselta aktiivista vaikuttamista ja suoran tukirahoituksen ajamista lainarahoituksen rinnalle.
SDP:n Piritta Rantanen: Rydman, tämä ei ole pelottelua – riskiraskauden seurannasta ei saa tulla varakkaiden etuoikeutta24.10.2026 13:47:32 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin on otettava vakavasti huoli riskiraskauksien seurannasta. Hallituskaudella sairaalan poliklinikkamaksu on lähes kaksinkertaistunut, ja maksut voivat muodostua esteeksi tarpeelliselle hoidolle. Kyse ei ole opposition pelottelusta, vaan ministerin sokeasta pisteestä - tavallisten ihmisten arjesta”, sanoo kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
