SDP:n al-Taee: Esitys kaivoslain uudistamisesta etenee viimein eduskuntaan!
8.9.2022 14:32:39 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Olemme hallitusohjelmassa sitoutuneet parantamaan kaivosten ympäristönsuojelua, varmistamaan kaivosten toimintaedellytykset ja parantamaan paikallisten toimijoiden vaikutusmahdollisuuksia kaivostoiminnan suunnittelussa. Olenkin hyvin tyytyväinen että saamme viimein tämän tärkeän asian eduskunnan käsiteltäväksi, al-Taee toteaa.
Uudessa esityksessä vaaditaan kuntakaavoituksen edellyttämistä kaivostoiminnalle, joka parantaa merkittävästi kuntien päätäntävaltaa kaivoshankkeiden toteutuksessa ja sijoittelussa. Esityksessä tarkennetaan myös malminetsintävarauksiin liittyviä säännöksiä, sillä nykykäytäntö on luonut laajoja epävarmuuksia alueille. Esityksen mukaan varausaikaa lyhennetään ja varausalueelle tulee veroluonteinen maksu. Tämä hillitsee liian laajoja varausalueita.
- Hallitus on sopinut myös malminetsintää koskevasta kiellosta kansallis- ja luonnonpuistoissa. Malminetsinnän rajoittamista luonnonsuojelualueilla tiukennetaan, ja tämä on askel oikeudenmukaisempaan suuntaan. Esityksellä vahvistetaan myös saamelaisten oikeuksia alkuperäiskansana parantamalla tiedonsaantia ja sitä kautta oikea-aikaisia vaikutusmahdollisuuksia lisäämällä. Myös tämä on tärkeä uudistus, al-Taee sanoo.
- On kuitenkin tärkeää että suuntaamme katseemme myös tulevaisuuteen. Ideaalitavoite on saada raaka-aineet jatkojalostukseen täällä Suomessa. Ennen kaikkea kiertotalouden merkitys korostuu juuri nyt, sillä maamineraaleja ei ole tarpeeksi kaikkiin tarpeisiin ilman kierrätystä. Mineraalien jatkojalostus sekä kierrättäminen Suomessa sopisivat yhteen meidän korkeatasoiseen osaajaprofiiliin. Sellaisen teollisuusklusterin luonti tänne olisi Suomen kannalta merkittävä tavoite, al-Taee päättää.
Kaivoslaissa huomioidaan nykyistä paremmin ympäristön suojelu ja kaivostoiminnan vaikutukset muihin elinkeinoihin. Kaivosteollisuus on Suomelle merkittävää ja tärkeintä onkin se, että uudella kaivoslailla mahdollistamme kaivosteollisuuden toiminnan kestävällä tavalla, niin sosiaalisesti kuin ekologisestikin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hussein al-TaeeKansanedustaja
Yhteydenotot: avustaja Essi Huovinen, p. 050 349 7856
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen: Työntekijän oikeuksia on puolustettava kansalaisuudesta riippumatta19.10.2026 09:05:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen kritisoi hallituksen aikeita jatkaa työsuojeluvalvonnan resurssien leikkaamista ensi vuonna. – Hallitus kyllä toivottaa datakeskukset ja muut suuret investoinnit tervetulleiksi, mutta ilmeisesti vähät välittää siitä, miten työntekijöiden oikeuksista pidetään sen jälkeen kiinni. Työperäinen hyväksikäyttö on Suomessa huolestuttavan yleistä, muistuttaa työ- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.
SDP:n Kim Berg: Ministeri Rydman puhuu hoitoon pääsystä väärillä luvuilla – 40 prosenttia ei pääse lääkärille kahdessa viikossa18.10.2026 14:56:52 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Kim Berg (sd.) arvostelee voimakkaasti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin (ps.) eduskunnan kyselytunnilla esittämiä väitteitä hoitoon pääsystä. Rydman vakuutti torstaina toistuvasti, että noin 85 prosenttia potilaista pääsee hoitoon kahdessa viikossa. THL:n syyskuun tilastot kertovat aivan toista lääkärin vastaanotolle pääsystä. Ministeri Rydman antaa suomalaisille harhaanjohtavan kuvan terveydenhuollon todellisesta tilanteesta.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Syöpäpotilaiden hätä ei ole oppositiopropagandaa18.10.2026 14:45:27 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa (sd.) arvostelee sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin (ps.) suhtautumista hoitoon pääsyn ongelmiin ja sairastamisen kasvaviin kustannuksiin. Eduskunnan kyselytunnilla Rydman kuittasi asiakasmaksujen vaikutuksista ja hoitojen viiveistä esitetyn huolen oppositiopropagandaksi. Laine-Nousimaan mukaan ministerin vastauksista jää huolestuttava kuva siitä, kuinka etäällä sairastuneiden ihmisten arjesta hallituksessa ollaan.
SDP:n Joona Räsänen: Hallituksen bensaflopin yllättävä seuraus – suurin osa työmatkalaisista häviää ensi vuonna18.10.2026 09:49:38 EEST | Tiedote
– Hallituksen bensaflopin todellinen pommi on se, että suurin osa työn perässä liikkuvista palkansaajista häviää ensi vuonna. Tämä johtuu siitä, että vaikka hallitus nostaa verotuksen matkakuluvähennyksen enimmäismäärää, se samalla on korottamassa matkakuluvähennyksen omavastuuta ensi vuodelle. Suurimmalla osalla työmatkan verotus siis kiristyy 100 eurolla vuodessa. Hallituksen piti helpottaa ihmisten arkea, niin miten ihmeessä lopputulos on se, että suurin osa matkakuluvähennyksen käyttäjistä häviää, päivittelee SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen.
SDP:n Harakka: Kokoomus on kumoamassa uskonnonvapauden ja hyväksyy syrjinnän17.10.2026 15:50:57 EEST | Tiedote
– Kokoomuksen maahanmuutto-ohjelma on epätoivoinen yritys jäljitellä perussuomalaisten muukalaisvihamielistä kiihotusta. Erityisen surullista on, että puolue on kannatuskriisissään valmis hylkäämään perustuslain keskeiset perusoikeudet: uskonnonvapauden ja syrjimättömyyden uskonnon perusteella, toteaa kansanedustaja Timo Harakka.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
