SDP EDUSKUNTA

SDP:n al-Taee: Esitys kaivoslain uudistamisesta etenee viimein eduskuntaan!

Jaa
Hallituksen pitkään valmistelema esitys kaivoslain uudistamiseksi etenee vihdoin eduskuntaan. Tarve tälle uudistukselle on ollut suuri, ja tavoitteena on että laki saadaan hyväksyttyä vielä tällä vaalikaudella.
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Olemme hallitusohjelmassa sitoutuneet parantamaan kaivosten ympäristönsuojelua, varmistamaan kaivosten toimintaedellytykset ja parantamaan paikallisten toimijoiden vaikutusmahdollisuuksia kaivostoiminnan suunnittelussa. Olenkin hyvin tyytyväinen että saamme viimein tämän tärkeän asian eduskunnan käsiteltäväksi, al-Taee toteaa.

Uudessa esityksessä vaaditaan kuntakaavoituksen edellyttämistä kaivostoiminnalle, joka parantaa merkittävästi kuntien päätäntävaltaa kaivoshankkeiden toteutuksessa ja sijoittelussa. Esityksessä tarkennetaan myös malminetsintävarauksiin liittyviä säännöksiä, sillä nykykäytäntö on luonut laajoja epävarmuuksia alueille. Esityksen mukaan varausaikaa lyhennetään ja varausalueelle tulee veroluonteinen maksu. Tämä hillitsee liian laajoja varausalueita.

- Hallitus on sopinut myös malminetsintää koskevasta kiellosta kansallis- ja luonnonpuistoissa. Malminetsinnän rajoittamista luonnonsuojelualueilla tiukennetaan, ja tämä on askel oikeudenmukaisempaan suuntaan. Esityksellä vahvistetaan myös saamelaisten oikeuksia alkuperäiskansana parantamalla tiedonsaantia ja sitä kautta oikea-aikaisia vaikutusmahdollisuuksia lisäämällä. Myös tämä on tärkeä uudistus, al-Taee sanoo.

- On kuitenkin tärkeää että suuntaamme katseemme myös tulevaisuuteen. Ideaalitavoite on saada raaka-aineet jatkojalostukseen täällä Suomessa. Ennen kaikkea kiertotalouden merkitys korostuu juuri nyt, sillä maamineraaleja ei ole tarpeeksi kaikkiin tarpeisiin ilman kierrätystä. Mineraalien jatkojalostus sekä kierrättäminen Suomessa sopisivat yhteen meidän korkeatasoiseen osaajaprofiiliin. Sellaisen teollisuusklusterin luonti tänne olisi Suomen kannalta merkittävä tavoite, al-Taee päättää.

Kaivoslaissa huomioidaan nykyistä paremmin ympäristön suojelu ja kaivostoiminnan vaikutukset muihin elinkeinoihin. Kaivosteollisuus on Suomelle merkittävää ja tärkeintä onkin se, että uudella kaivoslailla mahdollistamme kaivosteollisuuden toiminnan kestävällä tavalla, niin sosiaalisesti kuin ekologisestikin.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Hussein al-TaeeKansanedustaja

Yhteydenotot: avustaja Essi Huovinen, p. 050 349 7856

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kimmo Kiljunen: Ikä ratkaisee – eläkeläisten verotaakka raskaampi kuin alle 40-vuotiaiden16.12.2025 08:18:30 EET | Tiedote

Tuoreet verotilastot kertovat, että yli 65-vuotiaat maksavat 25 % kaikista tuloveroista, mikä on enemmän kuin heidän osuutensa väestöstä. Eläkeläisten maksukuorma on vain kasvanut, sillä 10 vuotta aikaisemmin vastaava osuus oli 19 %. Sen sijaan nuoret alle 40-vuotiaat aikuiset maksavat kaikista tuloveroista 21 %. – Nuoret aikuiset maksava veroja yhteensä noin 8 miljardia euroa, kun eläkeläiset maksavat lähes 10 miljardia. Nuoria aikuisia on 27,3 % väestöstä, eläkeläisiä 23,6 %. Eläkeläisten harteilla on selvästi suurempi osuus tuloveroista, vaikka heitä on vähemmän. Miksi väitetään, että eläkeläisiä paapotaan nuorten kustannuksella? kansanedustaja Kimmo Kiljunen (sd.) kysyy.

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallituksen järjestörahoituksen leikkaaminen ajaa mm. Nuorisoasuntoliitto NAL:ryn toiminnan alas15.12.2025 15:15:37 EET | Tiedote

Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA julkaisi viime viikolla pysäyttävän avustusehdotuksen. Hallituksen leikkausten takia avustusten kohdistamista priorisoidaan. Tämä tarkoittaa, että joidenkin toimintojen rahoittaminen STEA-avustuksilla päättyy kokonaan. Tämän takia muun muassa Nuorisoasuntoliitto NAL ry:n ja sen paikallisyhdistysten järjestötoiminta ajetaan kokonaan tai osittain alas vuoden päästä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye