SDP:n al-Taeen vetoomus psykoterapeuttien puolesta
15.8.2022 14:01:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Suomessa on tällä hetkellä huutava pula osaavista psykoterapeuteista. Psykoterapiaan hakeutuu yhä useampi ja hoitoon on vaikea päästä monella paikkakunnalla. Tämän pystyy näkemään myös perusterveydenhuollon vastaanotoilla, jossa kuulee kuukausittain potilaiden kertomuksia siitä, etteivät he löydä psykoterapeuttia Kelan kuntoutuspäätöksestä huolimatta. Osaavat psykoterapeutit ovat ratkaisu tähän tilanteeseen.
Tästä tilanteesta huolimatta Valvira on kieltäytynyt rekisteröimästä yli 300 psykoterapeuttia Suomessa, jotka ovat saaneet koulutuksen Helsingin psykoterapiainstituutissa (HPI) ja englantilaisessa yliopistossa University of West of England (UWE Bristol), ennen Brexitiä. Koulutus on järjestetty Suomessa ja suomen kielellä, mutta korkein hallinto-oikeus on linjannut tutkintojen olevan ulkomaisia, sillä tutkintotodistukset on myöntänyt brittiyliopisto. Täten Valviran mukaan koulutus ei vastaa suomalaista psykoterapeuttikoulutusta. Tämän perusteella Valvira on kieltäytynyt rekisteröimästä valmistuneiden ammattinimikkeitä, ja asia on päätynyt EU tuomioistuimen ratkaistavaksi.
Olemme nyt saaneet EU-tuomioistuimelta ennakkoratkaisun, joka kertoo, että toisessa EU-maassa suoritettu psykoterapiakoulutus tulisi hyväksyä. Valvira kuitenkin tulkitsi, että unionin tuomioistuimen päätös ei tuo pöytään mitään uutta, ja että koulutukseen osallistuneet eivät vieläkään saa oikeutta käyttää psykoterapeutin nimikettä Suomessa. EU-tuomioistuin linjasi myös, että Suomessa viranomainen eli Valvira voi olla hyväksymättä toisessa EU-maassa myönnettyä tutkintotodistusta, jos tilanne on poikkeuksellinen. Tällöin Valviralla pitäisi olla EU-tuomioistuimen mukaan konkreettisiin seikkoihin perustuvia vakavia epäilyjä siitä, että hakijan tutkintotodistus ei ole todenperäinen. Valviran näkemyksen mukaan asiassa on kyse tuomion mukaisesta poikkeuksellisesta tilanteesta. Esimerkiksi HPI sekä valmistuneiden alumniyhdistys Ratas ry kyseenalaistavat tämän väitteen.
Valviran rekisterissä on tällä hetkellä noin 8 700 nimikesuojattua psykoterapeuttia, joista kolmannes on yli 65-vuotiaita. Suomessa on viime vuosina puhuttu runsaasti mielenterveydestä, hoitoon pääsyn vaikeudesta, terapiatakuusta ja alan osaajapulasta. Tähän tilanteeseen täytyy nyt löytää ratkaisu, sillä me kipeästi tarvitsemme näitä psykoterapeutteja terapiatarpeen kasvaessa, ja nykyisten terapeuttien jäädessä eläkkeelle.
Meidän tulee löytää keino, miten nämä psykoterapeutit pääsisivät töihin oikealla nimikkeellä. Mikäli Valvira kokee että heidän todistuksissaan on puutteita, rekisteröintiä ei saa siitäkään huolimatta hylätä suoraan, vaan valmistuneille on annettava mahdollisuus täydentää opintojaan. Näin myös Kela pääsisi hyödyntämään 300 uutta psykoterapeuttia palveluntuottajiksi. Siten yhteiskuntamme saisi nopeasti ison joukon kuntoutuspsykoterapian tekijöitä lisää, ja he pääsisivät auttamaan osaamisellaan niitä, jotka apua tarvitsevat.
Hussein al-Taee,
Kansanedustaja
Vantaan kaupungin valtuutettu
Yhteyshenkilöt
Hussein al-TaeeKansanedustaja
Yhteydenotot: avustaja Essi Huovinen, p. 050 349 7856
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: EU:n maahanmuuttopaketin toimeenpano on tärkeä askel kohti yhtenäisempää maahanmuuttopolitiikkaa27.5.2026 14:13:04 EEST | Tiedote
Euroopan unionin muuttoliike- ja turvapaikkasopimus eli pakti on SDP:n hallintovaliokunnan ryhmän mukaan tärkeä uudistus tilanteessa, jossa muuttoliike haastaa koko Eurooppaa. Paktin tavoitteena on vahvistaa ulkorajavalvontaa, nopeuttaa turvapaikka- ja palautusprosesseja sekä lisätä jäsenmaiden yhteistä vastuunkantoa.
Talousvaliokunnan sd-edustajat: Hankintalaki on suuri virhe – kustannukset nousevat, ihmisten palvelut vaarantuvat27.5.2026 13:05:18 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys hankintalain uudistamiseksi rikkoo hyviä ja toimivia käytäntöjä kunnissa ja hyvinvointialueilla, vaarantaa palveluiden järjestämisen sekä aiheuttaa julkiselle sektorille jo valmiiksi tiukassa tilanteessa lisäkustannuksia, sanovat talousvaliokunnan SDP:n edustajat Matias Mäkynen, Lotta Hamari, Miapetra Kumpula-Natri ja Timo Harakka.
SDP:n Juha Viitala: Suomen teollisuuspolitiikka tarvitsee pitkäjänteisyyttä ja ennustettavuutta27.5.2026 11:32:49 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitala vaatii Suomen teollisuuspolitiikkaan pitkää, yli hallituskausien ulottuvaa näkymää. Hänen mukaansa yritykset tarvitsevat ennustettavuutta investointien tekemiseen.
SDP:n Marttila ja Kvarnström: Porsaiden kirurgisen kastraation jatkaminen on askel taaksepäin27.5.2026 10:40:01 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätalousvaliokunta kopautti tänään hyväksyntänsä porsaiden kirurgisen kastraation kiellon kumoamiselle mietinnössään, johon SDP:n jäsenet jättivät vastalauseen. – Eläintuotannon hyväksyttävyyden ja kestävyyden lähtökohtana on oltava eläinten hyvinvointi. Tuotantotapoja on kehitettävä siten, että eläimille aiheutuvaa kipua, stressiä ja tarpeetonta kärsimystä voidaan ehkäistä. Kastraatiokiellosta pakittaminen on askel taaksepäin, toteavat kansanedustajat Helena Marttila ja Johan Kvarnström (sd.).
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallituksen politiikka on heikentänyt nuorten tulevaisuudenuskoa27.5.2026 09:06:36 EEST | Tiedote
Nuoret kokevat yhä enemmän epävarmuutta tulevaisuudestaan. Koulutukseen kohdistuvat leikkaukset, aikuiskoulutustuen lakkauttaminen sekä vaikeudet päästä mielenterveyspalveluihin heikentävät heidän mahdollisuuksiaan rakentaa omaa elämäänsä, Hanna Laine-Nousimaa kiteyttää nuorten tilannetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
