SDP:n eduskuntaryhmä: kohdennettua apua inflaation vaikutuksiin
18.8.2022 13:12:44 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Venäjän rikollinen ja turha julmuus Ukrainassa heiluttaa koko maailmantaloutta. Suomalaisten arjessa sota näkyy nyt kohoavien hintojen muodossa. Hintojen nousu iski ensin polttoaineisiin ja sähköön. Myös elintarvikkeet ovat kallistuneet rajusti ja nousu jatkuu yhä.
Erityisen tiukoille ovat joutuneet pienituloiset, lapsiperheet ja he, joilla on sähkölämmitys tai jotka tarvitsevat autoa arjessaan sekä työmatkoilla.
Paljon on jo tehty. Jakeluvelvoitteen keventämisen ja raakaöljyn hinnan alenemisen myötä on hurjimmista bensan ja dieselin hinnoista tultu alas yli 0,5 euroa. Työmatkavähennystä on nostettu ja sosiaalietuuksien indeksitarkistuksia aikaistettu.
Lisätoimia kuitenkin tarvitaan. SDP:n eduskuntaryhmä esittää kustannustehokasta toimenpidepakettia ahtaimmalle joutuneiden ja samalla koko kansantalouden tukemiseksi:
1. Varhaiskasvatusmaksujen alentaminen kaikissa tuloluokissa
- Maksurajoja korotetaan reilulla neljäkymmenellä prosentilla. Korotuksen seurauksena kahden noin 3000€/kk ansaitsevan keskituloisen kaksilapsisen perheen päivähoitomaksut poistuisivat.
- Esimerkkiperheessä, jossa toinen vanhemmista on vanhempi konstaapeli (mediaaniansio 3 684 euroa) ja toinen lähihoitaja (mediaaniansio 2 776 euroa kuukaudessa) ja jolla on kaksi päivähoidossa olevaa lasta, tippuisi maksu hieman alle 70 euroon kuussa.
- Uudistus lisää työnteon kannustimia. Eduskunnan tietopalvelun mukaan työllisyysvaikutus on yli 4000 henkilötyövuotta
2. Työmatkavähennyksen lisäkorotus
- Korotetun työmatkavähennyksen voimassaoloa jatketaan ensi vuodelle. SDP esittää vähennykseen lisäkorotusta ja maksimivähennyksen nostoa. Työmatkakulujen verovähennys lisää työnteon kannustimia ja tukee sitä kautta työllisyyttä varsinkin alemmissa tuloluokissa.
- Tulee selvittää voiko ohjeistusta oman auton työmatkakäytön verovähennyksestä joustavoittaa. Esimerkkinä työmatka, joka sinänsä olisi mahdollista tehdä julkisella kulkuvälineellä, mutta kauempana sijaitseva lapsen päiväkoti pakottaa käyttämään autoa.
3. Kohdennettu tuloveron kevennys pieni- ja keskituloisille palkansaajille ja eläkeläisille
- Kohdennettu tuloveronalennus pieni- ja keskituloisille palkansaajille ja eläkeläisille.
- Kunnille tulonmenetykset korvataan hallitusohjelman mukaisesti sitten, ettei kuntatalous heikkene
- Kotitalousvähennys oikeudenmukaisemmaksi. Taloyhtiöissä asuvien pitäisi voida hyödyntää vähennystä tasapuolisemmin. Valmistelu tulee käynnistää viipymättä.
4. Nostetaan lapsilisien ja muiden etuisuuksien yksinhuoltajakorotuksia
- Inflaatio osuu lapsiperheisiin erityisen kovaa, koska keskimäärin suurempi osuus tuloista menee nopeasti kallistuviin välttämättömyystarvikkeisiin.
- Yksinhuoltajilla on erityisen hankala tilanne. Lapsilisien ja muiden etuisuuksien yksinhuoltajakorotusten ylimääräinen tarkistus on kohdennettu toimenpide lasten hyvinvoinnin turvaamiseksi.
5. Aikaistetaan sosiaalietuuksien indeksitarkistukset
- Sosiaalietuisuksien indeksikorotuksia aikaistetaan myös ensi vuonna. Kaikkein pienituloisimpien on kohtuutonta joutua odottamaan toimeentulon kannalta välttämättömiä korotuksia kuukausitolkulla.
- Mikäli päätetään joulukuussa jaettavasta ylimääräisestä lapsilisästä, on tärkeää, ettei sitä vähennetä kaikkein pienituloisimmilla toimeentulotuesta, vaan että kaikki lapsiperheet saavat sen tasapuolisesti.
6. Ulosotossa olevien asemaan helpotusta
- Ulosoton vapaakuukausien määrää lisätään. Selvitysten mukaan tämä on tehokkain tapa auttaa ulosotossa olevia.
- Huolehditaan suojaosan ostovoiman säilymisestä nopean inflaation oloissa
7. Keliakiakorvaukset takaisin
- Elintarvikkeiden kallistuessa keliaakikkojen jo entisestään suuremmat ruokakulut ovat vaikea paikka monessa ruokakunnassa. Keliakia on perinnöllinen sairaus, ja siksi samassa perheessä on usein monta samasta vaivasta kärsivää. Eduskunnan valtiovarainvaliokunta on ottanut kantaa keliakiakorvauksen palauttamisen puolesta jo vuonna 2020 budjettimietinnössään. SDP:n ryhmä katsoo, että korvauksen palautusta tulisi tässä tilanteessa vakavasti harkita.
8. Hillitään polttoaineiden hinnannousua
- Polttonesteiden sekoitevelvoitetta kevennettiin alkuvuonna tilapäisesti. Toimenpiteellä saatiin helpotusta bensiinin ja dieselin huippukorkealla karanneisiin hintoihin. Jatketaan sekoitevelvoitteen kevennystä ensi vuoteen.
- Selvitetään mahdollisuutta sisällyttää julkisen latausinfran rakentaminen jakeluvelvoitteeseen.
- Hallituksen tulee olla valmiina lisätoimiin, mikäli polttonesteiden hinnat kääntyvät uudestaan nousuun.
9. Sähkön hintaan helpotusta
- Sähkön hinta on noussut lyhyessä ajassa moninkertaiseksi. Hillitään nousua ottamalla vähintäänkin osa tehoreservistä käyttöön. Tämä toisi parhaimmillaan yhden vanhan ydinreaktorin verran lisää sähköä markkinoille.
- Päästökaupan markkinavakausreservistä tulee vapauttaa lisää päästöoikeuksia sähkön hinnan laskemiseksi poikkeustilanteessa.
- EU-hintakaton tarkistus. Ministeri Lintilän johdolla tulee avata keskustelu EU:n hintakattomekanismin uudelleen arvioimiseksi.
- SDP:n ryhmä on valmis harkitsemaan kustannustehokkaita ja vaikuttavia lisätoimia virkamiestyöryhmän myöhemmin julkistettavan selvityksen pohjalta.
Yhteyshenkilöt
Antti LindtmanEduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 577 6255Johannes KoskinenKansanedustaja
Puh:050 511 3061Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Kristiina SalonenKansanedustaja
Puh:050 512 0010Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Sote-valiokunnan enemmistö: Alkoholilakiin tiukennuksia – etämyyntiä koskevat muutokset on notifioitava mietinnön mukaisesti5.6.2026 18:34:06 EEST | Tiedote
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on käsitellyt hallituksen esitystä alkoholilain muuttamisesta. Opposition mielestä valiokunnan tekemät muutokset ovat välttämättömiä kansanterveyden, verotulojen ja suomalaisen alkoholijärjestelmän uskottavuuden turvaamiseksi.
SDP:n Pia Viitanen: Keskustan kannattaisi keskittyä oman linjansa kirkastamiseen muiden haukkumisen sijasta5.6.2026 15:57:22 EEST | Tiedote
-Keskustan kannattaisi keskittyä ennemmin oman talouspoliittisen linjansa kirkastamiseen kansalaisille, kuin muiden haukkumiseen. Keskustan omat avaukset tulevasta talouspolitiikasta ovat jäännet kovin ohuiksi, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Pia Viitanen (sd).
SDP:n Paula Werning: Kun järjestöltä leikataan, apu katoaa ihmisen arjesta5.6.2026 09:44:58 EEST | Tiedote
SOSTEn tuore Järjestöbarometri 2026 kertoo karua viestiä: samaan aikaan kun järjestöjen merkitys kasvaa, niiden toimintaa heikennetään jatkuvilla rahoitusleikkauksilla.
Sote-valiokunnan oppositio: Hallituspuolueet ”parantavat” sote-palveluita leikkaamalla ennätysmäärän sote-rahoituksesta5.6.2026 09:29:43 EEST | Tiedote
Hyvinvointialueet ovat odottaneet koko hallituskauden ajan, että rahoituslakia muutettaisi siten, että hyvinvointialueet voisivat pärjätä paremmin siten, että rahat riittäisivät jatkossa sote-palveluiden turvaamiseen. Hallitus ei kuitenkaan paranna rahoitustilannetta, vaan jatkaa leikkaamista jo kolmatta kertaa ja tällä kertaa leikkauspöydällä on ennätysmäärä euroja. Valiokunnassa oppositio esitti näistä isoista rahoituslain säästöistä luopumista, mutta hävisi äänestykset. Käsittelyn päätteeksi oppositio esitti esitetyn rahoituslain hylkäämistä.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Kokoomuksen puoluekokouksesta paljastuu kokoomuksen suunnitelma poistaa sunnuntailisät5.6.2026 09:09:00 EEST | Tiedote
Palkansaajien ylityö- ja sunnuntailisien poistosta on käyty kuluneen viikon aikana tiukkaa väittelyä, kun Elinkeinoelämän keskusliitto EK julkisti omat seuraavan vaalikauden tavoitteensa, jossa tavoitellaan sunnuntailisien poistoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
