Sdp:n eduskuntaryhmän Antti Lindtman: Jämsän seutu tarvitsee kaiken tuen paperiteollisuuden ahdingossa
26.8.2020 21:10:26 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

-Metsäyhtiö UPM:n päätös ajaa alas Kaipolan paperitehtaan kolme konetta ja siten myös sanomalehtipaperin tuotanto kotimaassa on järkyttävä isku perinteiselle paperipaikkakunnalle ja sen työntekijöille, toteaa Sdp:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman.
Lindtmanin mukaan koko Jämsän seutu tarvitsee nyt kaiken tuen ja toimenpiteet taloudellisen iskun pehmentämiseen, ja maan hallitus on siihen valmis. Työntekijöiden tukemiseen tarvitaan valtion lisäksi myös yhtiön ja kunnan panosta, jotta työnsä menettävien toimeentulo ja tulevaisuuden usko voidaan turvata Kaipolan perustaneen vuorineuvos Juuso Waldenin hengessä. Walden tunnettiin työntekijöistä huolen pitäneenä patruunana.
Paino- ja kirjoituspaperien kysynnän pitkään jatkunut lasku yhdistettynä koronapandemian aiheuttamaan lisäkuoppaan koituivat valitettavasti Kaipolan paperitehtaan kohtaloksi.
- Ilmiön globaalia luonnetta kuvaa, että samaan aikaan ruotsalainen metsäjätti SCA ilmoitti lopettavansa painopaperin tuotannon Ortvikenin paperitehtaalla Keski-Ruotsissa. Myös SCA:n johto kertoi, että viimeinen naula arkkuun oli koronapandemia, joka on laskenut sanomalehtipaperin kysyntää 30-40 prosenttia, Lindtman toteaa.
SCA aikoo lopettaa tykkänään sanomalehtipaperin teon ja lisäävänsä massan tuotantoa isoilla investoinneille.
- Perimmäinen syy tehtaiden sulkemiseen on digitalisaatio ja sen aiheuttama painopaperin kysynnän hiipuminen. Globalisoitunut maailma käyttää yhä vähemmän painopaperia, yhä enenevässä määrin pahvia ja kartonkia verkkokaupan tarpeisiin, Lindtman arvioi.
Siksi Lindtmanin mielestä osoittaa sydämen kylmyyttä ryhtyä politikoimaan työnsä menettävien työntekijöiden ahdingolla, kuten muun muassa Petteri Orpo (kok) ja Lulu Ranne (ps) tekevät syyttämällä tehtaiden lakkautuksista maan hallitusta.
- Päinvastoin niin yhtiöiden kuin valtion ja kuntienkin on tehtävä kaikkensa työnsä menettävien ihmisten eteen, hän sanoo.
Sanna Marinin hallitus on pitänyt suomalaisia yrityksiä pystyssä miljardien eurojen tuilla vaikeassa taloustilanteessa. Metsäteollisuuden viime vuosien investoinnit mm. biotuotetehtaisiin eivät olisi lähteneet liikkeelle ilman valtion tukevaa panostusta. Suomi on pysynyt houkuttelevansa investointikohteena myös kansainvälisille sijoittajille, mitä osoittaa vaikkapa Googlen satojen miljoonien eurojen satsaukset Haminan datakeskukseen ja tuulivoimaan.
- Sdp näkee metsäteollisuuden jatkossakin elintärkeänä toimialana maallemme. Sen vuoksi mm. energiaverotusta kevennetään, väylämaksuja alennetaan ja päästökauppakompensaatiota kehitetään. Toivottavasti myös kokoomus tukee näitä elinkeinoelämää tukevia toimia eduskunnassa, Lindtman sanoo.
Metsäteollisuudessa liipaisimella ovat erityisesti hankalien matkojen päässä sijaitsevat tehtaat, joissa on vanhoja koneita. Lisäongelmia aiheuttaa, jos lähistöllä ei ole raaka-ainetta toimittavaa sellutehdasta.
Myös UPM aikoo lisätä massan tuotantoaan. UPM:n johtaja Anu Ahola kutsui Kaipolan tehdasta ”sijaiskärsijäksi”, sillä hänen mukaansa tehtaan lakkauttamiseen johtivat sen ulkoiset tekijät, viimeisenä niittinä koronaepidemia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti LindtmanEduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 577 6255Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tarja Filatov Rollaattorimarssilla: Teknologia auttaa, mutta ei korvaa ihmistä hoivassa8.5.2026 14:38:51 EEST | Tiedote
Eduskunnan varapuhemies Tarja Filatov (sd.) korosti Hämeenlinnan Rollaattorimarssilla pitämässään puheessa, että teknologia voi helpottaa ikäihmisten arkea, mutta se ei saa korvata ihmisten välistä kohtaamista eikä kasvokkaisia palveluja.
Kvarnström efter branden i Ekenäs: Lagen måste ses över8.5.2026 08:12:44 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) anser att branden i Ekenäs sim- och bollhall i början av maj visar att kraven på brandlarmsystem behöver granskas. Han har lämnat in ett skriftligt spörsmål om saken och ger ett preliminärt förslag på hur en ny lagparagraf kunde vara formulerad.
Kvarnström Tammisaaren palon jälkeen: lakia on tarkistettava8.5.2026 08:12:44 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) katsoo, että Tammisaaren uima- ja palloiluhallin toukokuun alun palo osoittaa, että palohälytysjärjestelmiä koskevia vaatimuksia on tarkasteltava uudelleen. Hän on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen ja esittää alustavan ehdotuksen siitä, miten uusi lakipykälä voitaisiin muotoilla.
Sote-valiokunnan oppositio jätti eriävän mielipiteen poliisilaista – Luottamusta sote-palveluihin ei saa vaarantaa7.5.2026 18:53:54 EEST | Tiedote
SDP:n, vihreiden ja vasemmistoliiton edustajat sosiaali- ja terveysvaliokunnassa jättivät tänään eriävän mielipiteen hallituksen esityksestä poliisilain muuttamiseksi. Hallituksen esitys vaarantaa sosiaali- ja terveydenhuollon keskeisen periaatteen eli potilaan ja ammattilaisen välisen luottamuksellisen suhteen. Sote-valiokunnan opposition edustajat katsovat eriävässä mielipiteessään, että poliisin tiedonsaantioikeuden laajentaminen sosiaali- ja terveydenhuollosta on valmisteltu puutteellisesti eikä täytä perusoikeuksien rajoittamiselle asetettuja vaatimuksia.
SDP:n Joona Räsänen: Pääministeri Orpon korjattava eduskunnalle antamansa virheelliset tiedot työllisyyskehityksestä7.5.2026 12:10:14 EEST | Tiedote
Kansanedustaja, SDP:n valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen vaatii pääministeri Petteri Orpoa korjaamaan eduskunnalle toistuvasti antamansa virheelliset tiedot työllisyyskehityksestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
