SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa valtion velkaantumisesta

Arvoisa puhemies,
Sosialidemokraatit keskustelevat mielellään taloudesta ja velasta.
Suomen velkasuhde on laskenut pari vuotta, mutta nyt lasku uhkaa taittua. Meidän tulee kääntää velkasuhde takaisin lasku-uralle, mutta järkevä aikataulu riippuu itsemme lisäksi myös kansainvälisistä suhdanteista.
Eurooppalaisittain verraten Suomen velka on kohtuullinen. Se on noin 20 prosenttiyksikköä euromaiden keskiarvoa alhaisempi.
Lähimmät verrokkimme Ruotsi ja Tanska ovat meitä hieman parempia, mutta toisaalta heillä yksityiset kotitaloudet ovat huomattavasti velkaantuneempia.
Meidän työllisyysasteemme kokoaikatyöllä mitattuna on korkeampi kuin Ruotsissa ja Tanskassa ja veroasteemme puolestaan alhaisempi.
Pitkäaikainen työllisyystavoitteemme on toteutunut. Mutta se ei enää riitä.
On kuljettava kohti 80 prosentin työllisyysastetta ja parannettava työn laatua ja tuottavuutta.
Työhyvinvointia on vahvistettava, koska väsynyt ihminen ei kestä muutosta eikä opi uutta.
Arvoisa puhemies,
Kun puhumme velasta, on syytä muistaa, että rahavelka on yksi haasteemme. Lisäksi meillä on osaamisvelkaa, hyvinvointivelkaa ja ilmastovelkaa. Myös näistä on huolehdittava. Tai lasku on kestämätön.
On pidettävä huolta kokonaisuudesta.
Sosialidemokraatit haluavat taittaa velan kasvun ja tasapainottaa taloutta pitääkseen huolta Suomesta ja suomalaisista.
Taloudessa on aina kyse myös arvoista.
Me SDP:ssä pidämme kiinni kasvun kannalta välttämättömistä panostuksista TKI-rahoitukseen, terveyteen ja koulutukseen.
Näissä panostuksissa on kyse paljon muustakin kuin talouskasvusta.
Koulutuksen kautta rakentuu tie tulevaisuuteen. Tie tulevaisuuteen Suomelle ja tie tulevaisuuteen elämänpolkuaan pohtivalle nuorelle.
Koulutuksen, tutkimuksen ja tuotekehityksen kautta saamme vauhtia vihreään siirtymään ja uusia markkinoita.
Nämä ovat parhaat lääkkeet kasvun vauhdittamiseen ja samalla paras toivo välttää ilmastonmuutoksen pahimmat seuraukset.
Yhteinen tavoitteemme on kestävä ja hyvinvoiva elämä tällä ainutkertaisella planeetalla.
Vastuullinen taloudenpito tarkoittaa budjettikurin lisäksi kasvun edellytysten kärsivällistä rakentamista ja inhimillisen pääoman, osaamisen ja osallistumisen kasvattamista.
Tätä Suomen pankkikin uusimmassa tutkimuksessaan Suomelle suosittaa.
Vain siten, ja myös luonto ja sen rajalliset resurssit huomioiden, voi taloutemme olla pitkällä aikavälillä kestävällä pohjalla.
Suomi on kohdannut monia kriisejä vuosikymmenien varrella. Joka kerta parhaat lääkkeet julkisen talouden tasapainottamiseen ovat olleet kasvu, kasvu ja kasvu. Inhimillinen ja kestävä kasvu.
Ja parhaat lääkkeet pitkän aikavälin kasvuun ovat koulutus, koulutus ja koulutus. Koulutus tutista tohtorin hattuun.
Osaamiseen perustuva Suomi kestää maailma myrskyissä.
Talouden tasapainottamistarpeesta emme ole välikysymyksen esittäjien kanssa eri mieltä. Keinoista kyllä.
Sosiaalidemokraatit EIVÄT ole valmiita leikkaamaan terveys- ja vanhuspalveluista, jotta hyvätuloisille voidaan tehdä veronkevennyksiä. Tehokkuus, tuottavuus ja vaikuttavuushyödyt on kohdennettava palvelujen parantamiseen.
Sosiaalidemokraateista EI ole oikein, että työssäkäyvän pienituloisen lapsiperheen asumistukea leikataan, jotta hyvätuloiset voivat välttyä taloustalkoilta.
Sosialidemokraateista ON oikein keventää keski- ja pienituloisten tuloverotusta, kunhan samalla verotuottoja lisätään tiivistämällä pääomien veropohjia, puuttumalla verovälttelyyn ja karsimalla verotukia.
Välikysymyksessä arvostellaan sitä, että hallitus ei kaikissa toimissaan ole kuunnellut talousasiantuntijoita. Ei ole kokoomuskaan.
Samat talousasiantuntijat, joiden laiminlyönnistä kokoomus syyttää hallitusta, linjaavat, että nyt ei ole mittavien veronalennusten aika.
Merkittävä veroasteen alentaminen on uhkapeliä tällaisena aikana.
Sopeuttamiseen tarvitaan tuloja ja menoja, molempia.
Velka ei poistu Suomesta ihmisten elämää kurjistamalla. Velka vähenee parhaiten kasvua työllisyyttä ruokkimalla.
Hyvät kuulijat,
Viisaudella on muisti,
Jolla se ottaa oppia menneestä,
Jolla se tunnistaa nykypäivän kipupisteen
Jolla se pitää huolta tulevasta.
Pääministeri Sanna Marinin hallituksella on tätä viisautta ja siksi sosialidemokraatit antavat täyden tukensa Marinin hallitukselle.
Yhteyshenkilöt
Tarja FilatovKansanedustaja
Puh:050 511 3112Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Guzenina: Kulttuuri on elämän suola ja sen avulla kerrotaan suomalaisuuden tarinaa22.3.2023 13:41:03 EET | Tiedote
Maria Guzenina puolustaa kulttuurialan asemaa Suomessa ja haluaa nostaa kulttuurin rahoituksen yhteen prosenttiin valtion budjetista ensi vaalikaudella. Guzeninan mukaan kulttuuri kuuluu jokaisen suomalaisen arkeen ja se luo tarinaa Suomesta ja suomalaisista.
SDP:n Johan Kvarnström: Ilmastolaki tarvitsee kumppanikseen luontolain22.3.2023 12:32:25 EET | Tiedote
– Kolmesta suuresta puolueesta ainoastaan SDP:llä on kirjaus luontolaista vaaliohjelmassaan. Mielestämme luontopolitiikka tarvitsee ilmastolain kaltaisen luontolain, joka antaisi ryhtiä monimuotoisuuskriisin ratkaisemiseen, ympäristövaliokunnan jäsen Johan Kvarnström (sd.) kiteyttää.
SDP:n Haatainen: Paremmalla johtamisella selätetään työuupumus22.3.2023 12:16:21 EET | Tiedote
Viime aikoina on uutisoitu paljon erityisesti nuorten kokeman työuupumuksen kasvusta. Työterveyslaitoksen seurantatutkimusten mukaan joka neljäs suomalainen työntekijä oireilee tai kokee työuupumuksen uhkaa. Mielenterveyden häiriöt ovat yleisin syy, miksi työikäiset saavat sairauspäivärahaa. Ongelma ei ole yksilössä vaan työn organisoinnissa. Työelämä ei ole valmis ja sen on kyettävä muuttumaan ajassa. Tarvitsemme lisää tutkimusta, ideoita ja kokeiluja, jotta voimme tehdä päätöksiä jotka aidosti parantavat työelämää ja varmistavat että ihmiset viihtyvät työssään ja kokevat sen merkitykselliseksi.
SDP:n Heidi Viljanen: Mahdollisuus valita22.3.2023 09:42:37 EET | Blogi
Elämässä ei aina ole mahdollisuutta valita tai vaihtoehdot ovat vähissä. Toisinaan valittavana on vain hyviä tai huonoja vaihtoehtoja ja valinta on vaikeaa, mutta se on silti tehtävä. Nyt, tulevissa vaaleissa valinta on helppo. Perustelen sinulle miksi.
SDP:n Marko Asell: Hyvinvointialue ei ole nimensä mittainen, ennen kuin siellä edistetään aidosti myös liikuntaa 22.3.2023 08:14:19 EET | Tiedote
Opetus- ja kulttuuriministeriön asettama työryhmä julkaisi eilen raportin ”Kulttuurin ja liikunnan hyvinvointivaikutukset osaksi päätöksenteko- ja ohjausjärjestelmää”. Raportti on ansiokas katsaus siihen, mitä Suomessa olisi hyvä tehdä toisin, jotta aidosti edistäisimme ihmisten hyvinvointia jatkossa paremmin. Esimerkiksi sote-uudistuksen keskeisenä tavoitteena on ollut ennaltaehkäisevien toimien lisääminen uusilla hyvinvointialueilla, mutta tässä yhteydessä ei mainita sanallakaan liikuntaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme