SDP:n Eloranta: Alle 18-vuotiaiden rikosten uhrien esitutkinta tulee tehdä kiireellisesti

Kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) on jättänyt kirjallisen kysymyksen koskien alaikäisten rikosten uhrien esitutkintaa. Nykyisessä esitutkintalaissa velvoitetaan poliisia suorittamaan esitutkinta kiireellisesti, kun rikoksesta epäilty on alaikäinen. Kiireellisyyttä ei kuitenkaan velvoiteta silloin, kun rikoksen uhri on alaikäinen. Tähän olisi Elorannan mielestä syytä saada korjaus.
- Lain mukaan tulee esitutkinta suorittaa aina ilman tarpeetonta viivästystä. Rikoksesta epäillyn ollessa alaikäinen velvoitetaan kiireellisyyteen. Kun rikoksen uhri on alaikäinen ei laki sen sijaan velvoita kiireellisyyteen. Tämä olisi kuitenkin tärkeää alaikäisen uhrin suojelun näkökulmasta, jotta traumaattinen asia saadaan nopeasti käsiteltyä ja syntyneitä haittoja voidaan hoitaa eikä elinikäisiä vaurioita pääsisi syntymään. Aikainen puuttuminen ja ennaltaehkäisy antaisi paremmat mahdollisuudet selvitä traumaattisesta kokemuksesta, Eloranta toteaa.
- Trauman käsittely on helpompaa, kun se on saatu virallisesti käsiteltyä eikä nuoren tarvitse pitkään odottaa vaikeiden asioiden läpikäymistä poliisin kanssa tai oikeussaleissa. On myös tärkeää, että nuori pääsee käsittelemään asiaa ammattilaisten kanssa eikä siitä jää hänelle traumoja tai muita haittoja. Normaalin elämän jatkamisen mahdollisuus tulee mahdollistaa nopeasti kaikille rikosten uhreille, mutta varsinkin lapsille ja nuorille, jotka ovat ikänsä puolesta haavoittuvaisessa asemassa, Eloranta jatkaa.
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Juha Viitala: Lisäämällä työntekijöiden epävarmuutta ei rakenneta luottamusta15.1.2026 16:21:35 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varajäsen Juha Viitala pitää hallituksen tänään 15.1. antamia esityksiä työelämän heikennyksistä täysin vääränä politiikkana aikana, jolloin talouteen ja työelämään tarvitaan lisää luottamusta ja vakautta huonon työllisyys- ja talouskehityksen kääntämiseksi kasvuun. Viitalan mukaan hallitus asettaa ideologiansa maan talouden edun edelle.
SDP:n Johan Kvarnström: Perusteettomat pätkätyöt eivät lisää nyt tarvittavaa luottamusta - päinvastoin, lisäävät prekarisaatiota15.1.2026 15:46:22 EET | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) kritisoi hallituksen esitystä helpottaa määräaikaisten työsuhteiden solmimista sillä perusteella, että se lisää epävarmuutta ja kasvattaa raskaussyrjinnän riskiä. Yritysten työllistämiskynnyksen madaltamiseksi hän kannattaa SDP:n esiin nostamaa ratkaisua, eli rekrytointiverohyvitystä ja arvonlisäveron alarajan nostoa.
SDP:n Suhonen: Oikeistohallituksen yksipuolinen työpolitiikka etenee jälleen – raunioittamisen tie jatkuu!15.1.2026 12:33:33 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Timo Suhonen on pettynyt ja paheksuu, että Suomen historian – kenties oikeistolaisin hallitus – jatkaa edelleen työtätekevien ihmisten työ- ja elämänolosuhteiden rankkaa heikentämispolitiikkaa. Hallitus antaa tänään torstaina esityksensä eduskunnalle työsopimuslain muuttamiseksi eli lain, jolla vuoden määräaikainen työsopimus voidaan tehdä ilman perusteltua syytä; lain, jolla lomautusilmoitusaika puolitetaan seitsemään päivään sekä lain, jolla takaisinottovelvollisuus poistetaan alle 50 hengen työpaikoilta.
SDP:n Joona Räsänen: Myönsivätkö jo Partanen ja Satonen sen, mitä pääministeri Orpo ja työministeri Marttinen eivät uskalla – kokoomuksen työllisyyslupaus on petetty14.1.2026 13:51:33 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen vaatii pääministeri Petteri Orpolta ja työministeri Matias Marttiselta rehellisyyttä työllisyystilanteen suhteen. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen ja entinen työministeri Arto Satonen ovat jo myöntäneet julkisesti, ettei hallituksen työllisyystavoite toteudu.
SDP:n Harakka ja Skinnari: Milloin ja miten Suomen hallitus aikoo tuomita USAn asettaman viisumikiellon entiselle EU-komissaarille Thierry Bretonille?10.1.2026 11:33:14 EET | Tiedote
Kansanedustajat Timo Harakka ja Ville Skinnari (sd) ovat jättäneet kirjallisen kysymyksen Yhdysvaltain hallituksen ulkoministeri Marco Rubion 23.12.2025 ilmoittamasta viisumikiellosta EU:n komission entiselle jäsenelle Thierry Bretonille sekä neljälle muulle Britannian ja Saksan kansalaiselle. — Suomen ja EU:n on reagoitava viipymättä, kansanedustajat vaativat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
