SDP:n Eloranta: Budjettiriihestä turvaa tutkimusrahoitukselle ja sivistykselle
9.9.2021 16:29:09 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Hallituksen budjettiriihessä päätettiin valtiovarainministeriön budjettiehdotuksesta poiketen pitää Suomen Akatemian määrärahat viime vuoden tasolla eli suunniteltua 40 milj. euron leikkausta ei ole tulossa.
- On erityisen tärkeää, että suomalaisen tutkimuksen ja tieteen edellytyksistä tehdä pitkäjänteistä ja korkeatasoista tutkimusta huolehditaan. Tällä on samalla suuri merkitys suomalaisen osaamistason, sivistyksen sekä kansallisen kilpailukykymme edellytyksille, sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) painottaa.
-Tieteen ja tutkimuksen edellytysten turvaamisella on suuri vaikutus Suomen tieteeseen, sen vaikuttavuuteen ja kansainvälistymiseen, nuorten lahjakkaiden tieteentekijöiden mahdollisuuksiin tehdä korkeatasoista tiedettä Suomessa sekä mahdollisuuksiin rekrytoida Suomeen kansainvälisiä huippututkijoita, Eloranta korostaa.
- Kulttuurin saralla suuri ja pitkään toivottu ilonaihe on mm. se, että kuvataiteilijoiden näyttelypalkkiojärjestelmä vakiinnutetaan ensi vuodesta alkaen. Näyttelypalkkio on taiteilijalle maksettava korvaus museonäyttelyn rakentamisen eteen tehdystä työstä. Näyttelypalkkiojärjestelmää on kehitetty vuodesta 2017, Eloranta kertoo.
-Yksityisen kopioinnin hyvitysmaksun määrärahojen riittävyys on ollut huolenaiheena, mutta myös niiden taso saadaan toivotusti säilymään ennallaan, Eloranta sanoo.
Hyvitysmaksulla maksetaan tekijänoikeuden ja lähioikeuksien haltijoille hyvitystä teoksen tai lähioikeuden kohteen kappaleiden valmistamisesta yksityiseen käyttöön.
-Budjettiriihessä päätettiin myös tärkeästä lasten ja nuorten perusvalmiuksien kehittämiseen ja oppimiserojen kaventamiseen liittyvistä tärkeistä panostuksista, Eloranta iloitsee.
Varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen ja kehittämisohjelmilla vahvistetaan varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen laatua ja tasa-arvoa. Ohjelmilla edistetään oppimista, tasa-arvoa ja hyvinvointia. Tavoitteena on kaventaa ja ennaltaehkäistä oppimiseroja sekä vahvistaa oppimisen tukea. Lisäksi oppilas- ja opiskelijahuollon palvelujen vahvistamista perusopetuksessa ja toisella asteella jatketaan.
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Kokoomuksen toiminnasta paistaa epätoivo, kun se yrittää vierittää vastuuta järjestöleikkauksista oppositiolle24.4.2026 15:09:22 EEST | Tiedote
Kokoomuksen johdolla suomalaisten arjen palveluita heikennetään ennen näkemättömällä tavalla. Vastuuta pakoileva kykypuolue vierittää syytä omista vahingollisista päätöksistään oppositiolle, huomauttaa SDP:n Saku Nikkanen.
SDP:n Kiuru: Hallitus on epäonnistunut kaikissa talous- ja työllisyystavoitteissaan – silti hyvinvointivaltion rajoittaminen jatkuu puskutraktorilla24.4.2026 14:56:29 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru arvostelee kovin sanoin hallituksen uusia päätöksiä leikata jälleen sosiaali- ja terveyspalveluista. Kiurun mukaan on perin kummallista, että hallitus, joka on epäonnistunut kaikissa itselleen asettamissaan keskeisissä talous- ja työllisyystavoitteissaan, jatkaa silti suomalaisen hyvinvointivaltion purkamista kylmästi ja määrätietoisesti.
SDP:n Suhonen: Hallitus ei ota vakavasti lapsiperheköyhyyttä!24.4.2026 09:02:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mielestä hallitus unohti lapsiperheet kehysriihessään.
SDP:n Eloranta: Mediakasvatuksen korkeakouluopetusta ei saa päästää loppumaan24.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on erittäin huolissaan mediakasvatuksen korkeakouluopetuksen päättymisestä Suomessa kokonaan vuonna 2027. Hänen mukaansa mediakasvatus ja -lukutaito ovat nykyään entistä tärkeämpiä sosiaalisen median ja tekoälyn yleistyessä erityisesti nuorten tietolähteenä. Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen aiheesta.
SDP:n Kumpula-Natri: Kokoomusministeri rikkoo tahallaan tasa-arvodirektiiviä23.4.2026 17:38:02 EEST | Tiedote
EU pyrkii palkkatasa-arvoon, mutta Suomi jättää omat naisensa heikommalle, kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri harmittelee.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
