SDP:n Eloranta: Joululahjarahoja lukutaidon parantamiseen sekä oppimisvaikeuksien tukeen ja arviointiin
13.12.2022 09:51:39 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Eduskunnan joululahjarahoilla laitettiin alulle kansallinen lukutaitostrategia vuonna 2020. Sen jatkoksi laadittiin seuraavina vuosina niin ikään joululahjarahojen turvin kansallinen lukutaito-ohjelma. Joululahjarahojen turvin on edistetty lukutaidon vahvistamista jokaisena vuonna tällä hallituskaudella. Tästä olen erittäin tyytyväinen, sillä heikkojen lukijoiden osuus on vuosien saatossa lisääntynyt merkittävästi. Heidän määränsä on esimerkiksi Pisa-tutkimusten mukaan tuplaantunut 7 %:sta 14 %:iin. Erityisesti heikosti lukevien poikien määrä on kasvanut ja poikien ja tyttöjen välinen ero on OECD-maiden suurin, sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja, valtiovarainvaliokunnan sivistysjaoston jäsen, kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) kertoo.
Kansallisen lukutaitostrategian ja lukutaito-ohjelman päätavoitteena on löytää keinot lukutaidon vahvistamiseen. Valiokunta myönsi ensi vuodelle 1 500 00 euroa lukutaito-ohjelman toimeenpanoon ja 50 000 euroa Nuori Aleksis-kirjallisuusraatien järjestämiseen kouluissa.
Lisäksi Lukulahja lapselle-ohjelman jatkamiseen, jolla jokaiselle perheelle annetaan neuvolassa lastenkirjalahja, osoitetaan 300 00 euroa. Tekstin talon käynnistämiseen osoitetaan 300 000 euroa ja Suomen sanataideopetuksen seuralle 200 000 euroa mikä molemmat vahvistavat mm. koulujen kanssa tehtävää lukutaitotyötä.
- Oppimisen edellytyksenä on, että oppimisvaikeuksien tunnistaminen ja arviointi sekä oppimisen tukeminen otetaan entistä vahvemmin huomioon koko koulupolulla. Olenkin iloinen siitä, että osoitamme ensi vuodelle joululahjarahaa 200 000 euroa oppimisvaikeuksien tuki- ja arviointityökalujen kehittämiseen, eduskunnan erilaisten oppijoiden tukiryhmän puheenjohtajana toimiva Eloranta iloitsee.
- Kuvataiteen osalta ilonaiheena ensi vuoden budjetissa on, että eduskunnan toiveena pitkään ollut näyttelypalkkiojärjestelmä on nyt vakiinnutettu. Tulevaisuudessa on tärkeätä, että mallia laajennetaan myös museoita pienemmille toimijoille. Kuvataiteilijoiden toimintaa tukee myös se, että joululahjarahoilla Kansallisgallerian kokoelman kartuttamiseen osoitetaan 100 000 euroa ja Valtion taideteostoimikunnalle 100 000 euroa suomalaisten nykytaiteilijoiden teosten hankintaan, Eloranta toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Niina Malm: Perussuomalaiset valmiita saksimaan jälleen koulutuksesta22.10.2026 14:19:42 EEST | Tiedote
-Perussuomalaisten tänään esitelty leikkauspaketti tietäisi kylmää kyytiä kunnissa. Puolue olisi valmis leikkaamaan kunnilta ensi kaudella yli 600 miljoonaa. Tämä iskisi väistämättä kovaa koulutukseen ja nuortemme tulevaisuuteen, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n Pia Viitanen: Perussuomalaisten sakset hamuavat jo eläkkeitä22.10.2026 13:39:03 EEST | Tiedote
-Perussuomalaisten tänään julkistettu ensi kauden leikkauslista on kylmää luettavaa eläkkeensaajille. Puolue olisi ensi kaudella ulottamassa saksensa jo eläkkeisiin, vaikka samaan aikaan kaikki ympärillä kallistuu ja moni kamppailee jo nyt arjen selviämisen kanssa, sanoo kansanedustaja Pia Viitanen (sd).
SDP:n Niina Malm: EU:n globalisaatiorahaston tuesta on hyvä alku – jolla voidaan helpottaa paperiteollisuuden rakennemuutosta Etelä-Karjalassa22.10.2026 13:14:25 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentin ja neuvoston päätös myöntää 1,1 miljoonaa euroa Euroopan globalisaatiorahaston (EGR) tukea paperiteollisuudesta irtisanotuille on erittäin tervetullut ja positiivinen uutinen Etelä-Karjalalle ja Lohjan seudulle. Päätöksestä toivottavasti seuraa se, että vaikeassa tilanteessa olevat työntekijät saavat tarvitsemansa sillan uuteen työelämään.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Rydmanin puheet järjestöleikkauksista eivät pidä paikkaansa22.10.2026 12:16:16 EEST | Tiedote
Perussuomalaiset esittävät tänään julkistamassaan yhdeksän miljardin euron leikkauslistassa uusia mittavia leikkauksia järjestöjen rahoitukseen. Kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa (sd.) tyrmää perussuomalaisten ministeri Wille Rydmanin väitteet siitä, että järjestöleikkaukset kohdistuisivat vain turhaan ja päällekkäiseen toimintaan. Laine-Nousimaan mukaan ministerin puheet ovat epätosia ja räikeässä ristiriidassa jo toteutettujen leikkausten seurausten kanssa.
SDP:n Joona Räsänen: Purran sakset leikkaavat eniten tavallisilta eläkeläisiltä22.10.2026 11:22:02 EEST | Tiedote
-Perussuomalaiset ja kokoomus ovat näemmä jo etukäteen sopineet, että ensi vaalikauden suurimmat säästöt tehdään eläkkeistä. Oikeistovallan jatko tarkoittaa siis kylmää kyytiä tavallisille eläkeläisille, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
