SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eloranta: Joululahjarahoja lukutaidon parantamiseen sekä oppimisvaikeuksien tukeen ja arviointiin

13.12.2022 09:51:39 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Valtion talousarvion jakamattomasta varasta eli niin sanotusta eduskunnan joululahjarahasta kohdistetaan valtiovarainvaliokunnan mietinnössä ensi vuonna rahaa yli 2 miljoonaa euroa lukutaidon parantamiseen ja erilaisiin luku- ja kirjoitustaitoa vahvistaviin tarkoituksiin.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

- Eduskunnan joululahjarahoilla laitettiin alulle kansallinen lukutaitostrategia vuonna 2020. Sen jatkoksi laadittiin seuraavina vuosina niin ikään joululahjarahojen turvin kansallinen lukutaito-ohjelma. Joululahjarahojen turvin on edistetty lukutaidon vahvistamista jokaisena vuonna tällä hallituskaudella. Tästä olen erittäin tyytyväinen, sillä heikkojen lukijoiden osuus on vuosien saatossa lisääntynyt merkittävästi. Heidän määränsä on esimerkiksi Pisa-tutkimusten mukaan tuplaantunut 7 %:sta 14 %:iin.  Erityisesti heikosti lukevien poikien määrä on kasvanut ja poikien ja tyttöjen välinen ero on OECD-maiden suurin, sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja, valtiovarainvaliokunnan sivistysjaoston jäsen, kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) kertoo.

Kansallisen lukutaitostrategian ja lukutaito-ohjelman päätavoitteena on löytää keinot lukutaidon vahvistamiseen. Valiokunta myönsi ensi vuodelle 1 500 00 euroa lukutaito-ohjelman toimeenpanoon ja 50 000 euroa Nuori Aleksis-kirjallisuusraatien järjestämiseen kouluissa.

Lisäksi Lukulahja lapselle-ohjelman jatkamiseen, jolla jokaiselle perheelle annetaan neuvolassa lastenkirjalahja, osoitetaan 300 00 euroa. Tekstin talon käynnistämiseen osoitetaan 300 000 euroa ja Suomen sanataideopetuksen seuralle 200 000 euroa mikä molemmat vahvistavat mm. koulujen kanssa tehtävää lukutaitotyötä.

- Oppimisen edellytyksenä on, että oppimisvaikeuksien tunnistaminen ja arviointi sekä oppimisen tukeminen otetaan entistä vahvemmin huomioon koko koulupolulla. Olenkin iloinen siitä, että osoitamme ensi vuodelle joululahjarahaa 200 000 euroa oppimisvaikeuksien tuki- ja arviointityökalujen kehittämiseen, eduskunnan erilaisten oppijoiden tukiryhmän puheenjohtajana toimiva Eloranta iloitsee.

- Kuvataiteen osalta ilonaiheena ensi vuoden budjetissa on, että eduskunnan toiveena pitkään ollut näyttelypalkkiojärjestelmä on nyt vakiinnutettu. Tulevaisuudessa on tärkeätä, että mallia laajennetaan myös museoita pienemmille toimijoille. Kuvataiteilijoiden toimintaa tukee myös se, että joululahjarahoilla Kansallisgallerian kokoelman kartuttamiseen osoitetaan 100 000 euroa ja Valtion taideteostoimikunnalle 100 000 euroa suomalaisten nykytaiteilijoiden teosten hankintaan, Eloranta toteaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Perholehto: Liikennevirastojen rahoitus ja työmäärä ovat ristiriidassa13.5.2026 09:16:25 EEST | Tiedote

– Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonalan kehyspäätös on kaksijakoinen: toimintamenoja leikataan, vaikka liikennevirastojen työmäärä lisääntyy. Liikennehallinto asetetaan vahvaan paineeseen tilanteessa, jossa uudet liikennehankkeet pitäisi myös toteuttaa ja kyberturvallisuudesta sekä muista lakisääteisistä tehtävistä huolehtia rajallisilla resursseilla, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).

SDP:n välikysymyspuheenvuoro välikysymykseen hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta12.5.2026 14:13:36 EEST | Tiedote

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja, välikysymyksen 1. allekirjoittaja Tytti Tuppurainen Muutokset puhuttaessa mahdollisia. Arvoisa puhemies, Jokainen hallitus valitsee itse tavoitteensa. Kun suomalaiset viime eduskuntavaalien alla kuuntelivat silloisten oppositiopuolueiden, kokoomuksen ja perussuomalaisten vaalipuheita, ihmisille luvattiin seuraavaa: Nyt piti olla aika talouden käänteelle. Nyt piti lopettaa tuhlailu ja velaksi eläminen. Nyt piti luoda maahan kasvua ja suomalaisiin yrityksiin 100 00 uutta työpaikkaa. Kokoomuksen johdolla piti alkaa uusi uljas kasvun aikakausi. Vaalien jälkeen hallituksen muodostaja, nykyinen pääministeri Orpo vakuutti keväällä 2023, että velkaantuminen taitetaan. Ja vieläpä niin, että keneltäkään ei tulla vaatimaan mahdottomia. Hallituskautta on nyt takana kolme vuotta, eikä hallitus ole onnistunut yhdessäkään sen talouspolitiikan lupauksista. Lupaus työpaikoista ei toteudu. Lupaus velkaantumisen taittamisesta ei toteudu. Lupaus kasvusta ja hyvinvoinnista jä

SDP:n Kumpula-Natri: SDP:n Miapetra Kumpula-Natri: Suomella on edelleen kotiuttamatta lähes 30 % EU:n elpymistuen rahoista. Miksi hallitus viivyttelee?11.5.2026 16:54:19 EEST | Tiedote

Tähän mennessä Suomelle on myönnetty 71 prosenttia kokonaissummasta, joka Suomelle on allokoitu EU:n elpymis- ja palautumistukivälineestä. Kuitenkin vielä lähes 30 prosenttia on myöntämättä. — Hallituksen vastuulla on Suomi, mutta vältteleekö se vastuutaan Espanjan pohdiskelulla? kysyy Miapetra Kumpula-Natri.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye